1999 Reno Air Races
Pylon Racing Reports



1999 Formula One Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Jon Sharp Sharp DR-90 Nemesis 263.188
2 4 Ray Cote Grove Owl OR-71 Alley Cat 252.219
3 11 David Hoover Cassutt III-M Frenzy 243.869
4 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 243.075
5 39 Dan Gilbert Gilbert DG-1 Shadow 241.971
6 2 Ray Sherwood Ellis Wagner I Okie Swinger 238.264
7 50 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Scarlet Screaner 232.042
8 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 225.635
9 92 Eric Matheson Cassutt III-M Yellow Peril 224.639
10 99 Dave Morss Cassutt III-M Cool Runnings 221.265
11 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 218.246
12 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 215.557
13 43 John Housley Modified Cassutt Aero Magic 212.287
14 19 Ray Sherwood Cassutt Okie Streaker 209.624
15 7 Stephen Alexander Thompson Cassutt Lumpy Custard 207.295
16 24 Birch Entriken Shoestring Spud Runner 204.382
17 26 Cris Ferguson Cassutt Midnight Oil 199.929
18 45 Eric Matheson Cassutt Quad Nickel 183.391
DNQ 14 James W. Miller Miller Special Pushy Cat

1999 Formula One Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Cassutt III-M Cool Runnings 220.140
2 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 215.941
3 43 John Housley Modified Cassutt Aero Magic 212.071
4 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 207.209
5 19 Ray Sherwood Cassutt Okie Streaker 198.432
6 24 Birch Entriken Shoestring Spud Runner 197.117
7 7 Stephen Alexander Thompson Cassutt Lumpy Custard 190.381
8 45 Eric Matheson Cassutt Quad Nickel 172.008
9 26 Cris Ferguson Cassutt Midnight Oil 165.559

1999 Formula One Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Ray Cote Grove Owl OR-71 Alley Cat 244.949
2 11 David Hoover Cassutt III-M Frenzy 236.147
3 3 Jon Sharp Sharp DR-90 Nemesis 234.343
4 39 Dan Gilbert Gilbert DG-1 Shadow 233.622
5 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 231.964
6 2 Ray Sherwood Ellis Wagner I Okie Swinger 224.128
7 92 Eric Matheson Cassutt III-M Yellow Peril 220.796
8 50 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Scarlet Screaner 212.052
9 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 211.240

1999 Formula One Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 50 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Scarlet Screaner 228.263
2 43 John Housley Modified Cassutt Aero Magic 213.131
3 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 203.513
4 19 Ray Sherwood Cassutt Okie Streaker 196.338
5 7 Stephen Alexander Thompson Cassutt Lumpy Custard 193.287
6 26 Cris Ferguson Cassutt Midnight Oil 185.435
7 45 Eric Matheson Cassutt Quad Nickel 175.778
DNF 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy

1999 Formula One Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Jon Sharp Sharp DR-90 Nemesis 242.056
2 11 David Hoover Cassutt III-M Frenzy 235.266
3 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 235.112
4 39 Dan Gilbert Gilbert DG-1 Shadow 232.826
5 92 Eric Matheson Cassutt III-M Yellow Peril 226.939
6 99 Dave Morss Cassutt III-M Cool Runnings 222.817
7 2 Ray Sherwood Ellis Wagner I Okie Swinger 219.605
8 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 212.650
DNF 4 Ray Cote Grove Owl OR-71 Alley Cat

1999 Formula One Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Ray Cote Grove Owl OR-71 Alley Cat 243.266
2 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 212.667
3 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 210.995
4 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 200.800
5 7 Stephen Alexander Thompson Cassutt Lumpy Custard 192.584
6 19 Ray Sherwood Cassutt Okie Streaker 190.821
7 26 Cris Ferguson Cassutt Midnight Oil 185.242
DNF 45 Eric Matheson Cassutt Quad Nickel

