2010 Reno Air Races
Pylon Racing Reports



2010 Formula One Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 256.620
2 1 Philip Goforth Cassutt III-M Invictus 243.491
3 50 Vito Wypraechtiger Cassutt III-M Scarlet Screamer 242.043
4 12 Lachie Onslow Cassutt III-M Outrageous 237.160
5 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 236.793
6 87 Steve Temple GR-7 Panther Madness 233.726
7 44 Holbrook Maslen Wagner Formula 1 Judy 232.919
8 45 Jay Jones Cassutt II-M Quadnickel 230.422
9 96 Doug Bodine Cassutt III-M Miss Demeanor 230.038
10 40 Gary Davis Jensen Slipknot Miss USA 221.791
11 75 Philip Goforth Stratocaster Knotty Girl Tribute 204.933
12 66 Dan Peters Cassutt III-M Route 66 188.337
13 20 Tom Watkins Cassutt III-M Pooder 178.574

2010 Formula One Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 245.342
2 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 217.843
3 40 Gary Davis Jensen Slipknot Miss USA 209.241
4 45 Jay Jones Cassutt II-M Quadnickel 201.418
5 96 Doug Bodine Cassutt III-M Miss Demeanor 190.788
6 75 Philip Goforth Stratocaster Knotty Girl Tribute 189.802
7 66 Dan Peters Cassutt III-M Route 66 171.288
8 20 Dave Roelofs Cassutt III-M Pooder 163.988

2010 Formula One Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 96 Doug Bodine Cassutt III-M Miss Demeanor 232.114
2 40 Gary Davis Jensen Slipknot Miss USA 224.805
3 75 Philip Goforth Stratocaster Knotty Girl Tribute 208.832
4 66 Dan Peters Cassutt III-M Route 66 184.519
5 20 Tom Watkins Cassutt III-M Pooder 177.159
DNF 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor
DNF 50 Vito Wypraechtiger Cassutt III-M Scarlet Screamer

2010 Formula One Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 251.782
2 1 Philip Goforth Cassutt III-M Invictus 236.211
3 50 Vito Wypraechtiger Cassutt III-M Scarlet Screamer 235.648
4 45 Jay Jones Cassutt II-M Quadnickel 221.877
5 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 221.171
6 12 Lachie Onslow Cassutt III-M Outrageous 221.009
7 44 Holbrook Maslen Wagner Formula 1 Judy 218.195
8 87 Steve Temple GR-7 Panther Madness 215.792

2010 Formula One Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 229.508
2 45 Jay Jones Cassutt II-M Quadnickel 226.288
3 87 Steve Temple GR-7 Panther Madness 225.277
4 40 Gary Davis Jensen Slipknot Miss USA 217.743
5 75 Philip Goforth Stratocaster Knotty Girl Tribute 199.259
6 20 Dave Roelofs Cassutt III-M Pooder 183.480
7 66 Dan Peters Cassutt III-M Route 66 176.642
8 96 Doug Bodine Cassutt III-M Miss Demeanor 176.571

2010 Formula One Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 87 Steve Temple GR-7 Panther Madness 224.967
2 44 Holbrook Maslen Wagner Formula 1 Judy 224.061
3 75 Philip Goforth Stratocaster Knotty Girl Tribute 194.186
4 66 Dan Peters Cassutt III-M Route 66 177.306
5 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 162.769
6 96 Doug Bodine Cassutt III-M Miss Demeanor 162.090
7 40 Gary Davis Jensen Slipknot Miss USA 162.066
DNF 20 Tom Watkins Cassutt III-M Pooder

2010 Formula One Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 251.326
2 1 Philip Goforth Cassutt III-M Invictus 233.574
3 50 Vito Wypraechtiger Cassutt III-M Scarlet Screamer 233.471
4 96 Doug Bodine Cassutt III-M Miss Demeanor 226.879
5 40 Gary Davis Jensen Slipknot Miss USA 217.254
6 45 Jay Jones Cassutt II-M Quadnickel 216.875
7 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 216.395
8 12 Lachie Onslow Cassutt III-M Outrageous 215.894

2010 Formula One Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 253.525
2 44 Holbrook Maslen Wagner Formula 1 Judy 219.530
3 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 218.322
4 45 Jay Jones Cassutt II-M Quadnickel 212.842
5 96 Doug Bodine Cassutt III-M Miss Demeanor 208.548
6 75 Philip Goforth Stratocaster Knotty Girl Tribute 192.809
7 20 Dave Roelofs Cassutt III-M Pooder 187.760
8 66 Dan Peters Cassutt III-M Route 66 175.490

