2018 Reno Air Races
Pylon Racing Reports



2018 Formula One Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 245.319
2 31 Lowell Slatter Gilbert DG2 Fraed Naught 242.842
3 34 Justin Meaders Snoshoo SR-1 Limitless 237.294
4 44 Matthew Coughlin Wagner Formula 1 Judy 230.940
5 4 Jerry Marshall Cassutt III-M Tumbleweed 224.760
6 79 Justin Phillipson Shoestring No Strings Attached 224.199
7 3 Ross Killin Western Air Racing The Kraken 222.265
8 17 Philip Goforth Cassutt III-M Annie 218.523
9 7 Anders Trygg Cassutt II-M Miss Eve 215.848
10 81 Justin Phillipson Cassutt III-M Sleeper 214.234
11 15 Ryszard Zadow Cassutt III-M Last Lap Player 208.792
12 22 Lio V. Mougel GR-7 Panther Hysteria 199.752
13 8 Merce Marti Cassutt III-M Heat Stroke 194.477
14 20 Steve Temple Cassutt III-M Pooder 193.335
15 27 Kent Jackson Cassutt III-M Once More 191.557
16 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 184.292
17 26 Paul Newman Cassutt III-M Fast and Easy 180.916
18 58 Joseph Clark Cassutt III-M Sonic Zoom 176.800
19 52 Steve Tumlin Cassutt III-M Fiesty 166.939
20 46 Rob Michie Cassutt III-M Sassy Sangoma 164.583
21 72 Jason Barksdale Cassutt III-M ACME Special 156.382

2018 Formula One Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 34 Justin Meaders Snoshoo SR-1 Limitless 245.806
2 31 Lowell Slatter Gilbert DG2 Fraed Naught 245.315
3 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 245.191
4 44 Matthew Coughlin Wagner Formula 1 Judy 228.007
5 4 Jerry Marshall Cassutt III-M Tumbleweed 222.263
6 79 Justin Phillipson Shoestring No Strings Attached 220.626
7 3 Ross Killin Western Air Racing The Kraken 208.520
DQ 17 Philip Goforth Cassutt III-M Annie

2018 Formula One Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 58 Joseph Clark Cassutt III-M Sonic Zoom 174.925
2 26 Paul Newman Cassutt III-M Fast and Easy 174.888
3 52 Steve Tumlin Cassutt III-M Fiesty 166.825
4 46 Rob Michie Cassutt III-M Sassy Sangoma 161.909
NC 15 Ryszard Zadow Cassutt III-M Last Lap Player 161.807
NC 27 Kent Jackson Cassutt III-M Once More 161.555
NC 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 161.076
DNS 72 Jason Barksdale Cassutt III-M ACME Special

2018 Formula One Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 7 Anders Trygg Cassutt II-M Miss Eve 208.794
2 81 Justin Phillipson Cassutt III-M Sleeper 205.800
3 15 Ryszard Zadow Cassutt III-M Last Lap Player 201.716
4 22 Lio V. Mougel GR-7 Panther Hysteria 197.212
5 20 Steve Temple Cassutt III-M Pooder 183.517
6 27 Kent Jackson Cassutt III-M Once More 183.383
7 8 Merce Marti Cassutt III-M Heat Stroke 182.214
8 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 176.293

2018 Formula One Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 31 Lowell Slatter Gilbert DG2 Fraed Naught 236.078
2 34 Justin Meaders Snoshoo SR-1 Limitless 235.933
3 44 Matthew Coughlin Wagner Formula 1 Judy 223.668
4 79 Justin Phillipson Shoestring No Strings Attached 222.022
5 4 Jerry Marshall Cassutt III-M Tumbleweed 216.640
6 17 Philip Goforth Cassutt III-M Annie 211.692
7 3 Ross Killin Western Air Racing The Kraken 211.582
DNS 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor

2018 Formula One Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 26 Paul Newman Cassutt III-M Fast and Easy 185.956
2 46 Rob Michie Cassutt III-M Sassy Sangoma 176.953
3 52 Steve Tumlin Cassutt III-M Fiesty 170.495
4 72 Jason Barksdale Cassutt III-M ACME Special 155.339
NC 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 155.218
NC 17 Philip Goforth Cassutt III-M Annie 155.146
NC 20 Steve Temple Cassutt III-M Pooder 155.141
NC 27 Kent Jackson Cassutt III-M Once More 151.847

