2003 Reno Air Races
Pylon Racing Reports



2003 Formula One Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Gary Hubler Cassutt III Mariah 260.145
2 69 Charlie Greer DG-1 Miss B. Haven 258.971
3 50 Birch Entriken Cassutt III-M Scarlett Screamer 254.830
4 4 Hep Porter Grove Owl OR-71 Alley Cat 252.364
5 12 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Outrageous 240.818
6 59 Ed Bowes Cassutt Miss Lynn 232.334
7 40 Dave Roelofs Jensen Cassutt Miss USA 231.725
8 21 Gary Dalleske Cassutt III-M Blackjack 230.237
9 2 George Budde Wagner Special Okie Swinger 228.086
10 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 225.309
11 23 Steve Myers Cassutt III-M Flashback 221.568
12 33 Ed Dutreaux Cassutt III-M Slingshot 220.716
13 45 Jay Jones Cassutt III-M Quad Nickel 209.093
14 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 208.409
15 37 Roger Keeney Cassutt III-M Mojave Green 202.739
16 82 Ray Debs Cassutt III-M Plane Mantis 198.461
17 77 Richard "Smoky" Young Cassutt III-M Zarrina 184.249
18 15 Daniel Marcotte Cassutt III-M 178.156
19 71 Steve Dari Cassutt III-M Redhead 159.132

2003 Formula One Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 82 Ray Debs Cassutt III-M Plane Mantis 190.583
2 37 Roger Keeney Cassutt III-M Mojave Green 186.718
3 77 Richard "Smoky" Young Cassutt III-M Zarrina 182.027
4 15 Daniel Marcotte Cassutt III-M 172.758
5 71 Steve Dari Cassutt III-M Redhead 154.433

2003 Formula One Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 21 Gary Dalleske Cassutt III-M Blackjack 225.066
2 2 George Budde Wagner Special Okie Swinger 224.967
3 23 Steve Myers Cassutt III-M Flashback 215.341
4 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 209.360
5 33 Ed Dutreaux Cassutt III-M Slingshot 206.696
6 45 Jay Jones Cassutt III-M Quad Nickel 203.255
DNF 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie

2003 Formula One Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Gary Hubler Cassutt III Mariah 254.519
2 50 Birch Entriken Cassutt III-M Scarlett Screamer 238.343
3 4 Hep Porter Grove Owl OR-71 Alley Cat 232.641
4 12 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Outrageous 231.549
5 40 Dave Roelofs Jensen Cassutt Miss USA 218.995
6 59 Ed Bowes Cassutt Miss Lynn 217.018
DNS 69 Charlie Greer DG-1 Miss B. Haven

2003 Formula One Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 188.034
2 37 Roger Keeney Cassutt III-M Mojave Green 185.661
3 77 Richard "Smoky" Young Cassutt III-M Zarrina 173.522
4 15 Daniel Marcotte Cassutt III-M 168.360
5 71 Steve Dari Cassutt III-M Redhead 159.381

2003 Formula One Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 69 Charlie Greer DG-1 Miss B. Haven 227.549
2 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 221.670
3 59 Ed Bowes Cassutt Miss Lynn 219.318
4 23 Steve Myers Cassutt III-M Flashback 213.354
5 33 Ed Dutreaux Cassutt III-M Slingshot 208.187
6 45 Jay Jones Cassutt III-M Quad Nickel 201.665
7 82 Ray Debs Cassutt III-M Plane Mantis 184.927

2003 Formula One Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Gary Hubler Cassutt III Mariah 253.360
2 4 Hep Porter Grove Owl OR-71 Alley Cat 243.870
3 50 Birch Entriken Cassutt III-M Scarlett Screamer 239.337
4 12 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Outrageous 236.848
5 2 George Budde Wagner Special Okie Swinger 223.271
6 21 Gary Dalleske Cassutt III-M Blackjack 219.461
7 40 Dave Roelofs Jensen Cassutt Miss USA 209.731