2010 Formula One Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 228.296
2 12 Lachie Onslow Cassutt III-M Outrageous 228.101
3 75 Philip Goforth Stratocaster Knotty Girl Tribute 198.916
4 20 Tom Watkins Cassutt III-M Pooder 185.269
5 66 Dan Peters Cassutt III-M Route 66 180.728
6 45 Jay Jones Cassutt II-M Quadnickel 179.873
7 40 Gary Davis Jensen Slipknot Miss USA 172.615
8 96 Doug Bodine Cassutt III-M Miss Demeanor 172.609

2010 Formula One Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 248.022
2 50 Vito Wypraechtiger Cassutt III-M Scarlet Screamer 234.093
3 96 Doug Bodine Cassutt III-M Miss Demeanor 225.190
4 44 Holbrook Maslen Wagner Formula 1 Judy 224.784
5 87 Steve Temple GR-7 Panther Madness 221.660
6 45 Jay Jones Cassutt II-M Quadnickel 216.554
DNF 1 Philip Goforth Cassutt III-M Invictus
DNS 40 Gary Davis Jensen Slipknot Miss USA

2010 Biplane Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Tom Aberle Modified Mong Sport Phantom 260.811
2 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 218.259
3 10 Mark Barber Pitts S-1S Son of Galloping Ghost 210.652
4 25 Karl Grove Pitts S-1C Drag Racer 210.094
5 7X Kirk Murphy Pitts S-1S Lady Luck 204.083
6 3 George Andre Pitts S-LHN Zipper 197.461
7 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango-Tango 193.806
8 711 Birch Entriken Pitts S-1S Joey 192.229
9 11X Dave Roelofs Pitts S-1S Purse Snatcher 186.857
10 69 Charlie Greer Pitts S-1C Miss B Haven II 184.612
11 86 Mark Barber Pitts S-1C Shortcut 183.292
12 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 181.670
13 6 Robert Caster Pitts S-1S Miss Diane 177.131
14 4 Marilyn Dash Pitts S-1S Ruby 176.341
15 19 H. "Mick" Mathewson Pitts S-1SE Milk Run 174.163
16 55 Aaron Burhoe Pitts S-1 Juicy Lips 167.383
17 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Woman 165.657
18 80 Michael Stewart Pitts S-1 Gone BiListic 158.109
19 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny Rocket 152.875

2010 Biplane Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 80 Michael Stewart Pitts S-1 Gone BiListic 152.115
2 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny Rocket 152.033
3 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Woman 151.980
4 6 Robert Caster Pitts S-1S Miss Diane 151.874
5 25 Karl Grove Pitts S-1C Drag Racer 151.871
6 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 151.384
7 55 Aaron Burhoe Pitts S-1 Juicy Lips 151.024
8 4 Marilyn Dash Pitts S-1S Ruby 150.633

2010 Biplane Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11X Dave Roelofs Pitts S-1S Purse Snatcher 187.165
2 69 Charlie Greer Pitts S-1C Miss B Haven II 184.059
3 86 Mark Barber Pitts S-1C Shortcut 178.392
4 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 175.850
5 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 171.788
6 4 Marilyn Dash Pitts S-1S Ruby 167.925
7 19 H. "Mick" Mathewson Pitts S-1SE Milk Run 164.013
8 55 Aaron Burhoe Pitts S-1 Juicy Lips 159.750

2010 Biplane Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Tom Aberle Modified Mong Sport Phantom 234.610
2 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 209.911
3 10 Mark Barber Pitts S-1S Son of Galloping Ghost 203.709
4 25 Karl Grove Pitts S-1C Drag Racer 197.622
5 7X Kirk Murphy Pitts S-1S Lady Luck 188.483
6 3 George Andre Pitts S-LHN Zipper 185.532
7 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango-Tango 179.449
8 711 Birch Entriken Pitts S-1S Joey 176.319

2010 Biplane Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny Rocket 168.245
2 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Woman 166.279
3 80 Jake Stewart Pitts S-1 Gone BiListic 158.229
4 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 158.189
5 19 Tom Edwards Pitts S-1SE Milk Run 158.063
6 4 Marilyn Dash Pitts S-1S Ruby 157.618
7 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 157.303
8 55 Aaron Burhoe Pitts S-1 Juicy Lips 156.563

2010 Biplane Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11X Dave Roelofs Pitts S-1S Purse Snatcher 186.626
2 69 Charlie Greer Pitts S-1C Miss B Haven II 185.211
3 86 Mark Barber Pitts S-1C Shortcut 178.300
4 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 176.238
5 6 Robert Caster Pitts S-1S Miss Diane 175.645
6 4 Marilyn Dash Pitts S-1S Ruby 172.258
7 19 H. "Mick" Mathewson Pitts S-1SE Milk Run 168.457
8 55 Aaron Burhoe Pitts S-1 Juicy Lips 160.974