2018 Formula One Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 241.437
2 81 Justin Phillipson Cassutt III-M Sleeper 205.698
3 15 Ryszard Zadow Cassutt III-M Last Lap Player 199.312
4 22 Lio V. Mougel GR-7 Panther Hysteria 199.201
5 27 Kent Jackson Cassutt III-M Once More 193.025
6 20 Steve Temple Cassutt III-M Pooder 183.345
7 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 170.477
8 58 Joseph Clark Cassutt III-M Sonic Zoom 169.250

2018 Formula One Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 34 Justin Meaders Snoshoo SR-1 Limitless 239.521
2 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 230.218
3 44 Matthew Coughlin Wagner Formula 1 Judy 228.185
4 79 Justin Phillipson Shoestring No Strings Attached 223.805
5 4 Jerry Marshall Cassutt III-M Tumbleweed 216.540
6 3 Ross Killin Western Air Racing The Kraken 212.345
7 17 Philip Goforth Cassutt III-M Annie 206.640
8 7 Anders Trygg Cassutt II-M Miss Eve 205.679
DNS 31 Lowell Slatter Gilbert DG2 Fraed Naught

2018 Biplane Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Andrew Buehler Modified Mong Sport Phantom 235.567
2 18 John D'Alessandris Pitts S-1S RB Special 202.545
3 66 Scott Thomson Pitts S-1C Second Hand 202.176
4 3 Sam Swift Pitts S-LHN Smokin' Hot 194.282
5 17 Eric Zine Pitts S-1S Yellow Fever 193.595
6 11X Dave Roelofs Pitts S-1S Purse Snatcher 189.537
7 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango Tango 185.458
8 32 Alan Hoover Pitts S-1 There Be Dragons 184.610
9 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 182.075
10 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 181.451
11 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress 179.793
12 33 Anthony Oshinuga Pitts S-1S Black Hawk 177.929
13 69 Kevin Harper Pitts S-1S The Yellow Bomber 174.642
14 44 Tommy Suell Christen Eagle II PlaneJunkies 165.139
15 73 Robert Austen Christen Eagle II FReaKY 159.042
16 247 Scott McDonald Christen Eagle II Christen Eagle 158.378

2018 Biplane Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 178.894
2 33 Anthony Oshinuga Pitts S-1S Black Hawk 173.936
3 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress 172.917
4 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 170.050
5 69 Kevin Harper Pitts S-1S The Yellow Bomber 168.547
6 73 Robert Austen Christen Eagle II FReaKY 139.306
DNS 247 Scott McDonald Christen Eagle II Christen Eagle
DQ 44 Tommy Suell Christen Eagle II PlaneJunkies

2018 Biplane Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 66 Scott Thomson Pitts S-1C Second Hand 201.605
2 18 John D'Alessandris Pitts S-1S RB Special 197.893
3 17 Eric Zine Pitts S-1S Yellow Fever 188.267
4 3 Sam Swift Pitts S-LHN Smokin' Hot 186.389
5 11X Dave Roelofs Pitts S-1S Purse Snatcher 184.613
6 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango Tango 181.901
DNS 62 Andrew Buehler Modified Mong Sport Phantom
DQ 32 Alan Hoover Pitts S-1 There Be Dragons

2018 Biplane Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 177.577
2 33 Anthony Oshinuga Pitts S-1S Black Hawk 172.493
3 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 172.023
4 69 Kevin Harper Pitts S-1S The Yellow Bomber 171.055
5 247 Scott McDonald Christen Eagle II Christen Eagle 150.935
6 44 Tommy Suell Christen Eagle II PlaneJunkies 150.435
7 73 Robert Austen Christen Eagle II FReaKY 142.303
DNS 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress

2018 Biplane Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Andrew Buehler Modified Mong Sport Phantom 228.105
2 18 John D'Alessandris Pitts S-1S RB Special 199.720
3 66 Scott Thomson Pitts S-1C Second Hand 199.646
4 3 Sam Swift Pitts S-LHN Smokin' Hot 184.849
5 11X Dave Roelofs Pitts S-1S Purse Snatcher 184.055
6 17 Eric Zine Pitts S-1S Yellow Fever 183.286
7 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango Tango 183.239
DNF 32 Alan Hoover Pitts S-1 There Be Dragons

