2000 Reno Air Races
Pylon Racing Reports



2000 Formula One Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Ray Cote Deluca OR-71 Alley Cat 249.838
2 96 David Hoover Grove GR-7 MacDaddy 248.676
3 12 Scotty Crandlemire Hoover Cassutt Outrageous 244.400
4 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 243.341
5 69 Charlie Greer DG-1 Miss B. Haven 238.079
6 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 235.533
7 2 George Budde Ellis Wagner Okie Swinger 229.563
8 43 John Housley Modified Cassutt Aero Magic 220.157
9 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 217.724
10 6 Ray Sherwood Cassutt Okie Stroker 208.934
11 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 208.856
12 10 Bobby Budde Cathaway Racer El Bandito 206.286
13 30 Dan Borgstrom Shoestring K10 Half Fast 201.547
14 45 IB Hansen Cassutt Quad Nickel 199.329
15 15 Will Dennis Cassutt Fool's Gold 161.053

2000 Formula One Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 10 Bobby Budde Cathaway Racer El Bandito 211.352
2 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 209.085
3 6 Ray Sherwood Cassutt Okie Stroker 196.508
4 45 IB Hansen Cassutt Quad Nickel 194.795
5 15 Will Dennis Cassutt Fool's Gold 148.312
DNS 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy
DQ 30 Dan Borgstrom Shoestring K10 Half Fast

2000 Formula One Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Ray Cote Deluca OR-71 Alley Cat 243.216
2 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 238.357
3 12 Scotty Crandlemire Hoover Cassutt Outrageous 237.105
4 96 David Hoover Grove GR-7 MacDaddy 235.960
5 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 229.651
6 69 Charlie Greer DG-1 Miss B. Haven 225.472
7 2 George Budde Ellis Wagner Okie Swinger 223.298
8 43 John Housley Modifted Cassutt Aero Magic 207.708

2000 Formula One Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 43 John Housley Modified Cassutt Aero Magic 212.306
2 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 209.343
3 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 191.834
4 45 IB Hansen Cassutt Quad Nickel 190.512
5 30 Dan Borgstrom Shoestring K10 Half Fast 190.185
6 6 Ray Sherwood Cassutt Okie Stroker 189.439
7 15 Will Dennis Cassutt Fool's Gold 147.944

2000 Formula One Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 243.718
2 4 Ray Cote Deluca OR-71 Alley cat 241.335
3 96 David Hoover Grove GR-7 MacDaddy 236.699
4 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 229.007
5 69 Charlie Greer DG-1 Miss B. Haven 228.902
6 2 George Budde Ellis Wagner Okie Swinger 224.891
7 10 Bobby Budde Cathaway Racer El Bandito 205.477
DNF 12 Scotty Crandlemire Hoover Cassutt Outrageous

2000 Formula One Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 12 Scotty Crandlemire Hoover Cassutt Outrageous 233.853
2 10 Bobby Budde Cathaway Racer El Bandito 208.803
3 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 201.635
4 6 Ray Sherwood Cassutt Okie Stroker 201.217
5 30 Dan Borgstrom Shoestring K10 Half Fast 193.872
6 45 IB Hansen Cassutt Quad Nickel 186.734
DNS 15 Will Dennis Cassutt Fool's Gold

2000 Formula One Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Ray Cote Deluca OR-71 Alley Cat 245.181
2 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 240.985
3 96 David Hoover Grove GR-7 MacDaddy 238.515
4 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 228.117
5 69 Charlie Greer DG-1 Miss B. Haven 227.978
6 2 George Budde Ellis Wagner Okie Swinger 221.711
7 43 John Housley Modified Cassutt Aero Magic 211.015
8 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 202.900