2003 Formula One Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 198.276
2 37 Roger Keeney Cassutt III-M Mojave Green 188.838
3 77 Richard "Smoky" Young Cassutt III-M Zarrina 178.895
4 15 Daniel Marcotte Cassutt III-M Tigger 169.831
5 71 Steve Dari Cassutt III-M Redhead 156.876
DNF 45 Jay Jones Cassutt III-M Quad Nickel
DNF 40 Dave Roelofs Jensen Cassutt Miss USA
DNF 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy

2003 Formula One Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 223.908
2 40 Dave Roelofs Jensen Cassutt Miss USA 223.320
3 59 Ed Bowes Cassutt Miss Lynn 223.075
4 23 Steve Myers Cassutt III-M Flashback 213.186
5 33 Ed Dutreaux Cassutt III-M Slingshot 210.449
6 45 Jay Jones Cassutt III-M Quad Nickel 204.145
7 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 200.279
8 82 Ray Debs Cassutt III-M Plane Mantis 195.614

2003 Formula One Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Gary Hubler Cassutt III Mariah 253.823
2 4 Hep Porter Grove Owl OR-71 Alley Cat 249.477
3 50 Birch Entriken Cassutt III-M Scarlett Screamer 240.692
4 69 Charlie Greer DG-1 Miss B. Haven 240.522
5 12 Scotty Crandlemire Cassutt III-M Outrageous 236.257
6 2 George Budde Wagner Special Okie Swinger 229.076
7 21 Gary Dalleske Cassutt III-M Blackjack 220.989
8 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 203.607

2003 Biplane Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Tom Aberle Modified Mong Sport Phantom 221.288
2 3 David Rose Rose Peregrine Frightful 219.715
3 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 217.169
4 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 212.527
5 33 Michael Farb Ron Cox Mong Racer Laura Jean 212.251
6 28 Michael Davis Pitts S-1X G-whiz 193.534
7 69 Jason Somes Pitts S-2T 187.873
8 6 Jeffrey Lo Pitts Special S-1S Miss Diane 186.982
9 20 Cris Ferguson Pitts Let Good Times Roll 186.009
10 50 Jim Smith Pitts S-1C Humm Baby 183.002
11 17 Jeff Watkins Pitts S-1S Devil In Da Skies 181.636
12 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 180.460
13 16 Frank Jerant Jerant Racer Bada Bing! 179.666
14 77 Richard Beardsley Smith Mini DSA-1 Rich's Brew 179.356
15 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress 177.684
16 7 Jackie Warda Pitts S-1T Red Eagle 177.381
17 97 Cliff Magee Pitts S-1S Tin Buddy 177.188
18 111 Bob Blackwood Pitts S-1S Bar Code 175.260
19 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Women 174.885
20 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 173.032
21 31 Tony Higa Martin Pitts S-1S Tango Tango 162.483
22 8 Carl Gruber Pitts Special Eightball 162.092
23 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny-Rocket 158.960
24 12 Jerry McCafferty Stolp Aeroduster SA700 The Thing 151.886

2003 Biplane Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 111 Bob Blackwood Pitts S1-S Bar Code 177.271
2 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Women 174.049
3 97 Cliff Magee Pitts S-1S Tin Buddy 173.326
4 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 169.076
5 31 Tony Higa Martin Pitts S-1S Tango Tango 154.055
6 8 Carl Gruber Pitts Special Eightball 153.868
7 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny-Rocket 148.717
8 12 Jerry McCafferty Stolp Aeroduster SA700 The Thing 134.902

2003 Biplane Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 20 Cris Ferguson Pitts Let Good Times Roll 186.762
2 50 Jim Smith Pitts S-1C Humm Baby 181.728
3 17 Jeff Watkins Pitts S1-S Devil In Da Skies 177.850
4 16 Frank Jerant Jerant Racer Bada Bing! 177.689
5 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 173.800
6 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress 168.424
7 77 Richard Beardsley Smith Mini DSA-1 Rich's Brew 159.813
8 7 Jackie Warda Pitts S-1T Red Eagle 158.999