1999 Formula One Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Jon Sharp Sharp DR-90 Nemesis 242.811
2 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 236.840
3 11 David Hoover Cassutt III-M Frenzy 235.334
4 39 Dan Gilbert Gilbert DG-1 Shadow 233.111
5 92 Eric Matheson Cassutt III-M Yellow Peril 226.829
6 99 Dave Morss Cassutt III-M Cool Runnings 226.000
7 50 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Scarlet Screamer 224.808
8 2 Ray Sherwood Ellis Wagner I Okie Swinger 221.874
9 43 John Housley Modified Cassutt Aero Magic 209.344

1999 Formula One Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 220.559
2 43 John Housley Modified Cassutt Aero Magic 217.496
3 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 208.240
4 7 Stephen Alexander Thompson Cassutt Lumpy Custard 194.128
5 19 Ray Sherwood Cassutt Okie Streaker 190.675
6 26 Cris Ferguson Cassutt Midnight Oil 189.016
7 45 Eric Matheson Cassutt Quad Nickel 183.158
DNS 44 Holbrook Masten Shoestring Judy

1999 Formula One Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Jon Sharp Sharp DR-90 Nemesis 243.513
2 4 Ray Cote Grove Owl OR-71 Alley Cat 239.595
3 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 238.797
4 11 David Hoover Cassutt III-M Frenzy 235.909
5 39 Dan Gilbert Gilbert DG-1 Shadow 234.182
6 92 Eric Matheson Cassutt III-M Yellow Peril 226.874
7 50 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Scarlet Screamer 226.567
8 2 Ray Sherwood Ellis Wagner I Okie Swinger 212.480
DNF 99 Dave Morss Cassutt III-M Cool Runnings

1999 Biplane Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 Jim Smith, Jr. Mong Sport Glass Slipper 204.046
2 21 Tom Aberle Pitts Special Class Action 198.546
3 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 194.578
4 13 Robert Jones Pitts S-1S One Arm Bandit 186.352
5 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 183.241
6 16 Frank Jerant Pitts S-1S Reno Rabbitt 181.195
7 12 Charlie Greer Pitts S-1S Slo Poke 181.107
8 6 Jeffrey Lo Pills S-1S Flyin Lo 178.337
9 39 Steve Deckard Pitts S-1SM Magnum 175.872
10 20 Cris Ferguson Pitts S-1C Let Good Times Roll 173.932
11 111 Bob Blackwood Pitts S-1S Run What 'Cha Brung 172.539
12 50 Del Schulte Pitts S-1C Humm Baby 172.194
13 51 Chris McMillin Pitts S-1D Pitts Stop 171.560
14 3 David Rose Rose Peregrine Rags 171.141
15 22 Jeremy Chellin Pitts S-1C Sticks Adventure 169.303
16 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 169.022
17 97 Cliff Magee Pills S-1S Tin Buddy 160.494
18 14 Mike Taylor Pitts Special Redline Special 155.738
19 77 Richard Beardsley Smith Miniplane Rich's Brew 133.892
20 38 Dan O'Marro Smith Miniplane Lone Wolf 129.165

1999 Biplane Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 22 Jeremy Chellin Pitts S-1C Sticks Adventure 165.749
2 97 Cliff Magee Pitts S-1S Tin Buddy 163.198
3 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 157.788
4 14 Mike Taylor Pitts Special Redline Special 156.522
5 77 Richard Beardsley Smith Miniplane Rich's Brew 130.043
6 38 Dan O'Marro Smith Miniplane Lone Wolf 124.318

1999 Biplane Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 David Rose Rose Peregrine Rags 207.012
2 20 Cris Ferguson Pitts S-1C Let Good Times Roll 169.478
3 111 Bob Blackwood Pitts S-1S Run What 'Cha Brung 167.420
4 50 Del Schulte Pitts S-1C Humm Baby 165.408
5 39 Steve Deckard Pitts S-1SM Magnum 164.823
6 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Flyin Lo 163.840
7 51 Chris McMillin Pitts S-1D Pitts Stop 170.385