2010 Biplane Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Tom Aberle Modified Mong Sport Phantom 249.330
2 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 211.498
3 10 Mark Barber Pitts S-1S Son of Galloping Ghost 198.546
4 25 Karl Grove Pitts S-1C Drag Racer 195.370
5 7X Kirk Murphy Pitts S-1S Lady Luck 186.290
6 3 George Andre Pitts S-LHN Zipper 181.658
7 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango-Tango 175.966
8 711 Birch Entriken Pitts S-1S Joey 174.410

2010 Biplane Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 2 Jonathon Gourley Pitts S-1C Jonny Rocket 178.644
2 42 Earl Allen Pitts S-1S The Other Woman 174.708
3 25 Karl Grove Pitts S-1C Drag Racer 155.708
4 80 Jake Stewart Pitts S-1 Gone BiListic 155.641
5 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 155.615
6 55 Aaron Burhoe Pitts S-1 Juicy Lips 155.592
7 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 155.372
8 4 Marilyn Dash Pitts S-1S Ruby 155.206

2010 Biplane Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11X Dave Roelofs Pitts S-1S Purse Snatcher 182.882
2 69 Charlie Greer Pitts S-1C Miss B Haven II 180.864
3 86 Mark Barber Pitts S-1C Shortcut 173.120
4 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 172.260
5 6 Robert Caster Pitts S-1S Miss Diane 169.052
6 4 Marilyn Dash Pitts S-1S Ruby 161.605
7 19 H. "Mick" Mathewson Pitts S-1SE Milk Run 161.172
8 55 Aaron Burhoe Pitts S-1 Juicy Lips 159.235

2010 Biplane Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Tom Aberle Modified Mong Sport Phantom 250.808
2 27 Norman Way Pitts S-1S Magic 209.682
3 10 Mark Barber Pitts S-1S Son of Galloping Ghost 199.095
4 25 Karl Grove Pitts S-1C Drag Racer 197.466
5 7X Kirk Murphy Pitts S-1S Lady Luck 188.563
6 3 George Andre Pitts S-LHN Zipper 185.587
7 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango-Tango 179.280
8 711 Birch Entriken Pitts S-1S Joey 178.883

2010 Sport Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 39 Jeff LaVelle Super Glasair III 362.481
2 8 Dave Sterling Lancair Legacy 345.991
3 5 Lee Behel Lancair Legacy Breathless 345.119
4 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 308.777
5 9 Anthony Crawford Questair 20 Chick's Delight 299.605
6 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 297.066
7 142 Bob Jeffrey Lancair Legacy I Dream Of Jeanie 279.440
8 41 Scott Nelson Glasair 276.357
9 13 Vicky Benzing Glasair SH-3R Cruse Missile 276.057
10 40 Earl Hibler Glasair II STD Babydoll 270.716
11 28 Pete Zaccagnino Lancair Legacy Ludicrous 254.372
12 99 Dave Morss Lancair 320 Martin's Legacy 254.101
13 54 Scott Germain Lancair 360 Unleashed 247.341
14 22 Rick Vandam Glasair II-S Green Streak 243.323
15 7 Richard Ogg Glasair I Plastic Piglet 222.399
DNQ 88 Steve Korcheck Lancair 320

2010 Sport Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 13 Vicky Benzing Glasair SH-3R Cruse Missile 263.832
2 41 Scott Nelson Glasair 262.394
3 40 Earl Hibler Glasair II STD Babydoll 260.761
4 99 Dave Morss Lancair 320 Martin's Legacy 259.428
5 28 Pete Zaccagnino Lancair Legacy Ludicrous 256.198
6 54 Scott Germain Lancair 360 Unleashed 253.808
7 22 Rick Vandam Glasair II-S Green Streak 237.155
8 7 Richard Ogg Glasair I Plastic Piglet 221.298

2010 Sport Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 39 Jeff LaVelle Super Glasair III 345.943
2 5 Lee Behel Lancair Legacy Breathless 334.193
3 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 307.180
4 9 Anthony Crawford Questair 20 Chick's Delight 304.894
5 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 295.770
6 142 Bob Jeffrey Lancair Legacy I Dream Of Jeanie 281.857
7 13 Vicky Benzing Glasair SH-3R Cruse Missile 271.717
8 41 Scott Nelson Glasair 271.303

2010 Sport Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Lancair 320 Martin's Legacy 271.316
2 41 Scott Nelson Glasair 271.186
3 54 Scott Germain Lancair 360 Unleashed 258.992
4 28 Pete Zaccagnino Lancair Legacy Ludicrous 255.670
5 22 Rick Vandam Glasair II-S Green Streak 249.848
6 7 Richard Ogg Glasair I Plastic Piglet 219.942
DNS 13 Vicky Benzing Glasair SH-3R Cruse Missile
DNS 40 Earl Hibler Glasair II STD Babydoll

2010 Sport Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 39 Jeff LaVelle Super Glasair III 350.999
2 5 Lee Behel Lancair Legacy Breathless 329.590
3 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 306.233
4 9 Anthony Crawford Questair 20 Chick's Delight 304.155
5 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 292.758
6 142 Bob Jeffrey Lancair Legacy I Dream Of Jeanie 279.893
7 41 Scott Nelson Glasair 260.609
8 28 Pete Zaccagnino Lancair Legacy Ludicrous 253.327

2010 Sport Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 142 Bob Jeffrey Lancair Legacy I Dream Of Jeanie 282.505
2 41 Scott Nelson Glasair 274.579
3 28 Pete Zaccagnino Lancair Legacy Ludicrous 272.693
4 40 Earl Hibler Glasair II STD Babydoll 269.799
5 54 Scott Germain Lancair 360 Unleashed 259.586
6 22 Rick Vandam Glasair II-S Green Streak 251.936
7 7 Richard Ogg Glasair I Plastic Piglet 222.321
DNS 99 Dave Morss Lancair 320 Martin's Legacy

2010 Sport Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 39 Jeff LaVelle Super Glasair III 346.066
2 5 Lee Behel Lancair Legacy Breathless 327.915
3 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 305.995
4 9 Anthony Crawford Questair 20 Chick's Delight 301.962
5 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 282.912
6 142 Bob Jeffrey Lancair Legacy I Dream Of Jeanie 281.405
7 40 Earl Hibler Glasair II STD Babydoll 269.643
8 41 Scott Nelson Glasair 269.619

2010 Sport Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 142 Bob Jeffrey Lancair Legacy I Dream Of Jeanie 284.410
2 41 Scott Nelson Glasair 277.904
3 99 Dave Morss Lancair 320 Martin's Legacy 272.673
4 40 Earl Hibler Glasair II STD Babydoll 272.500
5 28 Pete Zaccagnino Lancair Legacy Ludicrous 272.037
6 54 Scott Germain Lancair 360 Unleashed 263.909
7 22 Rick Vandam Glasair II-S Green Streak 253.581
8 7 Richard Ogg Glasair I Plastic Piglet 223.274

2010 Sport Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 39 Jeff LaVelle Super Glasair III 339.101
2 5 Lee Behel Lancair Legacy Breathless 331.310
3 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 309.402
4 9 Anthony Crawford Questair 20 Chick's Delight 301.879
5 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 291.348
6 142 Bob Jeffrey Lancair Legacy I Dream Of Jeanie 276.779
7 41 Scott Nelson Glasair 270.032
8 40 Earl Hibler Glasair II STD Babydoll 269.956

2010 Super Sport Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 71 Mike Dacey Questair Venture Bad Intentions 357.105
2 44 Lynn Farnsworth Lancair Super Legacy Miss Karen II 349.719
3 352 John Parker Thunder Mustang Blue Thunder II 349.219
4 75 George Giboney Thunder Mustang Rapid Travel 342.437
DNQ 5 Lee Behel Lancair Legacy Breathless
DNQ 15 Lee Behel Osprey GP-5 Sweet Dreams
DNQ 39 Jeff LaVelle Super Glasair III
DNQ 42 Kevin Eldredge NXT Relentless
DNQ 69 Tom McReynolds Lancair Legacy Poky

2010 Super Sport Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 71 Mike Dacey Questair Venture Bad Intentions 371.225
2 75 George Giboney Thunder Mustang Rapid Travel 364.218
3 352 John Parker Thunder Mustang Blue Thunder II 351.206
4 44 Lynn Farnsworth Lancair Super Legacy Miss Karen II 298.066

2010 Super Sport Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 75 George Giboney Thunder Mustang Rapid Travel 369.909
2 71 Mike Dacey Questair Venture Bad Intentions 367.035
3 352 John Parker Thunder Mustang Blue Thunder II 342.739
4 44 Lynn Farnsworth Lancair Super Legacy Miss Karen II 280.849

2010 Super Sport Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 71 Mike Dacey Questair Venture Bad Intentions 349.982
2 352 John Parker Thunder Mustang Blue Thunder II 340.366
3 39 Jeff LaVelle Super Glasair III 340.035
4 5 Lee Behel Lancair Legacy Breathless 324.275
DNF 44 Lynn Farnsworth Lancair Super Legacy Miss Karen II
DNS 75 George Giboney Thunder Mustang Rapid Travel

2010 Super Sport Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 71 Mike Dacey Questair Venture Bad Intentions 370.224
2 352 John Parker Thunder Mustang Blue Thunder II 352.350
3 44 Lynn Farnsworth Lancair Super Legacy Miss Karen II 350.782
4 39 Jeff LaVelle Super Glasair III 348.902
5 5 Lee Behel Lancair Legacy Breathless 330.859
DNF 75 George Giboney Thunder Mustang Rapid Travel

2010 T-6 Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Nick Macy T-6G Six-Cat 244.539
2 43 Dennis Buehn AT-6D Midnight Miss III 236.114
3 37 John Zayac SNJ-5 McDonald Racer 233.444
4 66 Vic McMann AT-6A Gunslinger 227.805
5 88 John Lohmar SNJ-5 Radial Velocity 227.029
6 5 Joey "Gordo" Sanders SNJ-4 Big Red 225.670
7 50 John Krawczyk AT-6C Abracadabra 224.961
8 42 Chris Rushing SNJ-4 Honest Entry 224.775
9 64 Keith McMann Harvard Mk. IV Red Knight 224.620
10 56 Duane "Chip" Woods SNJ-6 Blue Two 224.385
11 8 Ken Gottschall SNJ-6 Grace 8 223.604
12 90 Lee Oman T-6G Undecided 222.021
13 94 Rick Siegfried SNJ-4 Midnight Express 216.224
14 33 Carter Clark AT-6C Midnight Rendezvous 213.155
15 57 Scott Dockter AT-6G Deuce of Hearts 210.204
16 30 Jim Eberhardt T-6G Archimedes 208.396
17 1 Carter Clark AT-6F Daring Diane 205.242
18 69 Wayne Cartwright AT-6D Eros 203.115

2010 T-6 Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 94 Rick Siegfried SNJ-4 Midnight Express 223.515
2 33 Carter Clark AT-6C Midnight Rendezvous 220.425
3 57 Scott Dockter AT-6G Deuce of Hearts 214.559
4 30 Jim Eberhardt T-6G Archimedes 213.916
5 69 Lee Oman AT-6D Eros 208.309
DNS 1 John Krawczyk AT-6F Daring Diane

2010 T-6 Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 50 John Krawczyk AT-6C Abracadabra 224.648
2 42 Chris Rushing SNJ-4 Honest Entry 222.951
3 56 Duane "Chip" Woods SNJ-6 Blue Two 222.571
4 90 Lee Oman T-6G Undecided 222.254
5 64 Keith McMann Harvard Mk. IV Red Knight 216.572
6 8 Ken Gottschall SNJ-6 Grace 8 216.409

2010 T-6 Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 43 Dennis Buehn AT-6D Midnight Miss III 237.904
2 37 John Zayac SNJ-5 McDonald Racer 231.128
3 88 John Lohmar SNJ-5 Radial Velocity 226.478
4 5 Joey "Gordo" Sanders SNJ-4 Big Red 218.858
5 66 Vic McMann AT-6A Gunslinger 216.203
DNF 6 Nick Macy T-6G Six-Cat

2010 T-6 Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 94 Rick Siegfried SNJ-4 Midnight Express 221.410
2 33 Carter Clark AT-6C Midnight Rendezvous 217.919
3 57 Scott Dockter AT-6G Deuce of Hearts 213.629
4 30 Jim Eberhardt T-6G Archimedes 212.198
5 69 Lee Oman AT-6D Eros 206.792
6 1 John Krawczyk AT-6F Daring Diane 206.671

2010 T-6 Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 50 John Krawczyk AT-6C Abracadabra 223.528
2 90 Lee Oman T-6G Undecided 223.257
3 42 Chris Rushing SNJ-4 Honest Entry 222.064
4 8 Ken Gottschall SNJ-6 Grace 8 219.772
5 64 Keith McMann Harvard Mk. IV Red Knight 213.687
6 56 Duane "Chip" Woods SNJ-6 Blue Two 213.274

2010 T-6 Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 43 Dennis Buehn AT-6D Midnight Miss III 241.247
2 37 John Zayac SNJ-5 McDonald Racer 234.927
3 88 John Lohmar SNJ-5 Radial Velocity 234.237
4 5 Joey "Gordo" Sanders SNJ-4 Big Red 223.894
5 66 Vic McMann AT-6A Gunslinger 222.565
DQ 6 Nick Macy T-6G Six-Cat