2003 Biplane Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Tom Aberle Modified Mong Sport Phantom 220.622
2 3 David Rose Rose Peregrine Frightful 216.388
3 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 208.520
4 33 Michael Farb Ron Cox Mong Racer Laura Jean 206.665
5 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 201.465
6 28 Michael Davis Pitts S-1X G-whiz 176.334
7 69 Jason Somes Pitts S-2T 172.023
8 6 Jeffrey Lo Pitts Special S-1S Miss Diane 171.334

2003 Biplane Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 111 Bob Blackwood Pitts S-1S Bar Code 176.532
2 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Women 174.325
3 97 Cliff Magee Pitts S-1S Tin Buddy 171.362
4 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 163.422
5 8 Carl Gruber Pitts Special Eightball 156.155
6 31 Tony Higa Martin Pitts S-1S Tango Tango 149.507
7 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny-Rocket 149.183
8 12 Jerry McCafferty Stolp Aeroduster SA700 The Thing 137.609

2003 Biplane Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 20 Cris Ferguson Pitts Let Good Times Roll 189.417
2 50 Jim Smith Pitts S-1C Humm Baby 184.693
3 17 Jeff Watkins Pitts S-1S Devil In Da Skies 181.422
4 16 Frank Jerant Jerant Racer Bada Bing! 181.037
5 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 177.309
6 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress 172.500
7 77 Richard Beardsley Smith Mini DSA-1 Rich's Brew 164.508
DNS 7 Jackie Warda Pitts S-1T Red Eagle

2003 Biplane Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 David Rose Rose Peregrine Frightful 221.786
2 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 211.952
3 33 Michael Farb Ron Cox Mong Racer Laura Jean 205.285
4 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 198.080
5 28 Michael Davis Pitts S-1X G-whiz 183.578
6 69 Jason Somes Pitts S-2T 175.725
7 20 Cris Ferguson Pitts Let Good Times Roll 169.204
8 6 Jeffrey Lo Pitts Special S-1S Miss Diane 168.674

2003 Biplane Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Women 174.533
2 97 Cliff Magee Pitts S-1S Tin Buddy 173.093
3 11 Byron Roberts Pitts S-1S Bottom Gun 169.221
4 8 Carl Gruber Pitts Special Eightball 159.418
5 31 Tony Higa Martin Pitts S-1S Tango Tango 153.373
6 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny-Rocket 151.050
7 12 Jerry McCafferty Stolp Aeroduster SA700 The Thing 139.999

2003 Biplane Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 50 Jim Smith Pitts S-1C Humm Baby 185.401
2 16 Frank Jerant Jerant Racer Bada Bing! 185.300
3 17 Jeff Watkins Pitts S-1S Devil In Da Skies 183.134
4 90 Guy Paquin Mong Sport Buzz Job 182.904
5 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress 174.907
6 7 Jackie Warda Pitts S-1T Red Eagle 171.146
7 111 Bob Blackwood Pitts S-1S Bar Code 170.864
8 77 Richard Beardsley Smith Mini DSA-1 Rich's Brew 163.885

2003 Biplane Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 David Rose Rose Peregrine Frightful 219.181
2 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 208.174
3 33 Michael Farb Ron Cox Mong Racer Laura Jean 199.250
4 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 184.573
5 28 Michael Davis Pitts S-1X G-whiz 184.003
6 20 Cris Ferguson Pitts Let Good Times Roll 176.385
7 6 Jeffrey Lo Pitts Special S-1S Miss Diane 173.263
DNF 69 Jason Somes Pitts S-2T

2003 Sport Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 33 Darryl Greenamyer Lancair Legacy Airplane 347.616
2 5 Lee Behel Lancair Legacy 307.819
3 88 Rick Vandam Rick Schrameck L2K Aero Supercharger Solution 302.534
4 10 Mike Jones Glasair III Warp Speed Wanda 290.562
5 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 287.571
6 19 Craig Sherman Glasair III Nut'n Special 281.493
7 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 278.414
8 42 Kevin Eldredge Glasair III Last Minute 268.840
9 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 263.885
10 13 Vicki Cruse Glasair III Great Glass 254.419
11 8 Ames Luters Glasair III Pegasus 250.059
12 54 John Harmon Hannon Rocket Ill Harmon Rocket Ill 249.514
13 99 Dave Morss Morss 320 Martin's Legacy 243.805
14 111 Klaus Savier Canard Vari Eze Delaminator 238.848
15 84 Mark Frederick F1-2003 Re-Do 232.449
16 66 Ted Rutherford Hannon Rocket II 227.848
17 6 Roger Claypool Edge 540-T 226.072
18 45 Dean Berry Experimental HR-2 Leonard 220.927
DNQ 62 Lee Dodd, Jr. RV-4 Blues Race 62

2003 Sport Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 266.939
2 13 Vicki Cruse Glasair III Great Glass 256.435
3 8 Ames Luters Glasair III Pegasus 256.278
4 54 John Harmon Harmon Rocket Ill Harmon Rocket Ill 253.776
5 99 Dave Morss Morss 320 Martin's Legacy 253.659
6 111 Klaus Savier Canard Vari Eze Delaminator 239.019
7 84 Mark Frederick F1-2003 Re-Do 233.360
8 66 Ted Rutherford Harmon Rocket II 232.157

2003 Sport Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 33 Darryl Greenamyer Lancair Legacy Airplane 329.296
2 5 Lee Behel Lancair Legacy 290.701
3 19 Craig Sherman Glasair III Nut'n Special 279.190
4 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 277.832
5 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 275.744
6 42 Kevin Eldredge Glasair III Last Minute 264.797
7 40 Earl Hibler Glasair II S TD Baby Doll 263.214
DNF 10 Mike Jones Glasair III Warp Speed Wanda
DNS 88 Rick Vandam Rick Schrameck L2K Aero Supercharger Solution

2003 Sport Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 270.819
2 13 Vicki Cruse Glasair III Great Glass 259.404
3 8 Ames Luters Glasair III Pegasus 259.046
4 54 John Harmon Harmon Rocket Ill Harmon Rocket Ill 255.475
5 111 Klaus Savier Canard Vari Eze Delaminator 237.133
6 84 Mark Frederick F1-2003 Re-Do 234.885
7 66 Ted Rutherford Harmon Rocket II 233.731
DNF 99 Dave Morss Morss 320 Martin's Legacy

2003 Sport Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 33 Darryl Greenamyer Lancair Legacy Airplane 334.734
2 88 Rick Vandam Rick Schrameck L2K Aero Supercharger Solution 298.259
3 5 Lee Behel Lancair Legacy 296.148
4 10 Mike Jones Glasair III Warp Speed Wanda 289.433
5 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 282.484
6 19 Craig Sherman Glasair III Nut'n Special 281.387
7 42 Kevin Eldredge Glasair III Last Minute 266.446
8 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 263.312
DNS 1 David Cronin Glasair III For God's Glory

2003 Sport Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 13 Vicki Cruse Glasair III Great Glass 260.545
2 8 Ames Luters Glasair III Pegasus 260.303
3 99 Dave Morss Morss 320 Martin's Legacy 260.113
4 54 John Harmon Harmon Rocket Ill Harmon Rocket Ill 253.794
5 111 Klaus Savier Canard Vari Eze Delaminator 246.402
6 6 Roger Claypool Edge 540-T 232.391
7 84 Mark Frederick F1-2003 Re-Do 230.616
8 66 Ted Rutherford Harmon Rocket II 230.447

2003 Sport Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 Rick Vandam Rick Schrameck L2K Aero Supercharger Solution 304.021
2 5 Lee Behel Lancair Legacy 302.783
3 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 289.786
4 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 287.567
5 19 Craig Sherman Glasair III Nut'n Special 279.716
6 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 265.341
7 42 Kevin Eldredge Glasair III Last Minute 263.057
DNF 33 Darryl Greenamyer Lancair Legacy Airplane

2003 Sport Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Morss 320 Martin's Legacy 272.922
2 42 Kevin Eldredge Glasair III Last Minute 267.485
3 13 Vicki Cruse Glasair III Great Glass 260.194
4 8 Ames Luters Glasair III Pegasus 259.976
5 54 John Harmon Harmon Rocket Ill Harmon Rocket Ill 255.485
6 111 Klaus Savier Canard Vari Eze Delaminator 248.557
7 6 Roger Claypool Edge 540-T 239.092
8 84 Mark Frederick F1 -2003 Re-Do 235.315

2003 Sport Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 33 Darryl Greenamyer Lancair Legacy Airplane 324.497
2 88 Rick Vandam Rick Schrameck L2K Aero Supercharger Solution 323.035
3 5 Lee Behel Lancair Legacy 304.203
4 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 289.181
5 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 284.353
6 19 Craig Sherman Glasair III Nut'n Special 283.438
7 40 Earl Hibler Glasair IIS TD Baby Doll 267.010
DNS 10 Mike Jones Glasair III Warp Speed Wanda

2003 T-6 Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 239.398
2 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 234.502
3 6 Nick Macy N. American Six Cat 233.123
4 75 Alfred Goss N. American Warlock 226.745
5 77 Jim Good N. American Wildcatter 225.427
6 90 Gene McNeely N. American Undecided 222.213
7 5 Jerry McDonald N. American Big Red 220.280
8 7 Ken Dwelle N. American Kitchen Pass 220.120
9 89 Fred Telling N. American Baby Boomer 216.359
10 9 Bud Granley N. American Lickety Split 214.804
11 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 213.771
12 64 Kieth McMann Harvard Mk. IV Red Knight 212.501
13 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 212.229
14 12 John Zayac N. American Thumper 211.613
15 70 Jim Thomas N. American 208.873
16 444 Jim Booth N. American MyT6 208.206
17 66 Thomas Martin N. American MisStress 200.777

2003 T-6 Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 208.706
2 12 John Zayac N. American Thumper 208.591
3 444 Jim Booth N. American MyT6 206.723
4 70 Jim Thomas N. American 203.921
5 66 Thomas Martin N. American MisStress 190.236
6 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 189.749

2003 T-6 Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Jerry McDonald N. American Big Red 220.878
2 7 Ken Dwelle N. American Kitchen Pass 220.456
3 9 Bud Granley N. American Lickety Split 214.203
4 89 Fred Telling N. American Baby Boomer 214.088
5 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 211.992
6 64 Kieth McMann Harvard Mk. IV Red Knight 206.274

2003 T-6 Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 236.351
2 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 235.971
3 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 233.787
4 75 Alfred Goss N. American Warlock 227.964
5 77 Jim Good N. American Wildcatter 223.367
DNS 90 Gene McNeely N. American Undecided

2003 T-6 Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 12 John Zayac N. American Thumper 210.212
2 64 Kieth McMann Harvard Mk. IV Red Knight 210.111
3 444 Jim Booth N. American MyT6 207.320
4 70 Jim Thomas N. American 202.909
5 66 Thomas Martin N. American MisStress 196.455
6 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 196.383

2003 T-6 Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 7 Ken Dwelle N. American Kitchen Pass 218.574
2 89 Fred Telling N. American Baby Boomer 218.370
3 90 Gene McNeely N. American Undecided 214.708
4 9 Bud Granley N. American Lickety Split 211.059
5 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 208.491
6 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 199.967

2003 T-6 Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 237.187
2 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 230.465
3 77 Jim Good N. American Wildcatter 215.760
4 75 Alfred Goss N. American Warlock 215.632
5 5 Jerry McDonald N. American Big Red 192.554
DNF 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts

2003 T-6 Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 12 John Zayac N. American Thumper 214.395
2 64 Kieth McMann Harvard Mk. IV Red Knight 210.285
3 444 Jim Booth N. American MyT6 204.167
4 70 Jim Thomas 202.094
5 66 Thomas Martin N. American MisStress 199.346
6 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 199.067

2003 T-6 Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 7 Ken Dwelle N. American Kitchen Pass 223.015
2 89 Fred Telling N. American Baby Boomer 222.765
3 90 Gene McNeely N. American Undecided 221.108
4 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 213.434
5 9 Bud Granley N. American Lickety Split 212.587
6 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 208.233

2003 T-6 Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy N. American Six Cat 235.264
2 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 233.507
3 75 Alfred Goss N. American Warlock 226.951
4 21 Thomas Campau N. American Mystical Power 225.379
5 77 Jim Good N. American Wildcatter 220.677
6 5 Jerry McDonald N. American Big Red 213.964

2003 Jet Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 22 Mary Dilda L-39 Heartless 434.032
2 5 Curt Brown L-39 American Spirit 427.491
3 7 Lee Behel L-39 406.237
4 9 Jimmy Leeward L-39 Speed Dancer 389.691

2003 Jet Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 22 Mary Dilda L-39 Heartless 431.626
2 7 Lee Behel L-39 401.804
3 5 Curt Brown L-39 American Spirit 401.061
4 9 Jimmy Leeward L-39 Speed Dancer 390.851

2003 Jet Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 22 Mary Dilda L-39 Heartless 416.151
2 5 Curt Brown L-39 American Spirit 413.281
3 7 Lee Behel L-39 410.474
4 9 Jimmy Leeward L-39 Speed Dancer 396.125

2003 Jet Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 22 Mary Dilda L-39 Heartless 434.019
2 5 Curt Brown L-39 American Spirit 431.665
3 7 Lee Behel L-39 408.054
4 9 Jimmy Leeward L-39 Speed Dancer 356.972

2003 Unlimited Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 495.039
2 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 492.722
3 15 Gary Hubler Sea Fury Furias 445.420
4 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 442.771
5 86 Sherman Smoot Yakovlev II Czech Mate 434.825
6 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 431.263
7 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 427.159
8 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 424.900
9 13 Howard Pardue Sea Fury Fury 424.546
10 5 Matt Jackson F-51D Mustang Voodoo 417.064
11 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 416.268
12 117 Bill Rheinschild Sea Fury Bad Attitude 406.296
13 9 Jimmy Leeward P-51D Mustang Cloud Dancer 393.467
14 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 392.455
15 38 Ron Buccarelli P-51 Mustang Precious Metal 389.153
16 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 381.280
17 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 374.085
18 6 Dan Martin P-51D Mustang Flying Dutchman 368.753
19 1 Michael Brown F7F Bearcat Big Boss Man 365.705
20 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 362.277
21 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 355.775
22 104 Sean Carroll Yak 9D Joe Tobul Special 353.060
23 42 Dave Morss Yak 9 Anya 352.204
24 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 348.108
25 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 337.973
26 2 Thomas Camp FM-2 Wildcat Wildcat 303.018

2003 Unlimited Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Dan Martin P-51D Mustang Flying Dutchman 371.407
2 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 370.572
3 104 Sean Carroll Yak 9D Joe Tobul Special 348.202
4 31 Art Vance P-51D Mustang Speedball Alice 337.280
5 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 298.420
6 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 298.220
DNF 42 Dave Morss Yak 9 Anya

2003 Unlimited Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 117 Bill Rheinschild Sea Fury Bad Attitude 392.742
2 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 389.057
3 38 Ron Buccarelli P-51 Mustang Precious Metal 377.608
4 9 Jimmy Leeward P-51D Mustang Cloud Dancer 375.370
5 22 Bill Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 347.295
DNF 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America

2003 Unlimited Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 438.840
2 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 425.474
3 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 424.965
4 13 Nelson Ezell Sea Fury Fury 422.832
5 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 414.542
DNS 5 Matt Jackson F-51D Mustang Voodoo

2003 Unlimited Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Matt Jackson F-51D Mustang Voodoo 438.160
2 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 381.656
3 6 Dan Martin P-51D Mustang Flying Dutchman 378.863
4 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 375.892
5 22 Bill Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 362.220
6 104 Sean Carroll Yak 9D Joe Tobul Special 361.239
7 31 Art Vance P-51D Mustang Speedball Alice 331.007

2003 Unlimited Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 428.472
2 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 426.505
3 13 Nelson Ezell Sea Fury Fury 425.944
4 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 420.126
5 117 Bill Rheinschild Sea Fury Bad Attitude 402.059
6 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 379.006
DNS 9 Jimmy Leeward P-51D Mustang Cloud Dancer

2003 Unlimited Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 507.105
2 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 492.936
3 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 456.796
4 15 Gary Hubler Sea Fury Furias 444.241
5 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 443.958
6 86 Sherman Smoot Yakovlev II Czech Mate 421.171

2003 Unlimited Heat 3C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 104 Sean Carroll Yak 9D Joe Tobul Special 377.025
2 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 369.047
3 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 368.409
4 9 Jimmy Leeward P-51D Mustang Cloud Dancer 345.935
5 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 313.961
6 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 314.178
7 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 309.664
8 38 Ron Buccarelli P-51 Mustang Precious Metal 283.457

2003 Unlimited Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Matt Jackson F-51D Mustang Voodoo 442.483
2 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 425.584
3 13 Nelson Ezell Sea Fury Fury 422.645
4 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 416.248
5 117 Bill Rheinschild Sea Fury Bad Attitude 400.548
6 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 388.548
DNF 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America
DNS 6 Dan Martin P-51D Mustang Flying Dutchman

2003 Unlimited Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 480.415
2 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 459.007
3 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 441.158
4 15 Gary Hubler Sea Fury Furias 437.758
5 86 Sherman Smoot Yakovlev II Czech Mate 421.946
6 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 390.378
DNS 8 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought

2003 Unlimited Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 38 Ron Buccarelli P-51 Mustang Precious Metal 407.200
2 9 Jimmy Leeward P-51D Mustang Cloud Dancer 402.032
3 6 Dan Martin P-51D Mustang Flying Dutchman 362.650
4 42 Dave Morss Yak-9 Anya 343.880
5 81 Rob Patterson TF-51D Lady Jo 343.450
6 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 323.807
7 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 315.454
8 2 Thomas Camp FM-2 Wildcat Wildcat 269.388

2003 Unlimited Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 428.690
2 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 428.516
3 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 405.611
4 13 Nelson Ezell Sea Fury Fury 398.263
5 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 395.149
6 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 389.572
7 104 Sean Carroll Yak 9D Joe Tobul Special 346.471
DNF 117 Bill Rheinschild Sea Fury Bad Attitude

2003 Unlimited Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 487.938
2 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 483.942
3 10 Tom Dwelle, Sr. Sea Fury Critical Mass 446.965
4 86 Sherman Smoot Yakovlev II Czech Mate 445.617
5 15 Gary Hubler Sea Fury Furias 439.944
6 105 Stewart Dawson FB 11 Sea Fury Spirit of Texas 431.542
7 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 428.398
8 911 Randy Bailey Sea Fury September Pops 418.066
DNF 5 Matt Jackson F-51D Mustang Voodoo