1999 Biplane Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 Jim Smith, Jr. Mong Sport Glass Slipper 196.870
2 21 Tom Aberle Pitts Special Class Action 196.691
3 13 Robert Jones Pitts S-1S One Arm Bandit 184.540
4 16 Frank Jerant Pitts S-1S Reno Rabbitt 179.475
5 12 Charlie Greer Pitts S-1S Slo Poke 179.188
6 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 178.936
7 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 175.393

1999 Biplane Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Flyin Lo 177.701
2 14 Mike Taylor Pitts Special Redline Special 157.591
3 97 Cliff Magee Pitts S-1S Tin Buddy 157.181
4 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 154.180
5 77 Richard Beardsley Smith Miniplane Rich's Brew 125.886
6 38 Dan O'Marro Smith Miniplane Lone Wolf 117.448

1999 Biplane Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 22 Jeremy Chellin Pitts S-1C Sticks Adventure 172.769
2 20 Cris Ferguson Pitts S-1C Let Good Times Roll 172.601
3 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 171.969
4 39 Steve Deckard Pitts S-1SM Magnum 171.158
5 50 Del Schulte Pitts S-1C Humm Baby 170.394
6 111 Bob Blackwood Pitts S-1S Run What 'Cha Brung 167.970
7 51 Chris McMillin Pitts S-1D Pitts Stop 167.205

1999 Biplane Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 David Rose Rose Peregrine Rags 210.122
2 88 Jim Smith, Jr. Mong Sport Glass Slipper 201.397
3 21 Tom Aberle Pitts Special Class Action 201.114
4 13 Robert Jones Pitts S-1S One Arm Bandit 180.025
5 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 179.256
6 16 Frank Jerant Pitts S-1S Reno Rabbitt 171.183
7 12 Charlie Greer Pitts S-1S Slo Poke 170.989

1999 Sport Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Lancair IV Prototype 335.287
2 25 David W. Anders Venture Eggstra Special 311.623
3 3 Tommy Rose Thunder Mustang Thunder Rose 310.488
4 15 Thomas Hahn Venture Lady In Red 295.834
5 5 Lee Behel Venture Deviled Egg 292.970
6 14 Charles Bangert SX 300 289.468
7 7 Dan Wright SX 300 Sleek 285.198
8 9 Livio Bognuda Lancair VI Livewire 282.883
9 71 Mike Dacey Venture 281.464
10 2 Greg McKenzie Lancair lV-P 281.051
11 10 Mike Jones Glasair III Cheeky Charle 274.315
12 8 Arnis Luters Glasair III Pegasus 255.147
13 4 William Billups, Jr. Glasair III 255.147
14 1 David Cronin Glasair III 254.723
15 40 Earl Hibler Glasair III Baby Doll 239.725
16 17 Jeff Wernli Glasair III 234.975
17 70 Richard Ogg Glasair IFT 175.256
18 51 Dave Ronneberg Berkut 251.961

1999 Sport Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 2 Greg McKenzie Lancair lV-P 279.243
2 10 Mike Jones Glasair III Cheeky Charle 267.035
3 4 William Billups, Jr. Glasair III 244.298
4 8 Arnis Luters Glasair III Pegasus 243.961
5 1 David Cronin Glasair III 239.685
6 40 Earl Hibler Glasair III Baby Doll 232.557
7 70 Richard Ogg Glasair IFT 146.913
DNS 17 Jeff Wernli Glasair III

1999 Sport Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Lancair lV Prototype 315.167
2 25 David W. Anders Venture Eggstra Special 302.454
3 5 Lee Behel Venture Deviled Egg 289.621
4 71 Mike Dacey Venture 280.284
5 15 Thomas Hahn Venture Lady In Red 277.471
6 9 Livio Bognuda Lancair VI Livewire 266.707
7 14 Charles Bangert SX 300 264.408
8 7 Dan Wright SX 300 Sleek 264.171