2000 Formula One Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 43 John Housley Modified Cassutt Aero Magic 217.219
2 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 216.852
3 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 215.525
4 10 Bobby Budde Cathaway Racer El Bandito 215.324
5 6 Ray Sherwood Cassutt Okie Stroker 201.195
6 30 Dan Borgstrom Shoestring K10 Half Fast 196.568
7 45 IB Hansen Cassutt Quad Nickel 192.702
8 15 Will Dennis Cassutt Fool's Gold 150.960

2000 Formula One Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Ray Cote Deluca OR-71 Alley Cat 245.912
2 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 242.966
3 96 David Hoover Grove GR-7 MacDaddy 241.315
4 12 Scotty Crandlemire Hoover Cassutt Outrageous 237.149
5 69 Charlie Greer DG-1 Miss B. Haven 230.949
6 57 Robert B. Jones Cassutt III-M Aggressor 230.849
7 2 George Budde Ellis Wagner Okie Swinger 223.126
8 43 John Housley Modified Cassutt Aero Magic 209.268

2000 Biplane Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 David Rose Rose Peregrine Rags 209.636
2 21 Tom Aberle Pitts Special Class Action 206.970
3 0 Stephen Brown Pitts Special Tonopah Low 206.248
4 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 199.506
5 13 Robert Jones Pitts S-1S One Arm Bandit 190.181
6 22 Jeremy Chellin Pitts S-1 Sticks Adventure 184.011
7 12 Charlie Greer Pitts S-1S Slo Poke 182.131
8 6 Jeffrey Lo Pitts Special Flyin Lo 182.131
9 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 181.484
10 16 Frank Jerant Pitts Special Reno Rabbitt 181.249
11 20 Cris Ferguson Pitts Let Good Times Roll 176.354
12 50 Del Schulte Pitts S-1 Humm Baby 174.898
13 111 Bob Blackwood Pitts Special Bar Code 174.193
14 39 Steve Deckard Pitts S-1SM Magnum 173.359
15 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 168.495
16 14 Mike Taylor Pitts Special RedLine Special 165.199
17 97 Cliff Magee Pitts S-1 Tin Buddy 164.232
18 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress 157.949
19 29 Dennis Brown Pitts S-2A Double Delight 150.297
20 77 Richard Beardsley Smith Miniplane Rich's Brew 149.756
21 30 Michael Stubbs Pitts S-1C Lucky 13 138.320
22 38 Dan O'Marro Smith Miniplane Lone Wolf 124.310

2000 Biplane Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 97 Cliff Magee Pitts S-1 Tin Buddy 165.535
2 14 Mike Taylor Pitts Special RedLine Special 159.952
3 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress 156.807
4 29 Dennis Brown Pitts S-2A Double Delight 147.836
5 77 Richard Beardsley Smith Miniplane Rich's Brew 141.193
6 38 Dan O'Marro Smith Miniplane Lone Wolf 112.420
DNS 30 Michael Stubbs Pitts S-1C Lucky 13

2000 Biplane Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 20 Cris Ferguson Pitts Let Good Times Roll 177.586
2 16 Frank Jerant Pitts Special Reno Rabbitt 175.538
3 111 Bob Blackwood Pitts Special Bar Code 171.391
4 50 Del Schulte Pitts S-1 Humm Baby 171.004
5 39 Steve Deckard Pitts S-1SM Magnum 164.985
6 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 163.130
DNF 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job

2000 Biplane Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 David Rose Rose Peregrine Rags 213.689
2 21 Tom Aberle Pitts Special Class Action 207.621
3 0 Stephen Brown Pitts Special Tonopah Low 201.982
4 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 194.166
5 13 Robert Jones Pitts S-1S One Arm Bandit 183.548
6 6 Jeffrey Lo Pitts Special Flyin Lo 170.678
7 22 Jeremy Chellin Pitts S-1 Sticks Adventure 169.328
8 12 Charlie Greer Pitts S-1S Slo Poke 167.746