2010 T-6 Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 94 Rick Siegfried SNJ-4 Midnight Express 224.475
2 33 Carter Clark AT-6C Midnight Rendezvous 219.960
3 57 Scott Dockter AT-6G Deuce of Hearts 216.817
4 30 Jim Eberhardt T-6G Archimedes 214.411
5 69 Lee Oman AT-6D Eros 210.640
6 1 John Krawczyk AT-6F Daring Diane 210.551

2010 T-6 Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 90 Lee Oman T-6G Undecided 228.139
2 50 John Krawczyk AT-6C Abracadabra 226.514
3 42 Chris Rushing SNJ-4 Honest Entry 222.881
4 8 Ken Gottschall SNJ-6 Grace 8 222.372
5 56 Duane "Chip" Woods SNJ-6 Blue Two 222.300
6 64 Keith McMann Harvard Mk. IV Red Knight 216.973
7 94 Rick Siegfried SNJ-4 Midnight Express 216.614

2010 Jet Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 77 Curt Brown L-29 Delfin Viper 543.568
2 12 Mike Mangold L-29 Delfin Euro Burner 519.367
3 2 Joe Gano L-39C Pip Squeak 514.078
4 5 Rick Vandam L-39 Albatros American Spirit 499.895
5 8 Phil Fogg L-39 Fast Company 491.491
6 67 Pierre Wildman DH115 Vampire Vampire 471.132
7 54 Curt Brown L-39C Robin 1 443.794
8 104 Sal Rubino L-39 443.633
9 3 Thom Richard TS-11 Iskra Pole Dancer 426.745
10 24 Pete Zaccagnino L-39 Albatros High Perf AC Training 414.533
11 4 Steve Picatti Provost P84 T3A Spud 404.423
12 11 John Kokshoorn L-29C Delfin Screaming Eagle 401.790
13 55 Rick Vandam L-29 Delfin Spirit of Freedom 395.506
14 76 Greg McNutt L-29 Delfin Vodo-Finish 387.238
15 25 Cliff Magee L-39 Violated 382.095
16 21 Heather Penney L-29 Raju Grace 371.518

2010 Jet Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 24 Pete Zaccagnino L-39 Albatros High Perf AC Training 405.118
2 25 Cliff Magee L-39 Violated 403.916
3 55 Lee Behel L-29 Delfin Spirit of Freedom 387.012
4 11 John Kokshoorn L-29C Delfin Screaming Eagle 386.906
5 21 Heather Penney L-29 Raju Grace 385.702
6 76 Greg McNutt L-29 Delfin Vodo-Finish 381.603
DQ 4 Steve Picatti Provost P84 T3A Spud

2010 Jet Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 77 Curt Brown L-29 Delfin Viper 516.560
2 12 Mike Mangold L-29 Delfin Euro Burner 516.148
3 2 Joe Gano L-39C Pip Squeak 494.835
4 5 Rick Vandam L-39 Albatros American Spirit 485.551
5 8 Phil Fogg L-39 Fast Company 468.724
6 67 Pierre Wildman DH115 Vampire Vampire 434.092
7 3 Thom Richard TS-11 Iskra Pole Dancer 410.127

2010 Jet Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 24 Pete Zaccagnino L-39 Albatros High Perf AC Training 404.986
2 25 Cliff Magee L-39 Violated 404.570
3 4 Steve Picatti Provost P84 T3A Spud 395.612
4 55 Lee Behel L-29 Delfin Spirit of Freedom 384.468
5 21 Heather Penney L-29 Raju Grace 384.374
6 76 Greg McNutt L-29 Delfin Vodo-Finish 378.551
DNF 11 John Kokshoorn L-29C Delfin Screaming Eagle

2010 Jet Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 77 Curt Brown L-29 Delfin Viper 521.700
2 12 Mike Mangold L-29 Delfin Euro Burner 513.444
3 2 Joe Gano L-39C Pip Squeak 511.691
4 5 Rick Vandam L-39 Albatros American Spirit 489.610
5 67 Pierre Wildman DH115 Vampire Vampire 471.765
6 3 Thom Richard TS-11 Iskra Pole Dancer 408.191
DQ 8 Phil Fogg L-39 Fast Company

2010 Jet Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 24 Pete Zaccagnino L-39 Albatros High Perf AC Training 414.442
2 25 Cliff Magee L-39 Violated 414.269
3 54 Curt Brown L-39C Robin 1 413.792
4 21 Heather Penney L-29 Raju Grace 408.033
5 76 Greg McNutt L-29 Delfin Vodo-Finish 392.957
6 11 John Kokshoorn L-29C Delfin Screaming Eagle 385.217
7 55 Rick Vandam L-29 Delfin Spirit of Freedom 384.094
8 4 Steve Picatti Provost P84 T3A Spud 360.716

2010 Jet Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 77 Curt Brown L-29 Delfin Viper 507.257
2 2 Joe Gano L-39C Pip Squeak 493.580
3 5 Rick Vandam L-39 Albatros American Spirit 450.145
4 8 Phil Fogg L-39 Fast Company 449.939
5 67 Pierre Wildman DH115 Vampire Vampire 444.670
6 3 Thom Richard TS-11 Iskra Pole Dancer 402.526
DQ 12 Mike Mangold L-29 Delfin Euro Burner

2010 Jet Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Thom Richard TS-11 Iskra Pole Dancer 439.888
2 25 Cliff Magee L-39 Violated 438.600
3 54 Curt Brown L-39C Robin 1 422.882
4 21 Heather Penney L-29 Raju Grace 406.694
5 11 John Kokshoorn L-29C Delfin Screaming Eagle 403.442
6 76 Greg McNutt L-29 Delfin Vodo-Finish 400.909
7 55 Rick Vandam L-29 Delfin Spirit of Freedom 390.892
8 4 Steve Picatti Provost P84 T3A Spud 389.676

2010 Jet Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 77 Curt Brown L-29 Delfin Viper 515.582
2 12 Mike Mangold L-29 Delfin Euro Burner 512.012
3 2 Joe Gano L-39C Pip Squeak 506.067
4 5 Rick Vandam L-39 Albatros American Spirit 483.634
5 8 Phil Fogg L-39 Fast Company 479.142
6 67 Pierre Wildman DH115 Vampire Vampire 461.868
7 3 Thom Richard TS-11 Iskra Pole Dancer 427.396
8 24 Pete Zaccagnino L-39 Albatros High Perf AC Training 414.758

2010 Unlimited Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 7 Steven Hinton P-51D Mustang Strega 484.255
2 5 Will Whiteside F-51D Mustang Voodoo 479.180
3 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 445.728
4 8 Matt Jackson TMK 20 Sea Fury Dreadnought 445.062
5 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 413.296
6 20 Dan Martin F-51D Mustang Ridge Runner III 412.953
7 33 Will Whiteside Yak 3U/R-2000 Steadfast 383.361
8 55 Stewart Dawson F7F-3 Tigercat Here Kitty Kitty 375.212
9 22 Bill Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 367.428
10 1 Rod Lewis F7F-3 Tigercat Big Bossman 364.981
11 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 354.812
12 15 Mark Watt P-51D Mustang Geraldine 351.363
13 81 Robbie Patterson P-51D Mustang Lady Jo 349.527
14 31 Rob Gordon P-51D Mustang Speedball Alice 343.936
15 16 Chuck Greenhill F-51D Mustang Lou IV 338.702
16 4 Dave Morss P-51A Mustang Polar Bear 325.722
17 17 John-Curtiss Paul P-40N Warhawk Parrothead 323.894
18 0 Jim McKinstry Yak-3M Shiska Su'Ka 321.231
19 24 Doug Matthews F4U-4 Corsair Corsair 313.202
20 2 Brian Sanders FM-2 Wildcat Air Biscuit 312.605
21 66 Bruce Wallace T-28B Trojan The Bear 309.533
22 14 John Maloney FW-190A-9 What Da Fockewulf 302.209
DNQ 30 Dan Martin P-51D Mustang Grim Reaper
DNQ 177 Jimmy Leeward P-51D Mustang Galloping Ghost

2010 Unlimited Heat 1D
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 177 Jimmy Leeward P-51D Mustang Galloping Ghost 339.424
2 30 Dan Martin P-51D Mustang Grim Reaper 324.104
3 24 Doug Matthews F4U-4 Corsair Corsair 323.637
4 66 Dave Morss T-28B Trojan The Bear 301.387
5 2 Brian Sanders FM-2 Wildcat Air Biscuit 281.903
6 14 John Maloney FW-190A-9 What Da Fockewulf 279.092

2010 Unlimited Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 81 Robbie Patterson P-51D Mustang Lady Jo 344.000
2 4 Dave Morss P-51A Mustang Polar Bear 334.425
3 17 John-Curtiss Paul P-40N Warhawk Parrothead 328.914
4 31 Rob Gordon P-51D Mustang Speedball Alice 322.327
5 0 Jim McKinstry Yak-3M Shiska Su'Ka 314.105
6 16 Chuck Greenhill F-51D Mustang Lou IV 303.224

2010 Unlimited Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 33 John Maloney Yak 3U/R-2000 Steadfast 369.134
2 55 Stewart Dawson F7F-3 Tigercat Here Kitty Kitty 366.353
3 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 361.992
4 1 Rod Lewis F7F-3 Tigercat Big Bossman 358.497
5 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 317.828
6 15 Mark Watt P-51D Mustang Geraldine 312.177

2010 Unlimited Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 177 Jimmy Leeward P-51D Mustang Galloping Ghost 364.505
2 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 337.259
3 30 Dan Martin P-51D Mustang Grim Reaper 330.830
4 17 John-Curtiss Paul P-40N Warhawk Parrothead 324.635
5 24 Doug Matthews F4U-4 Corsair Corsair 317.620
6 0 Jim McKinstry Yak-3M Shiska Su'Ka 307.115
7 16 Chuck Greenhill F-51D Mustang Lou IV 302.250

2010 Unlimited Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 55 Stewart Dawson F7F-3 Tigercat Here Kitty Kitty 371.116
2 22 Stu Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 363.591
3 1 Rod Lewis F7F-3 Tigercat Big Bossman 362.252
4 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 337.303
5 4 Dave Morss P-51A Mustang Polar Bear 324.160
6 81 C. J. Stephens P-51D Mustang Lady Jo 318.679
7 15 Mark Watt P-51D Mustang Geraldine 317.423

2010 Unlimited Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 7 Steven Hinton P-51D Mustang Strega 465.664
2 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 457.831
3 5 Will Whiteside F-51D Mustang Voodoo 450.879
4 20 Dan Martin F-51D Mustang Ridge Runner III 425.104
5 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 361.987
6 33 John Maloney Yak 3U/R-2000 Steadfast 358.841
DNS 8 Matt Jackson TMK 20 Sea Fury Dreadnought

2010 Unlimited Heat 3C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 24 Doug Matthews F4U-4 Corsair Corsair 329.993
2 0 Jim McKinstry Yak-3M Shiska Su'Ka 325.483
3 16 Chuck Greenhill F-51D Mustang Lou IV 306.059
4 66 Dave Morss T-28B Trojan The Bear 294.323
5 2 Brian Sanders FM-2 Wildcat Air Biscuit 273.931
DNF 14 John Maloney FW-190A-9 What Da Fockewulf

2010 Unlimited Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 177 Jimmy Leeward P-51D Mustang Galloping Ghost 373.284
2 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 337.292
3 81 Robbie Patterson P-51D Mustang Lady Jo 336.564
4 15 Dennis Sanders P-51D Mustang Geraldine 333.575
5 4 Dave Morss P-51A Mustang Polar Bear 324.071
6 31 Rob Gordon P-51D Mustang Speedball Alice 317.944
7 17 John-Curtiss Paul P-40N Warhawk Parrothead 317.111
8 30 Dan Martin P-51D Mustang Grim Reaper 309.865

2010 Unlimited Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 7 Steven Hinton P-51D Mustang Strega 473.437
2 77 John Penney F8F-2 Bearcat Rare Bear 447.755
3 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 380.426
4 33 John Maloney Yak 3U/R-2000 Steadfast 365.047
5 55 Stewart Dawson F7F-3 Tigercat Here Kitty Kitty 354.521
6 22 Bill Eberhardt P-51D Mustang Merlin's Magic 342.923
7 1 Rod Lewis F7F-3 Tigercat Big Bossman 342.085
DNF 5 Will Whiteside F-51D Mustang Voodoo

2010 Unlimited Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 0 Jim McKinstry Yak-3M Shiska Su'Ka 317.315
2 66 Dave Morss T-28B Trojan The Bear 299.859
3 2 Brian Sanders FM-2 Wildcat Air Biscuit 299.731
4 16 Chuck Greenhill F-51D Mustang Lou IV 288.973
5 14 John Maloney FW-190A-9 What Da Fockewulf 283.043

2010 Unlimited Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
Bump 81 Robbie Patterson P-51D Mustang Lady Jo 342.886
1 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Sparky 338.561
2 15 Mark Watt P-51D Mustang Geraldine 338.186
3 4 Dave Morss P-51A Mustang Polar Bear 335.435
4 31 Rob Gordon P-51D Mustang Speedball Alice 329.643
5 30 Dan Martin P-51D Mustang Grim Reaper 324.968
6 17 John-Curtiss Paul P-40N Warhawk Parrothead 324.544
7 24 Doug Matthews F4U-4 Corsair Corsair 324.460