1999 Sport Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 7 Dan Wright SX 300 Sleek 270.680
2 51 Dave Ronneberg Berkut 254.374
3 8 Arnis Luters Glasair III Pegasus 247.127
4 4 William Billups, Jr. Glasair III 243.321
5 14 Charles Bangert SX 300 241.092
6 1 David Cronin Glasair III 240.966
7 40 Earl Hibler Glasair III Baby Doll 235.191
8 17 Jeff Wernli Glasair III 227.979

1999 Sport Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Lancair lV Prototype 324.833
2 15 Thomas Hahn Venture Lady In Red 280.551
3 10 Mike Jones Glasair III Cheeky Charle 263.234
4 2 Greg McKenzie Lancair IV-P 263.072
5 9 Livio Bognuda Lancair VI Livewire 262.957
DNF 5 Lee Behel Venture Deviled Egg
DNF 25 David W. Anders Venture Eggstra Special
DNS 71 Mike Dacey Venture

1999 Sport Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 14 Charles Bangert SX 300 277.954
2 51 Dave Ronneberg Berkut 260.521
3 8 Arnis Luters Glasair III Pegasus 246.555
4 4 William Billups, Jr. Glasair III 245.980
5 1 David Cronin Glasair III 239.740
6 17 Jeff Wernli Glasair III 232.463
7 40 Earl Hibler Glasair III Baby Doll 232.158
8 70 Richard Ogg Glasair IFT 147.038

1999 Sport Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Lancair IV Prototype 331.461
2 5 Lee Behel Venture Deviled Egg 282.515
3 71 Mike Dacey Venture 281.099
4 2 Greg McKenzie Lancair IV-P 270.801
5 7 Dan Wright SX 300 Sleek 269.450
6 9 Livio Bognuda Lancair VI 269.192
DNS 10 Mike Jones Glasair III Cheeky Charle
DNS 25 David W. Anders Venture Eggstra Special

1999 Sport Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 10 Mike Jones Glasair III Cheeky Charle 271.098
2 51 Dave Ronneberg Berkut 261.702
3 8 Arnis Luters Glasair III Pegasus 249.845
4 4 William Billups, Jr. Glasair III 248.840
5 1 David Cronin Glasair III 246.190
6 40 Earl Hibler Glasair III Baby Doll 235.613
7 17 Jeff Wernli Glasair III 235.347
8 70 Richard Ogg Glasair IFT 157.441

1999 Sport Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Lancair lV Prototype 319.671
2 25 David W. Anders Venture Eggstra Special 302.784
3 5 Lee Behel Venture Deviled Egg 290.083
4 71 Mike Dacey Venture 281.590
5 9 Livio Bognuda Lancair VI Livewire 273.581
6 7 Dan Wright SX 300 Sleek 270.053
7 14 Charles Bangert SX 300 269.937
8 2 Greg McKenzie Lancair IV-P 268.770

1999 T-6 Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 47 Jack Frost N. American Frost Bite 240.032
2 6 Nick Macy N. American Six Cat 233.208
3 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 227.163
4 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 226.647
5 5 Jerry McDonald N. American Big Red 225.707
6 75 Alfred Goss N. American Warlock 225.000
7 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 224.972
8 90 Gene McNeely N. American Undecided 224.522
9 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 218.940
10 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 214.701
11 9 Bud Granley N. American Lickety Split 214.291
12 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 210.475
13 50 Carl Penner N. American Big Wind 209.958
14 1 Carter Clark N. American Daring Diane 201.752
15 44 Jim Booth N. American MyT6 201.007
16 66 Thomas Martin N. American Miss Opportunity 199.978
17 3 Dorel Graves N. American Slo-Yeller 197.212

1999 T-6 Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 226.031
2 75 Alfred Goss N. American Warlock 213.456
3 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 213.339
4 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 200.371
5 44 Jim Booth N. American MyT6 193.645
6 3 Dorel Graves N. American Slo-Yeller 191.233

