2004 Reno Air Races
Pylon Racing Reports



2004 Formula One Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 255.380
2 12 Scotty Crandlemire Hoover Cassutt Outrageous 250.087
3 69 Charlie Greer Gilbert DG-1 Miss B. Haven 248.737
4 57 Robert Marshall Cassutt III-M Aggressor 234.265
5 59 Ed Bowes Cassutt Miss Lynn 233.788
6 50 Birch Entriken Cassutt Modified Scarlett Screamer 231.973
7 92 Dave Roelofs Cassutt III-M Yellow Peril 230.038
8 4 Jason Somes OWL OR71 Alley Cat 226.779
9 40 Kirk Murphy Jensen Slipknot Miss USA 224.850
10 43 John Housley Homebuilt-Bice Cassutt Aero Magic 223.249
11 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 221.098
12 33 Ed Dutreaux Cassutt III-M Slingshot 218.019
13 54 Gary Davis Cassutt III-M Midnight Lightning 216.644
14 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 214.687
15 96 David Hoover Cassutt III-M Miss Demeaner 213.823
16 45 Jay Jones Cassutt Quad Nickel 211.849
17 90 Tim Bovee Midget Mustang Purty Pony 191.675
18 88 Tom Hallendorf Hallendorf Cassutt Jimi Jam 189.877
19 37 Roger Keeney Cassutt Mojave Green 187.042
20 82 Cris Ferguson Cassutt Plane Mantis 186.689
21 34 Steven Mountain Cassutt II Dixie Rebel 184.783

2004 Formula One Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 90 Tim Bovee Midget Mustang Purty Pony 189.028
2 82 Cris Ferguson Cassutt Plane Mantis 188.656
3 37 Roger Keeney Cassutt Mojave Green 185.783
4 88 Tom Hallendorf Hallendorf Cassutt Jimi Jam 183.496
5 34 Steven Mountain Cassutt II Dixie Rebel 181.050

2004 Formula One Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 225.386
2 40 Kirk Murphy Jensen Slipknot Miss USA 217.638
3 43 John Housley Homebuilt-Bice Cassutt Aero Magic 214.841
4 54 Gary Davis Cassutt III-M Midnight Lightning 213.969
5 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 207.270
6 96 David Hoover Cassutt III-M Miss Demeaner 206.928
7 33 Ed Dutreaux Cassutt III-M Slingshot 205.922
8 45 Jay Jones Cassutt Quad Nickel 202.396

2004 Formula One Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 250.905
2 12 Scotty Crandlemire Hoover Cassutt Outrageous 244.371
3 69 Charlie Greer Gilbert DG-1 Miss B. Haven 244.089
4 50 Birch Entriken Cassutt Modified Scarlett Screamer 234.163
5 4 Jason Somes Owl OR71 Alley Cat 234.029
6 92 Dave Roelofs Cassutt III-M Yellow Peril 225.096
7 59 Ed Bowes Cassutt Miss Lynn 217.521
8 57 Robert Marshall Cassutt III-M Aggressor 205.818

2004 Formula One Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 Tom Hallendorf Hallendorf Cassutt Jimi Jam 196.655
2 82 Cris Ferguson Cassutt Plane Mantis 191.860
3 37 Roger Keeney Cassutt Mojave Green 188.292
4 90 Tim Bovee Midget Mustang Purty Pony 186.861
5 34 Steven Mountain Cassutt II Dixie Rebel 182.137

2004 Formula One Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 59 Ed Bowes Cassutt Miss Lynn 230.658
2 57 Robert Marshall Cassutt III-M Aggressor 230.354
3 43 John Housley Homebuilt-Bice Cassutt Aero Magic 217.866
4 54 Gary Davis Cassutt III-M Midnight Lightning 217.342
5 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 210.873
6 96 David Hoover Cassutt III-M Miss Demeaner 208.014
7 33 Ed Dutreaux Cassutt III-M Slingshot 207.782
8 45 Jay Jones Cassutt Quad Nickel 205.522

2004 Formula One Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 252.887
2 12 Scotty Crandlemire Hoover Cassutt Outrageous 245.664
3 4 Jason Somes Owl OR71 Alley Cat 237.173
4 50 Birch Entriken Cassutt Modified Scarlett Screamer 235.515
5 69 Charlie Greer Gilbert DG-1 Miss B. Haven 234.463
6 92 Dave Roelofs Cassutt III-M Yellow Peril 224.821
7 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 219.223
8 40 Kirk Murphy Jensen Slipknot Miss USA 213.929

2004 Formula One Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 Tom Hallendorf Haflendorf Cassutt Jimi Jam 190.440
2 82 Cris Ferguson Cassutt Plane Mantis 188.941
3 90 Tim Bovee Midget Mustang Purty Pony 183.744
4 37 Roger Keeney Cassutt Mojave Green 183.511
5 34 Steven Mountain Cassutt II Dixie Rebel 177.135
6 43 John Housley Homebuilt-Bice Cassutt Aero Magic 175.230
7 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 172.184
DNF 45 Jay Jones Cassutt Quad Nickel

2004 Formula One Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 92 Dave Roelofs Cassutt III-M Yellow Peril 223.884
2 40 Kirk Murphy Jensen Slipknot Miss USA 211.464
3 43 John Housley Homebuilt-Bice Cassutt Aero Magic 210.081
4 54 Gary Davis Cassutt III-M Midnight Lightning 208.108
5 33 Ed Dutreaux Cassutt III-M Slingshot 204.488
6 17 Carl Swenson, Jr. Cassutt III-M Annie 201.695
7 96 David Hoover Cassutt III-M Miss Demeaner 199.884
8 45 Jay Jones Cassutt Quad Nickel 195.755

2004 Formula One Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 95 Gary Hubler Cassutt III-M Mariah 250.108
2 12 Scotty Crandlemire Hoover Cassutt Outrageous 241.462
3 4 Jason Somes Owl OR71 Alley Cat 233.385
4 50 Birch Entriken Cassutt Modified Scarlett Screamer 232.960
5 69 Charlie Greer Gilbert DG-1 Miss B. Haven 232.882
6 57 Robert Marshall Cassutt III-M Aggressor 226.350
7 44 Holbrook Maslen Shoestring Judy 210.633
8 59 Ed Bowes Cassutt Miss Lynn 209.771

2004 Biplane Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Tom Aberle Modified Mong Sport Phantom 241.050
2 3 David Rose Rose Peregrine Rags 228.830
3 27 Norman Way Pitts Special S-1S Magic 214.452
4 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 195.787
5 50 Jim Smith Pitts S-1 Humm Baby 192.329
6 16 Frank Jerant Mong-Jerant Racer Bada Bing! 191.098
7 17 Jeff Watkins Pitts S-1S Devil In Da Skies 191.095
8 69 Jason Somes Pitts S-2T Flip Flop 185.213
9 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 182.360
10 97 Steve Dari Pitts S-1 Redhead 177.040
11 111 Bob Blackwood Pitts Special Bar Code 176.816
12 7 Jackie Warda Pitts S1-T Red Eagle 174.652
13 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny Rocket 170.066
14 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Women 169.895
15 8 Carl Gruber Pitts Special Eightball 165.429
16 31 Tony Higa Martin Pitts S-1S Tango-Tango 165.391
17 21 J. P. Thibodeau Pitts S-1S Son of Galloping Goat 163.616
18 51 Mark Barber Pitts SC-1 Fear This 161.155
19 77 Richard Beardsley Smith Mini DSA-1 Rich's Brew 159.768
20 4 Marilyn Dash Pitts Special S-1S Ruby 159.543
21 12 Jerry McCafferty Stolp SA700 The Thing 158.220

2004 Biplane Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 77 Richard Beardsley Smith Mini DSA-1 Rich's Brew 166.684
2 8 Carl Gruber Pitts Special Eightball 166.316
3 31 Tony Higa Martin Pitts S-1S Tango-Tango 164.592
4 21 J. P. Thibodeau Pitts S-1S Son of Galloping Goat 158.139
5 51 Mark Barber Pitts SC-1 Fear This 157.431
6 4 Marilyn Dash Pitts Special S-1S Ruby 146.586
7 12 Jerry McCafferty Stolp SA700 The Thing 143.594

2004 Biplane Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 69 Jason Somes Pitts S-2T Flip Flop 185.228
2 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 182.380
3 97 Steve Dari Pitts S-1 Redhead 174.092
4 111 Bob Blackwood Pitts Special Bar Code 173.111
5 7 Jackie Warda Pitts S1-T Red Eagle 169.201
6 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Women 162.987
7 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny Rocket 161.196

2004 Biplane Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Tom Aberle Modified Mong Sport Phantom 241.534
2 3 David Rose Rose Peregrine Rags 220.733
3 27 Norman Way Pitts Special S-1S Magic 214.862
4 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 199.181
5 50 Jim Smith Pitts S-1 Humm Baby 184.757
6 16 Frank Jerant Mong-Jerant Racer Bada Bing! 179.572
7 17 Jeff Watkins Pitts S-1S Devil In Da Skies 179.328

2004 Biplane Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 77 Richard Beardsley Smith Mini DSA-1 Rich's Brew 167.982
2 8 Carl Gruber Pitts Special Eightball 163.849
3 31 Tony Higa Martin Pitts S-1S Tango-Tango 159.173
4 51 Mark Barber Pitts SC-1 Fear This 157.132
5 21 J. P. Thibodeau Pitts S-1S Son of Galloping Goat 157.096
6 4 Marilyn Dash Pitts Special S-1S Ruby 153.585
7 12 Jerry McCafferty Stolp SA700 The Thing 147.903

2004 Biplane Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 69 Jason Somes Pitts S-2T Flip Flop 183.033
2 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 181.507
3 111 Bob Blackwood Pitts Special Bar Code 170.568
4 7 Jackie Warda Pitts 51-T Red Eagle 166.720
5 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Women 164.702
6 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny Rocket 162.021
DQ 97 Steve Dari Pitts S-1 Redhead

2004 Biplane Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Tom Aberle Modified Mong Sport Phantom 228.908
2 3 David Rose Rose Peregrine Rags 217.905
3 27 Norman Way Pitts Special S-1S Magic 202.710
4 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 184.300
5 50 Jim Smith Pitts S-1 Humm Baby 178.396
6 16 Frank Jerant Mong-Jerant Racer Sada Bing! 177.730
7 17 Jeff Watkins Pitts S-1S Devil In Da Skies 176.441

2004 Biplane Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Carl Gruber Pitts Special Eightball 166.757
2 77 Richard Beardsley Smith Mini DSA-1 Rich's Brew 166.693
3 31 Tony Higa Martin Pitts S-1S Tango-Tango 161.243
4 51 Mark Barber Pitts SC-1 Fear This 160.583
5 21 J. P. Thibodeau Pitts S1-S Son of Galloping Goat 152.603
6 12 Jerry McCafferty Stolp SA700 The Thing 146.498
7 4 Marilyn Dash Pitts Special S-1S Ruby 145.960

2004 Biplane Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 69 Jason Somes Pitts S-2T Flip Flop 183.118
2 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 182.574
3 111 Bob Blackwood Pitts Special Bar Code 173.194
4 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Women 169.138
5 7 Jackie Warda Pitts S1-T Red Eagle 168.508
6 97 Steve Dari Pitts S-1 Redhead 165.766
7 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny Rocket 162.616

2004 Biplane Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Tom Aberle Modified Mong Sport Phantom 237.932
2 3 David Rose Rose Peregrine Rags 219.403
3 27 Norman Way Pitts Special S-1S Magic 205.553
4 0 Stephen Brown Pitts S-1 Tonopah Low 190.154
5 50 Jim Smith Pitts S-1 Humm Baby 178.926
6 16 Frank Jerant Mong-Jerant Racer Sada Bing! 176.654
7 17 Jeff Watkins Pitts S1-S Devil In Da Skies 175.533

2004 Sport Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 351 John Parker Thunder Mustang Blue Thunder 349.507
2 33 Darryl Greenamyer Lancair 343.656
3 3X Jon Sharp Nemesis NXT Nemesis 324.755
4 5 Lee Behel Lancair Legacy 312.366
5 19 Craig Sherman Glasair III Nut'n Serious 303.948
6 10 Mike Jones Glasair III Warp Speed Wanda 291.701
7 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 285.231
8 6 Roger Claypool Zivko Aeronautics Edge Brain Damage 280.231
9 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 278.282
10 74 Duncan Sutherland Swearingen SX300 Shadow 269.474
11 40 Earl Hibler Glasair II S TD Baby Doll 268.474
12 99 Dave Morss Morss 320 Martin's Legacy 265.921
13 42 Kevin Eldredge Glasair III Last Minute 265.622
14 65 Dante Edwards Glasair III Third Chance 262.631
15 43 Will Mathews White Lightning Moonshine 260.592
16 95 Mark Sponsler Harmon Rocket II 254.942
17 22 Greg Nelson F-1 Rocket X-Ray 253.577
18 111 Klaus Savier Vari Eze Delaminator 251.444
19 84 Mark Frederick Frederick F-1 Re-Do 250.212
20 54 John Harmon Harmon Rocket Ill Harmon Rocket Ill 250.209
21 45 Dean Berry Harmon Rocket II Leonard 223.940
22 70 Richard Ogg Glasair IFT 220.601
23 711 Joe Personett Long EZ Lucky 217.048

2004 Sport Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Morss 320 Martin's Legacy 270.074
2 40 Earl Hibler Glasair II S TD Baby Doll 264.692
3 74 Duncan Sutherland Swearingen SX300 Shadow 262.631
4 42 Kevin Eldredge Glasair III Last Minute 261.590
5 43 Will Mathews White Lightning Moonshine 259.104
6 65 Dante Edwards Glasair III Third Chance 257.484
7 22 Greg Nelson F-1 Rocket X-Ray 245.160
8 111 Klaus Savier Vari Eze Delaminator 244.947
DNS 95 Mark Sponsler Harmon Rocket II

2004 Sport Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 351 John Parker Thunder Mustang Blue Thunder 344.495
2 5 Lee Behel Lancair Legacy 305.461
3 6 Roger Claypool Zivko Aeronautics Edge Brain Damage 287.502
4 10 Mike Jones Glasair III Warp Speed Wanda 287.352
5 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 284.008
6 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 279.571
DNF 33 Darryl Greenamyer Lancair
DNS 19 Craig Sherman Glasair III Nut'n Serious

2004 Sport Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 74 Duncan Sutherland Swearingen SX300 Shadow 263.351
2 40 Earl Hibler Glasair II S TD Baby Doll 260.474
3 42 Kevin Eldredge Glasair III Last Minute 253.420
4 65 Dante Edwards Glasair III Third Chance 253.341
5 54 John Harmon Harmon Rocket Ill Harmon Rocket Ill 245.810
6 84 Mark Frederick Frederick F-1 Re-Do 241.518
7 95 Mark Sponsler Harmon Rocket II 240.953
8 43 Will Mathews White Lightning Moonshine 224.366

2004 Sport Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 33 Darryl Greenamyer Lancair 342.087
2 351 John Parker Thunder Mustang Blue Thunder 332.670
3 5 Lee Behel Lancair Legacy 291.227
4 6 Roger Claypool Zivko Aeronautics Edge Brain Damage 282.384
5 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 270.501
6 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 269.957
7 99 Dave Morss Morss 320 Martin's Legacy 263.847
8 10 Mike Jones Glasair III Warp Speed Wanda 253.354

2004 Sport Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 10 Mike Jones Glasair III Warp Speed Wanda 293.251
2 40 Earl Hibler Glasair II S TD Baby Doll 267.234
3 42 Kevin Eldredge Glasair III Last Minute 266.125
4 65 Dante Edwards Glasair III Third Chance 265.120
5 54 John Harmon Harmon Rocket Ill Harmon Rocket Ill 255.279
6 22 Greg Nelson F-1 Rocket X-Ray 248.287
7 84 Mark Frederick Frederick F-1 Re-Do 246.727
8 111 Klaus Savier Vari Eze Delaminator 238.264

2004 Sport Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 33 Darryl Greenamyer Lancair 338.523
2 351 John Parker Thunder Mustang Blue Thunder 332.682
3 5 Lee Behel Lancair Legacy 305.783
4 6 Roger Claypool Zivko Aeronautics Edge Brain Damage 290.358
5 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 285.740
6 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 284.105
7 74 Duncan Sutherland Swearingen SX300 Shadow 266.528
8 99 Dave Morss Morss 320 Martin's Legacy 262.708

2004 Sport Medallion
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 54 John Harmon Harmon Rocket Ill Harmon Rocket Ill 246.891
2 111 Klaus Savier Vari Eze Delaminator 248.262
3 84 Mark Frederick Frederick F-1 Re-Do 245.215
4 45 Dean Berry Harmon Rocket II Leonard 222.877
5 711 Joe Personett Long EZ Lucky 211.038
DNS 70 Richard Ogg Glasair IFT

2004 Sport Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Morss 320 Martin's Legacy 272.964
2 74 Duncan Sutherland Swearingen SX300 Shadow 270.408
3 65 Dante Edwards Glasair III Third Chance 268.239
4 42 Kevin Eldredge Glasair III Last Minute 267.234
5 54 John Harmon Harmon Rocket III Harmon Rocket Ill 256.376
6 22 Greg Nelson F-1 Rocket X-Ray 250.785
7 84 Mark Frederick Frederick F-1 Re-Do 247.648
8 95 Mark Sponsler Harmon Rocket II 247.594

2004 Sport Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 33 Darryl Greenamyer Lancair 333.876
2 351 John Parker Thunder Mustang Blue Thunder 332.134
3 5 Lee Behel Lancair Legacy 307.518
4 6 Roger Claypool Zivko Aeronautics Edge Brain Damage 289.523
5 10 Mike Jones Glasair III Warp Speed Wanda 282.022
6 1 David Cronin Glasair III For God's Glory 277.901
7 7 Dan Wright SX 300 Wright Wride 277.461
8 40 Earl Hibler Glasair II S TD Baby Doll 266.815

2004 T-6 Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 75 Alfred Goss N. American Warlock 238.281
2 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 235.259
3 6 Nick Macy N. American Six Cat 231.819
4 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 230.355
5 90 Gene McNeely N. American Undecided 225.185
6 7 Tom Dwelle, Jr. SNJ-6 Kitchen Pass 224.816
7 89 Fred Telling N. American Baby Boomer 223.485
8 20 Paul Redlich T-6 C Vixen 219.273
9 5 Joey "Gordo" Sanders N. American Big Red 219.099
10 9 Bud Granley N. American Lickety Split 216.969
11 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 215.260
12 70 Jim Thomas N. American 214.080
13 444 Jim Booth N. American MyT6 212.419
14 12 John Zayac N. American Thumper 211.108
15 64 Kieth McMann Harvard Mk. IV Red Knight 210.334
16 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 209.932
17 68 Michael Gillian N. American Big Easy 199.045
18 B66 Thomas Martin Harvard MK IIB MisStress 198.865
DNQ 736 Richard Siegfried N. American Circus Wagen
DNQ 16 Bruce Mayes N. American Ms. Take

2004 T-6 Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 444 Jim Booth N. American MyT6 209.662
2 12 John Zayac N. American Thumper 208.798
3 64 Kieth McMann Harvard Mk. IV Red Knight 205.210
4 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 204.630
5 68 Michael Gillian N. American Big Easy 198.198
6 666 Thomas Martin Harvard MK IIB MisStress 196.995

2004 T-6 Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 89 Fred Telling N. American Baby Boomer 219.629
2 20 Paul Redlich T-6 C Vixen 217.244
3 5 Joey "Gordo" Sanders N. American Big Red 216.346
4 9 Bud Granley N. American Lickety Split 214.492
5 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 205.859
6 70 Jim Thomas N. American 205.684

2004 T-6 Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 75 Alfred Goss N. American Warlock 236.740
2 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 236.020
3 6 Nick Macy N. American Six Cat 235.279
4 90 Gene McNeely N. American Undecided 222.751
5 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 222.724
6 7 Tom Dwelle, Jr. SNJ-6 Kitchen Pass 221.233

2004 T-6 Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 444 Jim Booth N. American MyT6 214.027
2 12 John Zayac N. American Thumper 213.880
3 64 Kieth McMann Harvard Mk. IV Red Knight 210.053
4 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 209.815
5 68 Michael Gillian N. American Big Easy 201.688
6 866 Thomas Martin Harvard MK 118 MisStress 199.234

2004 T-6 Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 89 Fred Telling N. American Baby Boomer 212.881
2 20 Paul Redlich T-6 C Vixen 211.781
3 9 Bud Granley N. American Lickety Split 211.695
4 5 Joey "Gordo" Sanders N. American Big Red 210.546
5 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 210.501
6 70 Jim Thomas N. American 205.847

2004 T-6 Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 75 Alfred Goss N. American Warlock 239.372
2 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 238.833
3 6 Nick Macy N. American Six Cat 238.272
4 90 Gene McNeely N. American Undecided 228.851
5 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 223.087
6 7 Tom Dwelle, Jr. SNJ-6 Kitchen Pass 222.185

2004 T-6 Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 444 Jim Booth N. American MyT6 209.690
2 12 John Zayac N. American Thumper 209.129
3 64 Kieth McMann Harvard Mk. IV Red Knight 201.368
4 30 Jim Eberhardt N. American Archimedes 201.098
5 68 Michael Gillian N. American Big Easy 194.501
6 866 Thomas Martin Harvard MK 118 MisStress 193.846

2004 T-6 Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 89 Fred Telling N. American Baby Boomer 217.320
2 9 Bud Granley N. American Lickety Split 212.925
3 20 Paul Redlich T-6 C Vixen 211.644
4 44 Wayne Cartwright N. American Sixshooter 210.869
5 5 Joey "Gordo" Sanders N. American Big Red 208.664
6 70 Jim Thomas N. American 203.988

2004 T-6 Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 75 Alfred Goss N. American Warlock 238.079
2 22 Mary Dilda N. American Two of Hearts 237.047
3 6 Nick Macy N. American Six Cat 233.269
4 90 Gene McNeely N. American Undecided 223.408
5 77 Jim Good SNJ-5 Wyoming Wildcatter 218.267
6 7 Tom Dwelle, Jr. SNJ-6 Kitchen Pass 217.789

2004 Jet Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Curt Brown L-39 American Spirit 452.622
2 1 Dave Morss L-39 434.891
3 4 Skip Holm L-39 Wild Child 432.708
4 104 Sal Rubino L-39 429.940
5 7 Lee Behel L-39 428.919
6 47 John K. Bagley L-39 428.615
7 84 Rick Vandam L-39 422.612
8 99 Robert "Hoot" Gibson L-39 Czech Mate 419.580
9 25 Cliff Magee L-39 Giantkiller.biz 417.640
10 0 Mary Dilda L-39 Ms. Liberty 405.658

2004 Jet Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm L-39 Wild Child 412.496
2 84 Rick Vandam L-39 404.006
3 7 Lee Behel L-39 398.832
4 0 Mary Dilda L-39 Ms. Liberty 398.692
5 99 Robert "Hoot" Gibson L-39 Czech Mate 398.574
6 47 John K. Bagley L-39 393.818
7 25 Cliff Magee L-39 Giantkiller.biz 387.226
8 104 Sal Rubino L-39 381.216

2004 Jet Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Curt Brown L-39 American Spirit 437.424
2 104 Sal Rubino L-39 423.277
3 4 Skip Holm L-39 Wild Child 421.509
4 1 Dave Morss L-39 406.558
5 7 Lee Behel L-39 405.109
6 47 John K. Bagley L-39 402.356
7 84 Rick Vandam L-39 400.571
8 99 Robert "Hoot" Gibson L-39 Czech Mate 398.100

2004 Jet Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Curt Brown L-39 American Spirit 432.060
2 104 Sal Rubino L-39 426.614
3 1 Dave Morss L-39 411.273
4 4 Skip Holm L-39 Wild Child 410.589
5 47 John K. Bagley L-39 407.762
6 7 Lee Behel L-39 405.852
7 84 Rick Vandam L-39 403.074
8 99 Robert "Hoot" Gibson L-39 Czech Mate 399.633

2004 Jet Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Curt Brown L-39 American Spirit 439.707
2 104 Sal Rubino L-39 437.942
3 1 Dave Morss L-39 425.794
4 47 John K. Bagley L-39 422.355
5 4 Skip Holm L-39 Wild Child 419.117
6 84 Rick Vandam L-39 418.538
7 99 Robert "Hoot" Gibson L-39 Czech Mate 416.559
8 25 Cliff Magee L-39 Giantkiller.biz 411.509
9 7 Lee Behel L-39 411.155

2004 Unlimited Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 490.821
2 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 490.033
3 232 Michael Brown Sea Fury September Fury 465.382
4 86 Sherman Smoot Yak 11 Czech Mate 448.403
5 20 Daniel Martin P-51 Mustang Ridge Runner III 446.006
6 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 436.966
7 105 Stewart Dawson Sea Fury Spirit of Texas 435.092
8 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 434.269
9 13 Nelson Ezell Sea Fury Fury 426.181
10 22 Bill Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 423.333
11 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 419.932
12 5 Curt Brown F-51D Mustang Voodoo 415.735
13 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 412.277
14 911 Michael Brown Sea Fury September Pops 410.431
15 38 Ron Buccarelli P-51 Mustang Precious Metal 405.524
16 9 Jimmy Leeward P-51D Mustang Cloud Dancer 391.479
17 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 386.200
18 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 382.891
19 21 Joe Thibodeau Sea Fury Sea Fury 378.378
20 47 John K. Bagley P-51 Mustang Ole Yeller 375.359
21 104 Sean Carroll Yak 9 Russian Roullette 372.306
22 1 Michael Brown F7F Bearcat Big Boss Man 363.875
23 31 C. J. Stephens P-51D Mustang Speedball Alice 358.461
24 44 Brent Seghetti P-51D Mustang Sparky 354.577
25 81 Art Vance P-51 Mustang Lady Jo 344.444
26 42 Dave Morss Yak 9 Anya 341.168
27 2 Tom Camp FM-2 Wildcat Wildcat 304.834

2004 Unlimited Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 386.353
2 21 Joe Thibodeau P-51D Mustang Crusader 373.017
3 47 John K. Bagley P-51 Mustang Ole Yeller 361.446
4 1 Michael Brown F7F Bearcat Big Boss Man 354.555
5 104 Sean Carroll Yak 9 Russian Roullette 353.898
6 31 C. J. Stephens P-51D Mustang Speedball Alice 326.012
7 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 308.829

2004 Unlimited Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Curt Brown F-51D Mustang Voodoo 411.579
2 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 408.747
3 911 Dan Vance Sea Fury September Pops 398.703
4 9 Jimmy Leeward P-51D Mustang Cloud Dancer 382.810
5 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 376.766
DNF 38 Ron Buccarelli P-51 Mustang Precious Metal

2004 Unlimited Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 428.828
2 105 Stewart Dawson Sea Fury Spirit of Texas 427.270
3 13 Nelson Ezell Sea Fury Fury 420.852
4 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 413.772
5 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 402.467
DNF 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic

2004 Unlimited Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 38 Ron Buccarelli P-51 Mustang Precious Metal 382.702
2 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 377.368
3 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 375.329
4 21 Joe Thibodeau P-51D Mustang Crusader 367.712
5 1 Michael Brown F7F Bearcat Big Boss Man 359.361
6 47 John K. Bagley P-51 Mustang Ole Yeller 357.382
7 9 Jimmy Leeward P-51D Mustang Cloud Dancer 337.772

2004 Unlimited Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 13 Nelson Ezell Sea Fury Fury 417.242
2 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 417.210
3 5 Curt Brown F-51D Mustang Voodoo 400.524
4 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 400.119
5 911 Dan Vance Sea Fury September Pops 358.762
DNF 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America
DNS 105 Stewart Dawson Sea Fury Spirit of Texas

2004 Unlimited Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 477.417
2 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 473.879
3 232 Michael Brown Sea Fury September Fury 463.435
4 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 430.246
5 86 Sherman Smoot Yak 11 Czech Mate 418.680
6 20 Daniel Martin P-51 Mustang Ridge Runner III 418.454

2004 Unlimited Heat 3C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 105 Stewart Dawson Sea Fury Spirit of Texas 408.485
2 21 Joe Thibodeau P-51D Mustang Crusader 390.988
3 47 John K. Bagley P-51 Mustang Ole Yeller 375.646
4 104 Sean Carroll Yak 9 Russian Roullette 369.292
5 1 Michael Brown F7F Bearcat Big Boss Man 366.102
6 22 Bill Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 362.319
7 31 C. J. Stephens P-51D Mustang Speedball Alice 338.371
8 9 Jimmy Leeward P-51D Mustang Cloud Dancer 323.039

2004 Unlimited Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Curt Brown F-51D Mustang Voodoo 440.908
2 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 437.580
3 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 424.168
4 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 408.178
5 911 Dan Vance Sea Fury September Pops 399.824
6 38 Ron Buccarelli P-51 Mustang Precious Metal 389.147
7 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 386.436
8 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 385.470

2004 Unlimited Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 466.547
2 232 Michael Brown Sea Fury September Fury 463.959
3 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 443.100
4 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 428.854
5 86 Sherman Smoot Yak 11 Czech Mate 419.035
6 13 Nelson Ezell Sea Fury Fury 391.932
DNF 20 Daniel Martin P-51 Mustang Ridge Runner Ill

2004 Unlimited Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 21 Joe Thibodeau P-51D Mustang Crusader 408.163
2 9 Jimmy Leeward P-51D Mustang Cloud Dancer 382.305
3 47 John K. Bagley P-51 Mustang Ole Yeller 377.788
4 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 374.934
5 104 Sean Carroll Yak 9 Russian Roullette 373.222
6 1 Michael Brown F7F Bearcat Big Boss Man 368.092
7 31 C. J. Stephens P-51D Mustang Speedball Alice 344.374
8 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 324.419

2004 Unlimited Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 417.161
2 99 Robert "Hoot" Gibson Sea Fury Riff Raff 414.182
3 105 Stewart Dawson Sea Fury Spirit of Texas 414.108
4 38 Ron Buccarelli P-51 Mustang Preciou Metal 407.937
5 114 Dennis Sanders MK 11 Sea Fury Argonaut 398.174
6 911 Dan Vance Sea Fury September Pops 385.956
7 50 Ike Enns P-51D Mustang Miracle Maker 382.539
8 14 Howard Pardue F8F-1 Bearcat Bearcat 381.877

2004 Unlimited Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 469.961
2 4 Skip Holm P-51D Mustang Dago Red 456.837
3 232 Michael Brown Sea Fury September Fury 455.170
4 86 Sherman Smoot Yak 11 Czech Mate 427.410
5 8 Brian Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 426.570
6 13 Nelson Ezell Sea Fury Fury 404.869
7 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 378.667
8 5 Curt Brown F-51D Mustang Voodoo 364.728
9 20 Daniel Martin P-51 Mustang Ridge Runner Ill 304.424