1998 Reno Air Races
Pylon Racing Reports



1998 Formula One Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Jon Sharp Sharp DR-90 Nemesis 260.069
2 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 244.347
3 4 Ray Cote Grove Owl OR-71 Alley Cat 242.023
4 92 Eric Matheson Cassutt III-M Yellow Peril 237.707
5 99 Dave Morss Cassutt III-M Cool Runnings 234.225
6 11 David Hoover Cassutt III-M Frenzy 233.932
7 50 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Scarlet Screamer 232.765
8 2 George Budde Ellis Wagner I Okie Swinger 232.716
9 14 James W. Miller Miller Special JM-2 Pushy Cat 230.607
10 44 Holbrook Maslen Wagner Judy 228.396
11 89 Bruce Bohannon Miller Special M105 Pushy Galore 226.181
12 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 217.651
13 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 217.355
14 29 Terry Tomeny Smith Cassutt Baby Dragon 215.680
15 94 Richard Roberts Cassutt III-M Miss Maybee 189.794
16 26 Cris Ferguson Cassutt III-M Midnight Oil 187.443
17 19 Ray Sherwood Cassutt III-M Okie Streaker 169.584

1998 Formula One Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 213.944
2 19 Ray Sherwood Cassutt III-M Okie Streaker 197.038
3 94 Richard Roberts Cassutt III-M Miss Maybee 187.333
4 26 Cris Ferguson Cassutt III-M Midnight Oil 186.466
DNS 29 Terry Tomeny Smith Cassutt Baby Dragon

1998 Formula One Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 89 Bruce Bohannon Miller Special M105 Pushy Galore 218.527
2 44 Holbrook Maslen Wagner Judy 217.858
3 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 210.832
4 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 199.097
5 29 Terry Tomeny Smith Cassutt Baby Dragon 198.343
6 19 Ray Sherwood Cassutt III-M Okie Streaker 191.765
7 26 Cris Ferguson Cassutt III-M Midnight Oil 182.341
DNS 14 James W. Miller Miller Special JM-2 Pushy Cat

1998 Formula One Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Jon Sharp Sharp DR-90 Nemesis 244.287
2 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 235.259
3 4 Ray Cote Grove Owl OR-71 Alley Cat 235.117
4 2 George Budde Ellis Wagner I Okie Swinger 228.612
5 11 David Hoover Cassutt III-M Frenzy 228.460
6 92 Eric Matheson Cassutt III-M Yellow Peril 225.828
7 50 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Scarlet Screamer 211.564
DNF 99 Dave Morss Cassutt III-M Cool Runnings

1998 Formula One Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 14 James W. Miller Miller Special JM-2 Pushy Cat 228.699
2 50 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Scarlet Screamer 224.841
3 99 Dave Morss Cassutt III-M Cool Runnings 221.675
4 29 Terry Tomeny Smith Cassutt Baby Dragon 213.130
5 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 212.791
6 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 202.973
7 19 Ray Sherwood Cassutt III-M Okie Streaker 197.311
8 26 Cris Ferguson Cassutt III-M Midnight Oil 183.760

1998 Formula One Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Jon Sharp Sharp DR-90 Nemesis 245.002
2 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 242.665
3 4 Ray Cote Grove Owl OR-71 Alley Cat 238.307
4 2 George Budde Ellis Wagner I Okie Swinger 229.832
5 89 Bruce Bohannon Miller Special M105 Pushy Galore 222.131
6 44 Holbrook Maslen Wagner Judy 221.999
7 92 Eric Matheson Cassutt III-M Yellow Peril 221.697
8 11 David Hoover Cassutt III-M Frenzy 229.514

1998 Formula One Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 92 Eric Matheson Cassutt III-M Yellow Peril 224.813
2 44 Holbrook Maslen Wagner Judy 220.730
3 29 Terry Tomeny Smith Cassutt Baby Dragon 213.049
4 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 212.927
5 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 204.236
6 19 Ray Sherwood Cassutt III-M Okie Streaker 199.478
7 26 Cris Ferguson Cassutt III-M Midnight Oil 182.817
DNF 99 Dave Morss Cassutt III-M Cool Runnings

1998 Formula One Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Jon Sharp Sharp DR-90 Nemesis 245.257
2 4 Ray Cote Grove Owl OR-71 Alley Cat 241.899
3 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 240.451
4 2 George Budde Ellis Wagner I Okie Swinger 231.238
5 14 James W. Miller Miller Special JM-2 Pushy Cat 226.875
6 89 Bruce Bohannon Miller Special M105 Pushy Galore 225.680
7 11 David Hoover Cassutt III-M Frenzy 225.214
8 50 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Scarlet Screaner 220.502

1998 Biplane Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 Jim Smith, Jr. Mong Glass Slipper 203.563
2 21 Earl Allen Pitts Racer Class Action 201.948
3 0 Stephen Brown Pitts Tonopah Low 198.229
4 3 David Rose Rose-Mong Rags 193.034
5 27 Norman Way Pitts S-1 Magic 192.669
6 13 Robert Jones Pitts S-1S One Arm Bandit 186.258
7 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 182.019
8 6 Jeffrey Lo Pitts Special S-1S Flyin Lo 181.488
9 12 Charlie Greer Pitts Special Slo Poke 180.930
10 16 Frank Jerant Pitts S-1S Reno Rabbitt 180.057
11 55 Ray Krasovich Pitts S-1S Ole Yeller 175.211
12 39 Steve Deckard Pitts S-1SM Magnum 173.581
13 22 Jeremy Chellin Chellin Pitts Special Sticks Adventure 172.697
14 95 Les Homan Starduster SA101 Dawn 170.957
15 9 Josh Klenske Pitts S-1 170.853
16 11 Byron Roberts Pitts Special S-1S Bottom Gun 165.523
17 97 Cliff McGee Pitts S-1S Tin Buddy 162.874
18 51 Chris McMillin Caldwell-Pitts S-1C Pitts Stop 161.093
19 41 Del Schulte Acrosport 1 Hot Dam 140.794
20 38 Dan O'Marro Smith Mini DSA-1 Lone Wolf 127.968
21 4 Michael Stubbs Pilgrem Prog. Sp. Earl-E-Bird Racer 119.005
22 42 Earl Allen Smith Mini DSA-1 Earl-E-Bird Trainer 109.635

1998 Biplane Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 51 Chris McMillin Caldwell-Pitts S-1C Pitts Stop 167.109
2 97 Cliff McGee Pitts S-1S Tin Buddy 157.357
3 41 Del Schulte Acrosport 1 Hot Dam 139.066
4 38 Dan O'Marro Smith Mini DSA-1 Lone Wolf 123.392
5 42 Earl Allen Smith Mini DSA-1 Earl-E-Bird Trainer 92.582
DNF 4 Michael Stubbs Pilgrem Prog. Sp. Earl-E-Bird Racer

1998 Biplane Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 16 Frank Jerant Pitts S-1S Reno Rabbitt 172.633
2 12 Charlie Greer Pitts Special Slo Poke 172.469
3 55 Ray Krasovich Pitts S-1S Ole Yeller 167.474
4 22 Jeremy Chellin Chellin Pitts Special Sticks Adventure 163.986
5 11 Byron Roberts Pitts Special S-1S Bottom Gun 163.727
6 39 Steve Deckard Pitts S-1SM Magnum 163.446
7 95 Les Homan Starduster SA101 Dawn 159.810
8 9 Josh Klenske Pitts S-1 168.868

1998 Biplane Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 Jim Smith, Jr. Mong Glass Slipper 202.042
2 21 Earl Allen Pitts Racer Class Action 196.842
3 3 David Rose Rose-Mong Rags 189.345
4 27 Norman Way Pitts S-1 Magic 187.682
5 13 Robert Jones Pitts S-1S One Arm Bandit 186.233
6 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 176.109
7 6 Jeffrey Lo Pitts Special S-1S Flyin Lo 175.662
DNF 0 Stephen Brown Pitts Tonopah Low

1998 Biplane Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Les Homan Starduster SA101 Dawn 160.966
2 97 Cliff McGee Pitts S-1S Tin Buddy 159.794
3 41 Del Schulte Acrosport 1 Hot Dam 142.945
4 38 Dan O'Marro Smith Mini DSA-1 Lone Wolf 128.674
5 42 Earl Allen Smith Mini DSA-1 Earl-E-Bird Trainer 98.506
DNF 4 Michael Stubbs Pilgrem Prog. Sp. Earl-E-Bird Racer

1998 Biplane Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 55 Ray Krasovich Pitts S-1S Ole Yeller 173.541
2 16 Frank Jerant Pitts S-1S Reno Rabbitt 172.720
3 39 Steve Deckard Pitts S-1SM Magnum 172.003
4 12 Charlie Greer Pitts Special Slo Poke 169.174
5 22 Jeremy Chellin Chellin Pitts Special Sticks Adventure 166.863
6 9 Josh Klenske Pitts S-1 163.496
7 11 Byron Roberts Pitts Special S-1S Bottom Gun 163.084
8 51 Chris McMillin Caldwell-Pitts S-1C Pitts Stop 160.669

1998 Biplane Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 Jim Smith, Jr. Mong Glass Slipper 201.699
2 21 Earl Allen Pitts Racer Class Action 199.110
3 3 David Rose Rose-Mong Rags 192.536
4 27 Norman Way Pitts S-1 Magic 191.799
5 0 Stephen Brown Pitts Tonopah Low 187.344
6 13 Robert Jones Pitts S-1S One Arm Bandit 184.945
7 6 Jeffrey Lo Pitts Special S-1S Flyin Lo 179.980
8 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 179.226

1998 Sport Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Lancair IV Lancair IV 301.691
2 6 Rittner E. Will Questair Venture Fast Fun 292.448
3 5 Lee Behel Questair Venture 286.689
4 9 Livio Bognuda Lancair IV Live Wire 277.190
5 7 Dan Wright Wright SX 300 Sleek Cindy 276.357
6 300 John Parker Glasair III The Homebuilt 275.233
7 10 Mike Jones Glasair III 258.675
8 2 Greg McKenzie Lancair 252.043
9 8 Arnis Luters Glasair III Pegasus 250.888
10 1 David Cronin Glasair III 239.500
11 4 Dave Morss Lancair 360 Lancair 360 231.358
12 3 Tommy Rose 223.318
13 21 Lee Behel Lancair 360 215.030

1998 Sport Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 2 Greg McKenzie Lancair 289.394
2 8 Arnis Luters Glasair III Pegasus 251.332
3 1 David Cronin Glasair III 248.884
4 21 Lee Behel Lancair 360 214.333
5 4 Dave Morss Lancair 360 Lancair 360 214.086
DNS 3 Tommy Rose Glasair I TD

1998 Sport Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Lancair IV Lancair IV 314.290
2 5 Lee Behel Questair Venture 302.332
3 10 Mike Jones Glasair III 265.798
4 7 Dan Wright Wright SX 300 Sleek Cindy 264.312
5 300 John Parker Glasair III The Homebuilt 257.108
DNF 6 Rittner E. Will Questair Venture Fast Fun
DNS 9 Livio Bognuda Lancair IV Live Wire

1998 Sport Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Rittner E. Will Questair Venture Fast Fun 284.386
2 9 Livio Bognuda Lancair IV Live Wire 281.085
3 8 Arnis Luters Glasair III Pegasus 249.735
4 1 David Cronin Glasair III 244.597
5 4 Dave Morss Lancair 360 Lancair 360 224.206
6 3 Tommy Rose Glasair I TD 217.601
7 21 Lee Behel Lancair 360 215.457

1998 Sport Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Lancair IV Lancair IV 308.164
2 5 Lee Behel Questair Venture 297.196
3 6 Rittner E. Will Questair Venture Fast Fun 291.226
4 300 John Parker Glasair III The Homebuilt 291.146
5 2 Greg McKenzie Lancair 282.205
6 7 Dan Wright Wright SX 300 Sleek Cindy 270.874
7 9 Livio Bognuda Lancair IV Live Wire 270.752
8 10 Mike Jones Glasair III 255.384

1998 T-6 Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 21 Lee Oman N. American Mystical Power 233.723
2 47 Jack Frost N. American Frostbite 233.723
3 6 Nick Macy N. American Six Cat 232.363
4 75 Alfred Goss N. American Warlock 228.433
5 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 225.565
6 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 225.395
7 90 Gene McNeely N. American Undecided 224.493
8 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 222.161
9 5 Jerry McDonald N. American Big Red 217.113
10 9 Bud Granley N. American Lickety Split 215.111
11 50 Carl Penner N. American Big Wind 207.820
12 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 207.436
13 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 197.515
14 66 Thomas Martin Hud MK IIB MisStress 194.436
15 44 Jim Booth N. American MyT6 194.079
16 57 Gary Hubler Harvard IV Lucky Duck 192.437

1998 T-6 Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 75 Alfred Goss N. American Warlock 225.667
2 90 Gene McNeely N. American Undecided 222.299
3 9 Bud Granley N. American Lickety Split 211.580
4 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 196.943
5 57 Gary Hubler Harvard IV Lucky Duck 183.767

1998 T-6 Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 231.244
2 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 219.099
3 5 Jerry McDonald N. American Big Red 216.277
4 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 216.090
5 44 Jim Booth N. American MyT6 195.490

1998 T-6 Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 47 Jack Frost N. American Frostbite 235.383
2 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 229.056
3 50 Carl Penner N. American Big Wind 206.444
4 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 201.747
5 66 Thomas Martin Hud MK IIB MisStress 195.660

1998 T-6 Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Jerry McDonald N. American Big Red 200.254
2 50 Carl Penner N. American Big Wind 200.048
3 90 Gene McNeely N. American Undecided 198.536
4 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 192.144
5 44 Jim Booth N. American MyT6 186.205
6 66 Thomas Martin Hud MK IIB MisStress 183.455

1998 T-6 Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 230.042
2 90 Gene McNeely N. American Undecided 222.183
3 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 213.913
4 5 Jerry McDonald N. American Big Red 213.740
5 50 Carl Penner N. American Big Wind 204.988
6 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 198.475

1998 T-6 Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 47 Jack Frost N. American Frostbite 230.083
2 75 Alfred Goss N. American Warlock 219.882
3 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 213.171
4 9 Bud Granley N. American Lickety Split 210.380
5 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 214.710
6 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 214.813

1998 T-6 Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 66 Thomas Martin Hud MK IIB MisStress 196.449
2 44 Jim Booth N. American MyT6 195.832
3 57 Gary Hubler Harvard IV Lucky Duck 194.795
4 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 194.485
5 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 194.415
DNF 90 Gene McNeely N. American Undecided

1998 T-6 Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 221.586
2 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 212.286
3 5 Jerry McDonald N. American Big Red 212.056
4 9 Bud Granley N. American Lickety Split 211.254
5 50 Carl Penner N. American Big Wind 203.477
6 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 193.431

1998 T-6 Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 47 Jack Frost N. American Frostbite 229.254
2 6 Nick Macy N. American Six Cat 227.171
3 75 Alfred Goss N. American Warlock 222.111
4 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 221.878
5 90 Gene McNeely N. American Undecided 217.956
6 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 212.995

1998 T-28 Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 33 Bruce Wallace T-28 The Bear 287.191
2 29 Rick Raesz T-28 Monster 286.976
3 95 Boyce Thelen T-28 Mega Bucks 285.692
4 28 Neil Anderson T-28 Trojan 279.039
5 86 Dan Lawson T-28 Spirit of American Valley 272.333
6 35 Chris Miller T-28 Orgasmatron 269.525
7 37 David Corrao T-28 Smokie 255.146
8 46 David Corrao T-28 Ultimate Hooker 253.599
9 22 Les Salz T-28 252.874

1998 T-28 Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Boyce Thelen T-28 Mega Bucks 272.231
2 29 Rick Raesz T-28 Monster 271.866
3 28 Neil Anderson T-28 Trojan 271.583
4 35 Chris Miller T-28 Orgasmatron 271.156
5 33 Bruce Wallace T-28 The Bear 256.221
6 22 Les Salz T-28 246.740
DNS 46 David Corrao T-28 Ultimate Hooker

1998 T-28 Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 29 Ron McFarland T-28 Monster 253.645
2 28 John Sledge T-28 Trojan 252.430
3 35 Chris Miller T-28 Orgasmatron 250.888
4 33 Bruce Wallace T-28 The Bear 248.956
5 95 Boyce Thelen T-28 Mega Bucks 245.734
6 22 Les Salz T-28 242.585
DNS 46 David Corrao T-28 Smokie

1998 T-28 Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 33 Bruce Wallace T-28 The Bear 270.677
2 95 Boyce Thelen T-28 Mega Bucks 270.000
3 29 Rick Raesz T-28 Monster 269.820
4 28 Neil Anderson T-28 Trojan 269.536
5 35 Chris Miller T-28 Orgasmatron 268.680
6 86 Dan Lawson T-28 Spirit of American Valley 268.007
7 22 Les Salz T-28 258.389

1998 T-28 Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 29 Rick Raesz T-28 Monster 273.017
2 28 John Sledge T-28 Trojan 272.780
3 95 Boyce Thelen T-28 Mega Bucks 272.317
4 35 Chris Miller T-28 Orgasmatron 271.433
5 86 Dan Lawson T-28 Spirit of American Valley 269.126
6 33 Bruce Wallace T-28 The Bear 267.695
7 22 Les Salz T-28 263.736

1998 Unlimited Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Bob Hannah F-51D Mustang Voodoo 452.549
2 4 Bruce Lockwood P-51D Mustang Dago Red 443.932
3 38 Gary Levitz P-51 Mustang Miss Ashley II 437.376
4 8 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 433.283
5 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 430.446
6 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner 423.951
7 86 Sherman Smoot Yak 11 Czech Mate 423.459
8 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 407.350
9 47 John K. Bagley Sea Fury Southern Cross 400.404
10 114 Brian Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 398.269
11 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 393.313
12 74 Bill Rheinschild MK 10 Sea Fury Bad Attitude 392.797
13 105 Stewart Dawson Sea Fury Spirit of Texas 392.234
14 911 Michael Brown Sea Fury September Pops 391.860
15 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 383.808
16 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 382.379
17 22 Bill Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 381.050
18 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 369.693
19 204 Alan Preston F8F-1 Bearcat Bearcat 360.926
20 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 360.056
21 106 William Anders F8F Wampus Cat 359.899
22 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 355.693
23 81 Rob Patterson P-51 Mustang Lady Jo 347.019
24 29 Sam Richardson Yakovlev II Czech Ride 341.291
25 49 David Price P-51 Mustang Cottonmouth 335.577
26 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 326.058

1998 Unlimited Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 365.273
2 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 363.939
3 106 William Anders F8F Wampus Cat 351.976
4 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 347.445
5 204 David Price F8F-1 Bearcat Bearcat 339.493
6 29 John Herlihy Yakovlev II Czech Ride 327.115
7 81 Rob Patterson P-51 Mustang Lady Jo 303.858

1998 Unlimited Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 74 Bill Rheinschild MK 10 Sea Fury Bad Attitude 386.307
2 105 Stewart Dawson Sea Fury Spirit of Texas 384.598
3 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 375.196
4 22 Bill Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 327.735
5 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 327.135
6 911 Michael Brown Sea Fury September Pops 386.543

1998 Unlimited Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 86 Sherman Smoot Yak 11 Czech Mate 399.528
2 114 Brian Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 390.947
3 66 Nelson Ezell Sea Fury Fury 365.411
4 47 John K. Bagley Sea Fury Southern Cross 358.673
5 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 339.936
DNS 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner

1998 Unlimited Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 911 Michael Brown Sea Fury September Pops 403.124
2 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 376.252
3 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 355.094
4 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 349.246
5 106 William Anders F8F Wampus Cat 348.979
6 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 339.283
7 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 326.771

1998 Unlimited Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 114 Brian Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 402.601
2 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 400.004
3 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 399.780
4 74 Bill Rheinschild MK 10 Sea Fury Bad Attitude 386.388
5 105 Stewart Dawson Sea Fury Spirit of Texas 370.477
6 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner 337.624
7 47 John K. Bagley Sea Fury Southern Cross 372.787

1998 Unlimited Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Bruce Lockwood P-51D Mustang Dago Red 430.931
2 5 Bob Hannah P-51 Mustang Vooooo 426.902
3 8 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 426.061
4 86 Sherman Smoot Yak 11 Czech Mate 391.748
5 38 Gary Levitz P-51 Mustang Miss Ashley II 376.123
6 45 Matt Jackson P-51D Mustang Risky Business 365.704

1998 Unlimited Heat 3C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 376.580
2 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 370.962
3 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 367.454
4 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 356.774
5 204 David Price F8F-1 Bearcat Bearcat 352.784
6 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 342.108
7 106 William Anders F8F Wampus Cat 338.954
8 29 Sam Richardson Yakovlev II Czech Ride 325.851

1998 Unlimited Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 396.760
2 74 Matt Jackson MK 10 Sea Fury Bad Attitude 382.335
3 105 Stewart Dawson Sea Fury Spirit of Texas 381.359
4 911 Michael Brown Sea Fury September Pops 380.723
5 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 367.380
6 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 357.651
7 47 John K. Bagley Sea Fury Southern Cross 354.978
DNF 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner

1998 Unlimited Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Bruce Lockwood P-51D Mustang Dago Red 441.369
2 8 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 439.551
3 38 Gary Levitz P-51 Mustang Miss Ashley II 428.717
4 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 407.017
5 114 Brian Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 371.045
DNF 86 Sherman Smoot Yak 11 Czech Mate
DNS 5 Bob Hannah F-51D Mustang Voodoo

1998 Unlimited Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 366.569
2 106 William Anders F8F Wampus Cat 364.391
3 204 Alan Preston F8F-1 Bearcat Bearcat 350.363
4 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 350.005
5 29 John Herlihy Yakovlev II Czech Ride 329.219
6 81 Rob Patterson P-51 Mustang Lady Jo 292.850
7 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 273.453
DNF 49 David Price P-51 Mustang Cottonmouth

1998 Unlimited Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 414.202
2 911 Michael Brown Sea Fury September Pops 401.088
3 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 380.638
4 47 John K. Bagley Sea Fury Southern Cross 377.209
5 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 376.116
6 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 363.681
7 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 362.278
DNF 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner

1998 Unlimited Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Bruce Lockwood P-51D Mustang Dago Red 450.599
2 8 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 445.306
3 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 420.572
4 38 Gary Levitz P-51 Mustang Miss Ashley II 411.465
5 114 Brian Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 392.375
6 105 Stewart Dawson Sea Fury Spirit of Texas 383.316
7 74 Matt Jackson MK 10 Sea Fury Bad Attitude 379.284
DNS 66 Howard Pardue Sea Fury Fury