1999 T-6 Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 221.663
2 5 Jerry McDonald N. American Big Red 212.804
3 90 Gene McNeely N. American Undecided 212.668
4 9 Bud Granley N. American Lickety Split 204.961
5 1 Carter Clark N. American Daring Diane 193.992
6 3 Dorel Graves N. American Slo-Yeller 188.837

1999 T-6 Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 47 Jack Frost N. American Frost Bite 231.668
2 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 219.572
3 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 217.099
4 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 212.471
5 50 Carl Penner N. American Big Wind 190.863
6 66 Thomas Martin N. American Miss Opportunity 190.733

1999 T-6 Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 234.787
2 75 Alfred Goss N. American Warlock 230.391
3 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 228.999
4 90 Gene McNeely N. American Undecided 226.487
5 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 218.817
6 30 Bill Eberhardt N. American Archimedes 204.299

1999 T-6 Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 218.897
2 5 Jerry McDonald N. American Big Red 217.451
3 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 215.644
4 9 Bud Granley N. American Lickety Split 210.362
5 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 195.126

1999 T-6 Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 50 Carl Penner N. American Big Wind 209.049
2 1 Carter Clark N. American Daring Diane 202.307
3 44 Jim Booth N. American MyT6 198.349
4 3 Dorel Graves N. American Slo-Yeller 190.944
5 66 Thomas Martin N. American Miss Stress 190.863
6 30 Bill Eberhardt N. American Archimedes 190.523

1999 T-6 Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 222.304
2 90 Gene McNeely N. American Undecided 222.016
3 9 Bud Granley N. American Lickety Split 214.210
4 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 213.938
5 50 Carl Penner N. American Big Wind 206.995
6 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 196.909

1999 T-6 Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 229.396
2 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 228.376
3 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 224.560
4 75 Alfred Goss N. American Warlock 223.230
5 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 217.922
6 5 Jerry McDonald N. American Big Red 216.695

1999 Unlimited Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 7 Bill "Tiger" Destefani P-51D Mustang Strega 479.620
2 4 Bruce Lockwood P-51D Mustang Dago Red 479.237
3 77 Matt Jackson F8F-2 Bearcat Rare Bear 468.780
4 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 445.321
5 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner 438.056
6 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 435.015
7 38 Gary Levitz P-51R Miss Ashley II 430.717
8 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 417.910
9 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 412.522
10 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 409.322
11 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 402.637
12 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 399.216
13 911 John Brown Sea Fury September Pops 398.107
14 74 Bill Rheinschild MK 10 Sea Fury Bad Attitude 391.678
15 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 389.497
16 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 389.396
17 106 William Anders F8F-2 Bearcat Wampus Cat 388.591
18 22 Bill Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 378.946
19 5 Bob Hannah F-51D Mustang Voodoo 376.197
20 204 Alan Preston F8F-1 Bearcat Bearcat 365.900
21 51 Vlado Lenoch P-51D Mustang Moonbeam 363.161
22 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 362.417
23 47 John K. Bagley P-51 Mustang Ole Yeller 356.700
24 68 William Anders P-51D Mustang Val-Halla 352.437
25 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 350.547
26 49 David Price P-51 Mustang Cottonmouth 336.206
27 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 336.018
28 29 Sam Richardson Yakovlev II Czech Ride 329.827
29 44 Brent Seghetti P-51D Mustang Sparky 323.896
30 104 Dave Morss Yak 9 Rush-N-Roulette 320.002

1999 Unlimited Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 373.596
2 51 Vlado Lenoch P-51D Mustang Moonbeam 362.329
3 47 John K. Bagley P-51 Mustang Ole Yeller 340.783
4 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 340.539
5 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 295.225
6 49 David Price P-51 Mustang Cottonmouth 288.292
DNS 68 William Anders P-51D Mustang Val-Halla

1999 Unlimited Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 390.424
2 106 William Anders F8F-2 Bearcat Wampus Cat 378.771
3 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 352.671
4 204 David Price F8F-1 Bearcat Bearcat 325.628
5 22 Bill Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 311.111
DNS 74 Bill Rheinschild MK 10 Sea Fury Bad Attitude
7 5 Bob Hannah F-51D Mustang Voodoo 401.035