2000 Biplane Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 50 Del Schulte Pitts S-1 Humm Baby 172.279
2 39 Steve Deckard Pitts S-1-SM Magnum 171.900
3 16 Frank Jerant Pitts Special Reno Rabbitt 169.651
4 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 167.335
5 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 151.359
6 111 Bob Blackwood Pitts Special Bar Code 149.429
7 20 Cris Ferguson Pitts Let Good Times Roll 149.362

2000 Biplane Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 0 Stephen Brown Pitts Special Tonopah Low 199.563
2 21 Tom Aberle Pitts Special Class Action 199.181
3 22 Jeremy Chellin Pitts S-1 Sticks Advanture 187.351
4 6 Jeffrey Lo Pitts Special Flyin Lo 174.339
5 13 Robert Jones Pitts S-1S One Arm Bandit 173.858
6 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 173.638
7 12 Charlie Greer Pitts S-1S Slo Poke 171.422
DNS 3 David Rose Rose Peregrine Rags

2000 Biplane Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 14 Mike Taylor Pitts Special RedLine Special 164.429
2 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 161.604
3 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress 155.927
4 77 Richard Beardsley Smith Miniplane Rich's Brew 139.857
5 38 Dan O'Marro Smith Miniplane Lone Wolf 109.036
DNF 30 Michael Stubbs Pitts S-1C Lucky 13
7 29 Dennis Brown Pitts S-2A Double Delight 146.173

2000 Biplane Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 22 Jeremy Chellin Pitts S-1 Sticks Adventure 183.911
2 6 Jeffrey Lo Pitts Special Flyin Lo 181.655
3 12 Charlie Greer Pitts S-1S Slo Poke 179.568
4 111 Bob Blackwood Pitts Special Bar Code 174.193
5 50 Del Schulte Pitts S-1 Humm Baby 173.865
6 39 Steve Deckard Pitts S-1SM Magnum 162.263
7 97 Cliff Magee Pitts S-1 Tin Buddy 160.256
8 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 159.569

2000 Biplane Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 David Rose Rose Peregrine Rags 209.434
2 21 Tom Aberle Pitts Special Class Action 206.729
3 0 Stephen Brown Pitts Special Tonopah Low 200.802
4 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 191.674
5 13 Robert Jones Pitts S-1S One Arm Bandit 183.245
6 20 Cris Ferguson Pitts Let Good Times Roll 168.860
7 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 168.450
8 16 Frank Jerant Pitts Special Reno Rabbitt 164.898

2000 Sport Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 25 David W. Anders Venture Eggstra Special 331.902
2 99 Dave Morss LancairlV Lancair IV 325.341
3 5 Lee Behel Questair Venture 309.724
4 69 Lou Meyer Thunder Mustang Thunder Mustang 309.513
5 6 Will Rittner Questair Venture Fast Fun 289.953
6 3 Tommy Rose Lancair IV Ramblin' Rose 277.891
7 71 Mike Dacey Nuventure Fool's Gold 277.823
8 60 Bob Schmidt Questair Venture Little Giant 275.498
9 10 Mike Jones Glasair III Cheeky Charle 272.196
10 7 Jon Sharp SX 300 Wright Wride 271.610
11 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 256.575
12 4 William Billups, Jr. Glasair III 255.278
13 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 253.398
14 9 Livio Bognuda Lancair IV Live Wire 252.665
15 8 Amis Luters Glasair III Pegasus 251.462
16 70 Richard Ogg Glasair IFT 172.335

2000 Sport Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 9 Livio Bognuda Lancair IV Live Wire 276.635
2 7 Jon Sharp SX 300 Wright Wride 273.320
3 10 Mike Jones Glasair III Cheeky Charle 271.406
4 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 252.459
5 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 248.716
6 8 Amis Luters Glasair III Pegasus 248.472
7 4 William Billups, Jr. Glasair III 246.299
8 70 Richard Ogg Glasair IFT 169.928

2000 Sport Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 69 Lou Meyer Thunder Mustang Thunder Mustang 305.575
2 5 Lee Behel Questair Venture 298.166
3 60 Bob Schmidt Questair Venture Little Giant 278.651
4 6 Will Rittner Quest.air Venture Fast Fun 278.153
5 3 Tommy Rose Lancair IV Ramblin' Rose 264.029
DNF 71 Mike Dacey Nuventure Fool's Gold
DNF 25 David W. Anders Venture Eggstra Special
DNF 99 Dave Morss Lancair IV Lancair IV

2000 Sport Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 10 Mike Jones Glasair III Cheeky Charle 275.729
2 3 Tommy Rose Lancair lV Ramblin' Rose 256.856
3 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 256.292
4 8 Amis Luters Glasair III Pegasus 254.659
5 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 252.162
6 70 Richard Ogg Glasair IFT 180.428
DNS 4 William Billups, Jr. Glasair III

2000 Sport Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 69 Lou Meyer Thunder Mustang Thunder Mustang 304.495
2 5 Lee Behel Questair Venture 301.548
3 6 Will Rittner Questair Venture Fast Fun 281.799
4 71 Mike Dacey Nuventure Fool's Gold 276.318
5 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 275.798
6 9 Livio Bognuda Lancair IV Live Wire 260.072
DNF 60 Bob Schmidt Questair Venture Little Giant
8 99 Dave Morss Lancair IV Lancair IV 305.113

2000 Sport Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Tommy Rose Lancair IV Ramblin' Rose 282.565
2 9 Livio Bognuda LancairlV Live Wire 276.905
3 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 257.426
4 8 Amis Luters Glasair III Pegasus 256.344
5 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 252.662
6 4 William Billups, Jr. Glasair III 252.108
7 70 Richard Ogg Glasair IFT 165.891

2000 Sport Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 69 Lou Meyer Thunder Mustang Thunder Mustang 301.073
2 5 Lee Behel Questair Venture 296.671
3 60 Bob Schmidt Questair Venture Little Giant 284.652
4 6 Will Rittner Questair Venture Fast Fun 273.945
5 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 268.525
6 10 Mike Jones Glasair III Cheeky Charle 264.691
DNF 99 Dave Morss Lancair lV Lancair IV
DNS 71 Mike Dacey Nuventure Fool's Gold

2000 Sport Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 279.981
2 10 Mike Jones Glasair III Cheeky Charle 259.038
3 8 Amis Luters Glasair III Pegasus 258.316
4 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 256.885
5 4 William Billups, Jr. Glasair III 254.263
6 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 254.066
7 70 Richard Ogg Glasair IFT 124.332

2000 Sport Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Lancair IV Lancair IV 328.045
2 69 Lou Meyer Thunder Mustang Thunder Mustang 312.935
3 5 Lee Behel Questair Venture 309.840
4 3 Tommy Rose Lancair IV Ramblin' Rose 296.193
5 6 Will Rittner Questair Venture Fast Fun 289.797
6 60 Bob Schmidt Questair Venture Little Giant 282.418
7 9 Livio Bognuda Lancair IV Live Wire 281.810
8 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 276.397

2000 T-6 Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 230.891
2 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 229.586
3 90 Gene McNeely N. American 225.869
4 75 Alfred Goss N. American Warlock 224.676
5 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 221.665
6 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 221.500
7 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 221.198
8 4 Lee Oman N. American Four Play 220.652
9 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 220.434
10 5 Jerry McDonald N. American Big Red 216.822
11 9 Bud Granley N. American Lickety Split 213.300
12 50 Carl Penner N. American Big Wind 211.432
13 12 John Zayac N. American Thumper 210.559
14 44 Lee Oman N. American Sixshooter 208.058
15 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 207.309
16 64 Kieth McMann Harvard Mk. IV Red Knight 205.615
17 444 Jim Booth N. American MyT6 204.696
18 1 Carter Clark N. American Daring Diane 204.438
19 3 Dorel Graves N. American Slo-Yeller 199.417
20 66 Thomas Martin Harvard MK IIB MisStress 198.641
21 87 Richard Siegfried N. American Stocker 198.552
22 49 John Johnson N. American Smokin Sue 195.403
23 69 Michael Gillian N. American 189.133

2000 T-6 Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 217.752
2 4 Lee Oman N. American Four Play 216.764
3 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 214.000
4 9 Bud Granley N. American Lickety Split 208.014
5 44 Lee Oman N. American Sixshooter 200.698
6 444 Jim Booth N. American MyT6 197.002

2000 T-6 Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 226.442
2 75 Alfred Goss N. American Warlock 220.358
3 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 215.456
4 5 Jerry McDonald N. American Big Red 215.031
5 64 Kieth McMann Harvard Mk. IV Red Knight 201.677
DNS 12 John Zayac N. American Thumper

2000 T-6 Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 90 Gene McNeely N. American 221.687
2 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 221.527
3 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 215.826
4 1 Carter Clark N. American Daring Diane 200.753
5 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 196.266
6 50 Carl Penner N. American Big Wind 196.132

2000 T-6 Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 75 Alfred Goss N. American Warlock 223.781
2 21 Thomas Canpau N. American Mystical Power 223.428
3 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 220.173
4 4 Lee Oman N. American Four Play 218.535
5 5 Jerry McDonald N. American Big Red 213.749
6 1 Carter Clark N. American Daring Diane 199.792

2000 T-6 Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 220.456
2 90 Gene McNeely N. American 220.309
3 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 215.920
4 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 214.303
5 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 212.620
6 9 Bud Granley N. American Lickety Split 212.306

2000 T-6 Medallion
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Dorel Graves N. American Slo-Yeller 191.786
2 87 Richard Siegfried N. American Stocker 191.502
3 66 Thomas Martin Harvard MK IIB MisStress 191.289
4 49 John Johnson N. American Smokin Sue 190.643
5 69 Michael Gillian N. American 185.635

2000 T-6 Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 50 Carl Penner N. American Big Wind 209.512
2 44 Lee Oman N. American Sixshooter 207.160
3 64 Keith McMann Harvard Mk. IV Red Knight 197.485
4 444 Jim Booth N. American MyT6 196.257
5 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 193.113
DNS 12 John Zayac N. American Thumper

2000 T-6 Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Lee Oman N. American Four Play 220.579
2 37 Jim Bennett N. American Tinker Toy 218.484
3 8 Robert Jones N. American Crossings Aviation 217.610
4 5 Jerry McDonald N. American Big Red 217.155
5 9 Bud Granley N. American Lickety Split 214.715
6 1 Carter Clark N. American Daring Diane 200.255

2000 T-6 Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 228.299
2 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 227.717
3 75 Alfred Goss N. American Warlock 226.447
4 90 Gene McNeely N. American 222.276
5 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 218.711
6 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 217.548

2000 Unlimited Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 489.681
2 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 438.018
3 5 Matt Jackson F-51D Mustang Voodoo 435.518
4 232 Michael Brown Sea Fury September Fury 433.173
5 7 Bill "Tiger" Destefani P-51D Mustang Strega 429.858
6 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 429.610
7 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner 422.596
8 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 417.733
9 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 415.112
10 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 413.842
11 47 John K. Bagley P-51 Mustang Southern Cross 408.448
12 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 407.330
13 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 405.113
14 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 403.083
15 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 400.103
16 87 Jim Michaels Sea Fury Miss Merced 397.751
17 15 Art Vance Sea Fury Furias 397.432
18 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 395.531
19 117 Bill Rheinschild Sea Fury Bad Attitude 387.903
20 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 383.802
21 21 Nelson Ezell Sea Fury Sea Fury 383.456
22 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 371.771
23 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 358.690
24 29 Sam Richardson Yakolev II Czech Ride 349.920
25 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 342.219
26 44 Brent Seghetti P-51D Mustang Sparky 317.963
27 51 Vlado Lenoch P-51D Mustang Moonbean McSwine 298.543
28 28 Skip Holm T-28 Dyno Tyme 297.053

2000 Unlimited Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 21 Nelson Ezell Sea Fury Sea Fury 381.816
2 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 379.343
3 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 329.040
4 29 Sam Richardson Yakovlev ll Czech Ride 324.455
5 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 274.483
6 44 Brent Seghetti P-51D Mustang Sparky 273.013
DQ 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker

2000 Unlimited Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 412.514
2 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 398.265
3 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 396.198
4 87 Jim Michaels Sea Fury Miss Merced 385.459
5 15 Art Vance Sea Fury Furias 385.267
6 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 332.295

2000 Unlimited Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner 420.804
2 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 416.934
3 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 413.929
4 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 398.132
5 47 John K. Bagley P-51 Mustang Southern Cross 398.843
DNF 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic

2000 Unlimited Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 15 Art Vance Sea Fury Furias 385.359
2 21 Nelson Ezell Sea Fury Sea Fury 376.512
3 114 Curt Brown MK 11 Sea Fury Argonaut 374.648
4 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 350.394
5 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 310.145
6 29 Sam Richardson Yakovlev II Czech Ride 309.880
DNS 87 Steve Bolander Sea Fury Miss Merced

2000 Unlimited Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 421.748
2 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 421.479
3 47 John K. Bagley Sea Fury Southern Cross 411.649
4 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 406.246
5 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 400.534
DNF 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business
DNF 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff

2000 Unlimited Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 443.037
2 5 Matt Jackson F-51D Mustang Voodoo 416.603
3 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner 360.166
DNS 232 Michael Brown Sea Fury September Fury
DNS 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass
DNS 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America

2000 Unlimited Heat 3C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 117 Bill Rheinschild Sea Fury Bad Attitude 385.384
2 87 Steve Bolander Sea Fury Miss Merced 371.879
3 2 Thomas Camp Yak ll Maniyak 352.412
4 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 351.538
5 29 Sam Richardson Vakolev II Czech Ride 336.307
6 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 279.866
7 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 277.637

2000 Unlimited Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 423.800
2 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 421.251
3 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 408.560
4 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 385.317
5 21 Nelson Ezell Sea Fury Sea Fury 383.868
6 15 Art Vance Sea Fury Furias 372.927
7 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 366.642
8 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 321.903

2000 Unlimited Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 441.297
2 5 Matt Jackson F-51D Mustang Voodoo 431.395
3 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner 406.283
4 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 401.687
5 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 398.559
6 47 John K. Bagley Sea Fury Southern Cross 379.908
7 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 378.708

2000 Unlimited Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 87 Jim Michaels Sea Fury Miss Merced 388.403
2 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 365.781
3 2 Thomas Camp Yak 11 Maniyak 343.777
4 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 283.574
5 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 282.140
DNF 29 Sam Richardson Yakovlev II Czech Ride

2000 Unlimited Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 435.718
2 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 427.535
3 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 402.558
4 21 Nelson Ezell Sea Fury Sea Fury 393.089
5 114 Brian Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 389.298
6 9 Jimmy Leeward P-51 Mustang Cloud Dancer 388.777
7 117 Gary Hubler Sea Fury Bad Attitude 388.365
DNS 15 Art Vance Sea Fury Furias

2000 Unlimited Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 462.007
2 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 434.962
3 45 Bill Rheinschild P-51D Mustang Risky Business 415.771
4 66 Howard Pardue Sea Fury Fury 406.933
5 5 Matt Jackson F-51D Mustang Voodoo 406.225
6 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 392.580
7 47 John K. Bagley Sea Fury Southern Cross 389.076
DNF 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic
DNF 20 Daniel Martin P-51D Mustang Ridge Runner