2018 Biplane Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 179.792
2 33 Anthony Oshinuga Pitts S-1S Black Hawk 176.400
3 8 Casey Erickson Pitts S-1S The Batplane 176.110
4 69 Kevin Harper Pitts S-1S The Yellow Bomber 173.539
5 44 Tommy Suell Christen Eagle II PlaneJunkies 160.558
6 247 Scott McDonald Christen Eagle II Christen Eagle 154.225
7 73 Robert Austen Christen Eagle II FReaKY 143.313
DNS 26 Andrew Buehler Mong Sport Mistress

2018 Biplane Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Andrew Buehler Modified Mong Sport Phantom 221.721
2 18 John D'Alessandris Pitts S-1S RB Special 200.583
3 66 Scott Thomson Pitts S-1C Second Hand 192.051
4 3 Sam Swift Pitts S-LHN Smokin' Hot 183.554
5 11X Dave Roelofs Pitts S-1S Purse Snatcher 179.860
6 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango Tango 177.818
7 32 Alan Hoover Pitts S-1 There Be Dragons 177.724
8 17 Eric Zine Pitts S-1S Yellow Fever 177.618

2018 Sport Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 39 Jeff LaVelle Super Glasair III Race 39 407.022
2 30 Andrew Findlay Lancair Super Legacy One Moment 388.653
3 67 Peter Balmer Thunder Mustang Swiss Thunder 341.297
4 24 Jim Rust Super Glasair III Race 24 332.662
5 151 Mathias Haid Thunder Mustang Clas Thunder I 323.885
6 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 312.504
7 47 Bob Mills Super Glasair III Mojo 311.752
8 15 Vicky Benzing Lancair Legacy Lucky Girl 300.476
9 3 Sean VanHatten Lancair Legacy Havoc 298.570
10 13 Jessy Panzer Glasair SH-3R Cruse Missile 295.721
11 92 David Robinson Lancair Legacy Desert Lightning 289.754
12 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 288.224
13 56 George Catalano Lancair Legacy Bigger Dingo 283.617
14 0 Chiwami Takagi-Read Lancair Legacy Legacy 282.223
15 55 Tom McNerney Lancair 360 Unleashed 271.224
16 25 Kirk Murphy Glasair SH-2R Papa's Ride 269.021
17 72 Abe Gaskins Lancair Legacy Under Dog 266.217
18 99 Dave Morss Morse 320 Martin's Legacy 262.173
19 68 Elliot Seguin SX-300 Wasabinought 260.489
20 22 John Flanagan Glasair II-S Greenstreak 256.737
21 270 Dan West RV-8 Whiskey Tango 248.439
22 181 Karl Grove Lancair Legacy GA1 247.639
23 28 Pete Zaccagnino Lancair Super Legacy Coming In Hot 246.137
24 49 James Stringer Super RV-6 Rocket Six 245.822
25 76 Jason Rovey RV-8 Sport 76 244.136
26 101 Lee Ulrich RV-7 General Lee 242.236
27 888 Neil Wischer RV-8 Triple 8 242.072
28 314 Scott Prewitt F-1 Rocket Phantom Rocket 240.244
29 61 Louis Gabriel Lancair 360 Blind Luck 239.281
30 80 Skylor Piper RV-8 Miss Ruby S 235.876
31 31 Mark Frederickson Lancair 320 Tenacity 234.262
32 36 Paul Downing Lancair 320 Sport 36 233.182
33 130 Olivier Langeard TB 30 Epsilon Zebulon 222.912
34 81 Matt Beaubien RV-4 Low Motion 222.202
35 744 Tommy Ishii Lancair 360 Yellow Fever 220.712
DNQ 8 Dave Sterling Lancair Super Legacy

2018 Sport Heat 1D
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 61 Louis Gabriel Lancair 360 Blind Luck 228.671
2 80 Skylor Piper RV-8 Miss Ruby S 224.236
3 36 Paul Downing Lancair 320 Sport 36 224.231
4 314 Scott Prewitt F-1 Rocket Phantom Rocket 223.345
5 31 Mark Frederickson Lancair 320 Tenacity 223.115
6 130 Olivier Langeard TB 30 Epsilon Zebulon 218.703
7 81 Matt Beaubien RV-4 Low Motion 216.785
8 744 Tommy Ishii Lancair 360 Yellow Fever 216.039

2018 Sport Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 181 Karl Grove Lancair Legacy GA1 267.756
2 72 Abe Gaskins Lancair Legacy Under Dog 262.206
3 99 Dave Morss Morse 320 Martin's Legacy 256.459
4 22 John Flanagan Glasair II-S Greenstreak 250.856
5 270 Dan West RV-8 Whiskey Tango 247.601
6 28 Pete Zaccagnino Lancair Super Legacy Coming In Hot 241.119
7 888 Neil Wischer RV-8 Triple 8 228.575
DNS 68 Elliot Seguin SX-300 Wasabinought

2018 Sport Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 299.092
2 3 Sean VanHatten Lancair Legacy Havoc 290.222
3 13 Jessy Panzer Glasair SH-3R Cruse Missile 290.146
4 56 George Catalano Lancair Legacy Bigger Dingo 284.350
5 0 Chiwami Takagi-Read Lancair Legacy Legacy 283.938
6 55 Tom McNerney Lancair 360 Unleashed 272.548
7 25 Kirk Murphy Glasair SH-2R Papa's Ride 260.434
DNF 92 Dan Ballin Lancair Legacy Desert Lightning

2018 Sport Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 39 Jeff LaVelle Super Glasair III Race 39 383.231
2 30 Andrew Findlay Lancair Super Legacy One Moment 382.519
3 47 Bob Mills Super Glasair III Mojo 348.589
4 67 Peter Balmer Thunder Mustang Swiss Thunder 319.552
5 24 Jim Rust Super Glasair III Race 24 310.847
6 151 Mathias Haid Thunder Mustang Clas Thunder I 308.632
7 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 295.350
8 15 Vicky Benzing Lancair Legacy Lucky Girl 284.706

2018 Sport Heat 2D
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 31 Mark Frederickson Lancair 320 Tenacity 237.537
2 888 Neil Wischer RV-8 Triple 8 227.282
3 80 Skylor Piper RV-8 Miss Ruby S 226.311
4 36 Paul Downing Lancair 320 Sport 36 225.426
5 130 Olivier Langeard TB 30 Epsilon Zebulon 217.250
6 81 Matt Beaubien RV-4 Low Motion 217.050
7 744 Tommy Ishii Lancair 360 Yellow Fever 215.670
DNS 28 Pete Zaccagnino Lancair Super Legacy Coming In Hot
DNS 314 Scott Prewitt F-1 Rocket Phantom Rocket

2018 Sport Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Morse 320 Martin's Legacy 262.010
2 72 Abe Gaskins Lancair Legacy Under Dog 261.613
3 25 Kirk Murphy Glasair SH-2R Papa's Ride 257.660
4 22 John Flanagan Glasair II-S Greenstreak 249.806
5 270 Dan West RV-8 Whiskey Tango 248.581
6 49 James Stringer Super RV-6 Rocket Six 240.191
7 76 Jason Rovey RV-8 Sport 76 239.406
8 101 Lee Ulrich RV-7 General Lee 239.375

2018 Sport Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 15 Vicky Benzing Lancair Legacy Lucky Girl 288.408
2 181 Karl Grove Lancair Legacy GA1 287.799
3 13 Jessy Panzer Glasair SH-3R Cruse Missile 285.748
4 3 Sean VanHatten Lancair Legacy Havoc 285.722
5 92 David Robinson Lancair Legacy Desert Lightning 283.065
6 56 George Catalano Lancair Legacy Bigger Dingo 280.354
7 55 Tom McNerney Lancair 360 Unleashed 267.207
DNS 0 Chiwami Takagi-Read Lancair Legacy Legacy

2018 Sport Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 39 Jeff LaVelle Super Glasair III Race 39 388.344
2 47 Bob Mills Super Glasair III Mojo 356.001
3 67 Peter Balmer Thunder Mustang Swiss Thunder 330.355
4 24 Jim Rust Super Glasair III Race 24 318.583
5 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 315.994
6 30 Andrew Findlay Lancair Super Legacy One Moment 303.867
7 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 296.621
DNS 151 Mathias Haid Thunder Mustang Clas Thunder I

2018 Sport Heat 3D
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 888 Neil Wischer RV-8 Triple 8 231.570
2 80 Skylor Piper RV-8 Miss Ruby S 228.772
3 28 Pete Zaccagnino Lancair Super Legacy Coming In Hot 227.301
4 314 Scott Prewitt F-1 Rocket Phantom Rocket 227.143
5 81 Matt Beaubien RV-4 Low Motion 215.579
6 744 Tommy Ishii Lancair 360 Yellow Fever 215.556
7 130 Olivier Langeard TB 30 Epsilon Zebulon 210.669
DNS 61 Louis Gabriel Lancair 360 Blind Luck

2018 Sport Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 181 Karl Grove Lancair Legacy GA1 287.184
2 15 Vicky Benzing Lancair Legacy Lucky Girl 282.914
3 13 Jessy Panzer Glasair SH-3R Cruse Missile 279.503
4 3 Sean VanHatten Lancair Legacy Havoc 275.092
5 92 David Robinson Lancair Legacy Desert Lightning 275.016
6 56 George Catalano Lancair Legacy Bigger Dingo 272.513
7 55 Tom McNerney Lancair 360 Unleashed 258.712
8 0 Chiwami Takagi-Read Lancair Legacy Legacy 256.547

2018 Sport Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 30 Andrew Findlay Lancair Super Legacy One Moment 384.548
2 39 Jeff LaVelle Super Glasair III Race 39 382.688
3 47 Bob Mills Super Glasair III Mojo 349.536
4 24 Jim Rust Super Glasair III Race 24 343.826
5 67 Peter Balmer Thunder Mustang Swiss Thunder 322.052
6 151 Mathias Haid Thunder Mustang Clas Thunder I 316.722
7 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 316.595
8 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 279.034

2018 Sport Medallion
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 28 Pete Zaccagnino Lancair Super Legacy Coming In Hot 235.796
2 31 Mark Frederickson Lancair 320 Tenacity 235.614
3 888 Neil Wischer RV-8 Triple 8 228.832
4 80 Skylor Piper RV-8 Miss Ruby S 227.418
5 61 Louis Gabriel Lancair 360 Blind Luck 227.121
6 314 Scott Prewitt F-1 Rocket Phantom Rocket 226.002
7 36 Paul Downing Lancair 320 Sport 36 223.726
8 130 Olivier Langeard TB 30 Epsilon Zebulon 217.373

2018 Sport Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 0 Chiwami Takagi-Read Lancair Legacy Legacy 273.801
2 55 Tom McNerney Lancair 360 Unleashed 264.296
3 25 Kirk Murphy Glasair SH-2R Papa's Ride 259.456
4 22 John Flanagan Glasair II-S Greenstreak 249.701
5 270 Dan West RV-8 Whiskey Tango 248.621
6 76 Jason Rovey RV-8 Sport 76 240.694
7 101 Lee Ulrich RV-7 General Lee 238.350
DNF 49 James Stringer Super RV-6 Rocket Six

2018 Sport Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 288.985
2 15 Vicky Benzing Lancair Legacy Lucky Girl 288.813
3 13 Jessy Panzer Glasair SH-3R Cruse Missile 287.010
4 3 Sean VanHatten Lancair Legacy Havoc 283.599
5 92 David Robinson Lancair Legacy Desert Lightning 283.479
6 56 George Catalano Lancair Legacy Bigger Dingo 278.581
7 72 Abe Gaskins Lancair Legacy Under Dog 272.909
8 99 Dave Morss Morse 320 Martin's Legacy 266.523

2018 Sport Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 30 Andrew Findlay Lancair Super Legacy One Moment 402.716
2 39 Jeff LaVelle Super Glasair III Race 39 384.230
3 47 Bob Mills Super Glasair III Mojo 359.841
4 24 Jim Rust Super Glasair III Race 24 359.513
5 67 Peter Balmer Thunder Mustang Swiss Thunder 337.471
6 151 Mathias Haid Thunder Mustang Clas Thunder I 321.201
7 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 320.323
DNF 181 Karl Grove Lancair Legacy GA1

2018 T-6 Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 John Lohmar SNJ-5 Radial Velocity 243.030
2 14 Chris Rushing AT-6B Barons Revenge 238.061
3 43 Dennis Buehn AT-6D Midnight Miss III 236.303
4 6 Nick Macy T-6G Six Cat 232.408
5 2 Chris LeFave Harvard Mk. IV Bare Essentials 225.617
6 27 Eric Woelbing AT-6C Miss TNT 222.132
7 89 Gene McNeely AT-6 Baby Boomer 222.070
8 5 William Walker III SNJ-4 Big Red 221.738
9 9 Pete Stavrides SNJ-5 Gotcha 220.822
10 90 Greg McNeely T-6G Undecided 218.982
11 50 Vitaly Pecherskyy AT-6C Abracadabra 217.673
12 73 Ralph Rina T-6G Miss Humboldt Hunny 197.714
13 69 Lee Oman AT-6D Eros 195.828
14 49 Bill Muszala SNJ-5 Miss Ellaneous 194.004
15 54 Michael Pfleger AT-6C Miss Informed 189.010
DNQ 66 Vic McMann AT-6A Gunslinger

2018 T-6 Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 73 Ralph Rina T-6G Miss Humboldt Hunny 191.714
NC 2 Chris LeFave Harvard Mk. IV Bare Essentials 191.025
2 69 Lee Oman AT-6D Eros 186.373
3 49 Bill Muszala SNJ-5 Miss Ellaneous 185.841
4 54 Michael Pfleger AT-6C Miss Informed 182.143

2018 T-6 Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 27 Eric Woelbing AT-6C Miss TNT 222.052
2 89 Gene McNeely AT-6 Baby Boomer 221.373
3 5 William Walker III SNJ-4 Big Red 217.454
4 90 Greg McNeely T-6G Undecided 217.445
5 9 Pete Stavrides SNJ-5 Gotcha 214.262
6 50 Vitaly Pecherskyy AT-6C Abracadabra 210.379

2018 T-6 Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 John Lohmar SNJ-5 Radial Velocity 237.030
2 14 Chris Rushing AT-6B Barons Revenge 236.358
3 6 Nick Macy T-6G Six Cat 231.898
4 43 Dennis Buehn AT-6D Midnight Miss III 227.960
5 2 Chris LeFave Harvard Mk. IV Bare Essentials 223.008

2018 T-6 Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
NC 2 Chris LeFave Harvard Mk. IV Bare Essentials 194.089
1 73 Ralph Rina T-6G Miss Humboldt Hunny 192.222
2 69 Lee Oman AT-6D Eros 191.861
NC 50 Vitaly Pecherskyy AT-6C Abracadabra 191.509
3 49 Bill Muszala SNJ-5 Miss Ellaneous 191.423
DNS 54 Michael Pfleger AT-6C Miss Informed

2018 T-6 Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 27 Eric Woelbing AT-6C Miss TNT 225.872
2 89 Gene McNeely AT-6 Baby Boomer 225.208
3 90 Greg McNeely T-6G Undecided 221.786
4 5 William Walker III SNJ-4 Big Red 221.785
5 9 Pete Stavrides SNJ-5 Gotcha 213.709
6 50 Vitaly Pecherskyy AT-6C Abracadabra 213.629

2018 T-6 Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 73 Ralph Rina T-6G Miss Humboldt Hunny 193.968
2 69 Lee Oman AT-6D Eros 193.738
3 49 Bill Muszala SNJ-5 Miss Ellaneous 193.320
NC 2 Chris LeFave Harvard Mk. IV Bare Essentials 193.243
4 54 Michael Pfleger AT-6C Miss Informed 188.865

2018 T-6 Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 27 Eric Woelbing AT-6C Miss TNT 227.590
2 89 Gene McNeely AT-6 Baby Boomer 226.171
3 90 Greg McNeely T-6G Undecided 224.512
4 5 William Walker III SNJ-4 Big Red 219.647
5 9 Pete Stavrides SNJ-5 Gotcha 217.311
6 50 Vitaly Pecherskyy AT-6C Abracadabra 217.178

2018 T-6 Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 88 John Lohmar SNJ-5 Radial Velocity 228.612
2 14 Chris Rushing AT-6B Barons Revenge 228.511
3 6 Nick Macy T-6G Six Cat 225.676
4 43 Dennis Buehn AT-6D Midnight Miss III 223.145
5 2 Chris LeFave Harvard Mk. IV Bare Essentials 218.087

2018 Jet Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Rick Vandam L-39 Albatros American Spirit 506.168
2 8 Pete Stavrides L-39 American Patriot 497.111
3 24 Pete Zaccagnino L-29 Delfin Just Lucky 495.882
4 38 Scott Farnsworth L-39C Dash Force One 480.042
5 15 Vicky Benzing L-39 Darkstar II 467.743
6 13 Nathan Harnagel L-39C Reality Czech 426.485
7 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 422.361
8 54 Jeff Turney L-39C Robin 1 422.229
9 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 420.267
10 37 Alexandre Eckmann L-39 Race 37 410.383
11 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 409.486
12 7 Larry Labriola L-39C Sarance 408.792
13 61 Kevin Roll L-29 Delfin Miss Independance 401.428
14 32 Zach McNeill L-39C Invictus 395.162
15 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 386.947
16 41 James Beyer L-29 Delfin Poky 377.574

2018 Jet Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 32 Zach McNeill L-39C Invictus 387.279
2 7 Larry Labriola L-39C Sarance 387.278
3 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 362.698
4 41 James Beyer L-29 Delfin Poky 353.127
5 61 Kevin Roll L-29 Delfin Miss Independance 335.142

2018 Jet Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 431.945
2 54 Jeff Turney L-39C Robin 1 428.287
3 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 428.195
4 37 Alexandre Eckmann L-39 Race 37 415.461
NC 61 Kevin Roll L-29 Delfin Miss Independance 397.120
DQ 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice

2018 Jet Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Rick Vandam L-39 Albatros American Spirit 489.493
2 24 Pete Zaccagnino L-29 Delfin Just Lucky 483.377
3 8 Pete Stavrides L-39 American Patriot 474.760
4 38 Scott Farnsworth L-39C Dash Force One 458.711
5 15 Vicky Benzing L-39 Darkstar II 454.493
6 13 Nathan Harnagel L-39C Reality Czech 398.087

2018 Jet Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 32 Zach McNeill L-39C Invictus 395.936
2 7 Larry Labriola L-39C Sarance 393.387
3 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 384.402
4 41 James Beyer L-29 Delfin Poky 382.954
DNF 61 Kevin Roll L-29 Delfin Miss Independance

2018 Jet Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 433.630
2 54 Jeff Turney L-39C Robin 1 428.008
3 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 416.068
NC 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 383.308
DNF 37 Alexandre Eckmann L-39 Race 37
DNF 13 Nathan Harnagel L-39C Reality Czech

2018 Jet Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Mike Steiger L-39 Albatros American Spirit 492.717
2 24 Pete Zaccagnino L-29 Delfin Just Lucky 492.101
3 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 424.309
DQ 8 Pete Stavrides L-39 American Patriot
DQ 38 Scott Farnsworth L-39C Dash Force One
DQ 15 Vicky Benzing L-39 Darkstar II

2018 Jet Heat 3C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 32 Zach McNeill L-39C Invictus 388.059
2 7 Larry Labriola L-39C Sarance 386.927
3 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 385.370
4 41 James Beyer L-29 Delfin Poky 358.740
DQ 61 Kevin Roll L-29 Delfin Miss Independance

2018 Jet Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 54 Phil Fogg L-39C Robin 1 424.019
2 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 423.559
3 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 421.817
NC 32 Zach McNeill L-39C Invictus 400.777
NC 7 Larry Labriola L-39C Sarance 383.963

2018 Jet Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Mike Steiger L-39 Albatros American Spirit 489.834
2 8 Pete Stavrides L-39 American Patriot 474.905
3 38 Scott Farnsworth L-39C Dash Force One 461.850
4 15 Vicky Benzing L-39 Darkstar II 457.057
5 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 425.742
DQ 24 Pete Zaccagnino L-29 Delfin Just Lucky

2018 Jet Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 32 Zach McNeill L-39C Invictus 421.236
2 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 392.702
3 7 Larry Labriola L-39C Sarance 391.763
4 41 James Beyer L-29 Delfin Poky 369.891
DQ 61 Kevin Roll L-29 Delfin Miss Independance

2018 Jet Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 420.354
2 54 Jeff Turney L-39C Robin 1 420.069
3 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 417.755
4 32 Zach McNeill L-39C Invictus 405.145
5 7 Larry Labriola L-39C Sarance 393.556

2018 Jet Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 5 Mike Steiger L-39 Albatros American Spirit 486.208
2 24 Pete Zaccagnino L-29 Delfin Just Lucky 477.900
3 8 Pete Stavrides L-39 American Patriot 474.612
4 38 Scott Farnsworth L-39C Dash Force One 465.561
5 15 Vicky Benzing L-39 Darkstar II 457.873
6 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 428.753

2018 Unlimited Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Joel Swager TMK 20 Sea Fury Dreadnought 433.285
2 71 Curt Brown FB 11 Sea Fury Sawbones 413.511
3 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 405.013
4 114 Sherman Smoot MK 11 Sea Fury Argonaut 379.967
5 924 Mark Watt TMK 20 Sea Fury 924G 366.675
6 35 Graeme Frew Yakovlev 3M Full Noise 362.770
7 2 Mike Brown F-51D Mustang Goldfinger 351.986
8 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Blondie 344.222
9 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 338.534
10 3 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Eagle's Wings 336.952
11 81 Rob Gordon P-51D Mustang Lady Jo 328.643
12 41 Michael Pfleger P-51D Mustang Lady B 317.901
13 62 Mark Moodie P-51D Mustang Bunny 309.263
14 63 Jim "JD" Dale P-63C Kingcobra Pretty Polly 291.540
15 21 J. P. Thibodeau P-51D Mustang Crusader 283.552

2018 Unlimited Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Eagle's Wings 331.618
2 81 Rob Gordon P-51D Mustang Lady Jo 318.442
3 62 Mark Moodie P-51D Mustang Bunny 315.811
4 41 Michael Pfleger P-51D Mustang Lady B 311.744
DQ 63 Jim "JD" Dale P-63C Kingcobra Pretty Polly
DQ 21 J. P. Thibodeau P-51D Mustang Crusader

2018 Unlimited Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 114 Sherman Smoot MK 11 Sea Fury Argonaut 364.681
2 924 Mark Watt TMK 20 Sea Fury 924G 361.077
3 2 Mike Brown F-51D Mustang Goldfinger 349.159
4 35 Graeme Frew Yakovlev 3M Full Noise 339.416
5 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Blondie 308.889
6 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 308.785

2018 Unlimited Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Eagle's Wings 347.332
2 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 326.968
3 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Blondie 321.554
4 41 Michael Pfleger P-51D Mustang Lady B 311.147
5 21 J. P. Thibodeau P-51D Mustang Crusader 294.318
6 63 Jim "JD" Dale P-63C Kingcobra Pretty Polly 288.322
7 62 Tom Nightingale P-51D Mustang Bunny 287.660
DNF 81 Rob Gordon P-51D Mustang Lady Jo

2018 Unlimited Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Joel Swager TMK 20 Sea Fury Dreadnought 421.107
2 71 Curt Brown FB 11 Sea Fury Sawbones 408.982
3 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 383.863
4 114 Sherman Smoot MK 11 Sea Fury Argonaut 363.822
5 924 Mark Watt TMK 20 Sea Fury 924G 356.294
6 2 Mike Brown F-51D Mustang Goldfinger 354.056
7 35 Graeme Frew Yakovlev 3M Full Noise 342.003

2018 Unlimited Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 3 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Eagle's Wings 340.618
2 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 324.898
3 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Blondie 316.975
4 41 Michael Pfleger P-51D Mustang Lady B 315.541
5 21 J. P. Thibodeau P-51D Mustang Crusader 315.456
6 62 Tom Nightingale P-51D Mustang Bunny 301.782
7 81 Rob Gordon P-51D Mustang Lady Jo 298.978
8 63 Jim "JD" Dale P-63C Kingcobra Pretty Polly 282.633

2018 Unlimited Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Joel Swager TMK 20 Sea Fury Dreadnought 417.996
2 71 Curt Brown FB 11 Sea Fury Sawbones 410.037
3 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 386.806
4 114 Sherman Smoot MK 11 Sea Fury Argonaut 368.967
5 924 Mark Watt TMK 20 Sea Fury 924G 356.993
6 2 Mike Brown F-51D Mustang Goldfinger 356.131
7 35 Graeme Frew Yakovlev 3M Full Noise 353.868

2018 Unlimited Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 334.220
2 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Blondie 333.985
3 62 Mark Moodie P-51D Mustang Bunny 333.562
4 21 J. P. Thibodeau P-51D Mustang Crusader 321.634
5 41 Michael Pfleger P-51D Mustang Lady B 320.058
6 81 Rob Gordon P-51D Mustang Lady Jo 314.275
7 63 Jim "JD" Dale P-63C Kingcobra Pretty Polly 307.781

2018 Unlimited Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Joel Swager TMK 20 Sea Fury Dreadnought 417.735
2 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 410.927
3 71 Curt Brown FB 11 Sea Fury Sawbones 401.721
4 114 Sherman Smoot MK 11 Sea Fury Argonaut 364.652
5 924 Mark Watt TMK 20 Sea Fury 924G 355.175
6 2 Mike Brown F-51D Mustang Goldfinger 353.911
7 35 Graeme Frew Yakovlev 3M Full Noise 352.608
8 3 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Eagle's Wings 328.065