1999 Unlimited Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 38 Gary Levitz P-51R Miss Ashley II 393.214
2 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 389.850
3 105 Nelson Ezell FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 389.522
4 911 John Brown Sea Fury September Pops 388.968
5 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 365.840
6 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 333.004
DNF 66 Howard Pardue Sea Fury Fury

1999 Unlimited Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Bob Hannah F-51D Mustang Voodoo 379.320
2 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 372.278
3 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 355.884
4 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 346.868
5 204 Skip Holm F8F-1 Bearcat Bearcat 283.232
DNF 106 William Anders F8F-2 Bearcat Wampus Cat
DNF 74 Bill Rheinschild MK 10 Sea Fury Bad Attitude

1999 Unlimited Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 404.541
2 911 John Brown Sea Fury September Pops 401.044
3 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 400.866
4 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 400.101
5 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 399.305
6 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 393.660
7 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 407.805

1999 Unlimited Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Bruce Lockwood P-51D Mustang Dago Red 456.461
2 7 Bill "Tiger" Destefani P-51D Mustang Strega 450.501
3 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 432.006
4 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 426.019
5 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner 367.851
DNF 38 Gary Levitz P-51R Miss Ashley II
DNF 77 Matt Jackson F8F-2 Bearcat Rare Bear

1999 Unlimited Heat 3C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 74 Bill Rheinschild MK 10 Sea Fury Bad Attitude 385.404
2 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 377.851
3 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 372.793
4 106 William Anders F8F-2 Bearcat Wampus Cat 371.871
5 51 Vlado Lenoch P-51D Mustang Moonbeam 366.994
6 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 342.133
7 47 John K. Bagley P-51 Mustang Ole Yeller 329.713
DNF 204 Alan Preston F8F-1 Bearcat Bearcat

1999 Unlimited Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 406.995
2 911 Michael Brown Sea Fury September Pops 399.384
3 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 399.234
4 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 398.353
5 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 387.074
6 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 386.452
7 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 353.493
DNS 5 Bob Hannah F-51D Mustang Voodoo

1999 Unlimited Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 7 Bill "Tiger" Destefani P-51D Mustang Strega 463.590
2 4 Bruce Lockwood P-51D Mustang Dago Red 459.342
3 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 433.365
4 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 399.782
5 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner 389.615
6 77 Matt Jackson F8F-2 Bearcat Rare Bear 373.293
7 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 331.946
DNF 38 Gary Levitz P-51R Miss Ashley II

1999 Unlimited Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 51 Vlado Lenoch P-51D Mustang Moonbeam 368.771
2 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 349.468
3 204 Skip Holm F8F-1 Bearcat Bearcat 347.182
4 47 John K. Bagley P-51 Mustang Ole Yeller 346.123
5 68 William Anders P-51D Mustang Val-Halla 328.698
6 29 Sam Richardson Yakovlev II Czech Ride 316.433
7 44 Art Vance P-51D Mustang Sparky 309.349
8 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 300.571
9 49 Brant Seghetti P-51 Mustang Cottonmouth 279.807

1999 Unlimited Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Bob Hannah F-51D Mustang Voodoo 427.889
2 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 420.212
3 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 391.009
4 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 390.624
5 74 Bill Rheinschild MK 10 Sea Fury Bad Attitude 385.750
6 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 375.875
7 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 363.952
8 106 William Anders F8F-2 Bearcat Wampus Cat 363.783
9 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 357.952

1999 Unlimited Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Bruce Lockwood P-51D Mustang Dago Red 472.332
2 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 441.221
3 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner 410.285
4 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 407.799
5 911 Michael Brown Sea Fury September Pops 395.906
6 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 395.029
7 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 384.258
8 5 Bob Hannah F-51D Mustang Voodoo 350.827
DNF 7 Bill "Tiger" Destefani P-51D Mustang Strega
DNF 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass