2019 Reno Air Races
Pylon Racing Reports



2019 Formula One Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 31 Lowell Slatter Gilbert DG2 Fraed Naught 249.101
2 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 248.522
3 34 Justin Meaders Snoshoo SR-1 Limitless 243.099
4 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 237.701
5 79 Justin Phillipson Shoestring No Strings Attached 227.202
6 3 Ross Killin Western Air Racing The Kraken 218.226
7 4 Jerry Marshall Cassutt III-M Tumbleweed 217.659
8 15 Ryszard Zadow Cassutt III-M Last Lap Player 209.251
9 12 Yingnan Zhou Cassutt III-M Outrageous 207.772
10 81 Des Hart Cassutt III-M Sleeper 205.180
11 8 Steve Temple Cassutt III-M Heat Stroke 198.692
12 52 Steve Tumlin Cassutt III-M Fiesty 194.787
13 76 Tom Siegler Cassutt III-M Doghouse 188.820
14 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 186.156
15 47 Chris Weaver Cassutt III-M Mach Chicken 176.171
16 26 Paul Newman Cassutt III-M Fast and Easy 175.277
17 48 Matt Hughes Cassutt Racer Atomic Pumpkin 174.122
18 72 Matt Moore Cassutt III-M The ACME Special 171.508
19 592 Jason Barksdale Cassutt III-M Tony the Tiger 168.492
20 20 Robert Austen Cassutt III-M Hindsight is 20/20 167.006

2019 Formula One Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 20 Robert Austen Cassutt III-M Hindsight is 20/20 167.344
2 15 Ryszard Zadow Cassutt III-M Last Lap Player 166.999
3 26 Kent Jackson Cassutt III-M Fast and Easy 162.098
4 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 155.078
DNF 592 Jason Barksdale Cassutt III-M Tony the Tiger
DQ 72 Matt Moore Cassutt III-M The ACME Special
DQ 48 Blaire Hamilton Cassutt Racer Atomic Pumpkin

2019 Formula One Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 12 Yingnan Zhou Cassutt III-M Outrageous 217.995
2 81 Des Hart Cassutt III-M Sleeper 202.602
3 8 Steve Temple Cassutt III-M Heat Stroke 196.847
4 76 Tom Siegler Cassutt III-M Doghouse 187.777
5 52 Steve Tumlin Cassutt III-M Fiesty 186.993
6 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 173.442
DNS 26 Paul Newman Cassutt III-M Fast and Easy
DQ 47 Chris Weaver Cassutt III-M Mach Chicken

2019 Formula One Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 34 Justin Meaders Snoshoo SR-1 Limitless 241.027
2 31 Lowell Slatter Gilbert DG2 Fraed Naught 240.823
3 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 239.572
4 79 Justin Phillipson Shoestring No Strings Attached 226.359
5 4 Jerry Marshall Cassutt III-M Tumbleweed 222.784
DNF 3 Ross Killin Western Air Racing The Kraken
DNF 15 Ryszard Zadow Cassutt III-M Last Lap Player
DNS 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min

2019 Formula One Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 26 Paul Newman Cassutt III-M Fast and Easy 177.946
2 72 Matt Moore Cassutt III-M The ACME Special 170.062
3 48 Matt Hughes Cassutt Racer Atomic Pumpkin 169.634
4 8 Steve Temple Cassutt III-M Heat Stroke 169.426
5 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 168.001
6 76 Tom Siegler Cassutt III-M Doghouse 157.147
7 20 Robert Austen Cassutt III-M Hindsight is 20/20 155.133
DNF 47 Chris Weaver Cassutt III-M Mach Chicken

2019 Formula One Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 225.467
2 52 Steve Tumlin Cassutt III-M Fiesty 194.605
3 76 Tom Siegler Cassutt III-M Doghouse 191.916
4 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 178.968
5 20 Robert Austen Cassutt III-M Hindsight is 20/20 173.735
DNS 3 Ross Killin Western Air Racing The Kraken
DNS 15 Ryszard Zadow Cassutt III-M Last Lap Player
DNS 592 Jason Barksdale Cassutt III-M Tony the Tiger

2019 Formula One Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 34 Justin Meaders Snoshoo SR-1 Limitless 234.156
2 31 Lowell Slatter Gilbert DG2 Fraed Naught 233.889
3 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 231.821
4 79 Justin Phillipson Shoestring No Strings Attached 225.723
5 4 Jerry Marshall Cassutt III-M Tumbleweed 218.699
6 12 Yingnan Zhou Cassutt III-M Outrageous 211.285
7 81 Des Hart Cassutt III-M Sleeper 192.216
8 8 Steve Temple Cassutt III-M Heat Stroke 189.068

2019 Formula One Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 47 Chris Weaver Cassutt III-M Mach Chicken 179.464
2 76 Tom Siegler Cassutt III-M Doghouse 178.882
3 26 Kent Jackson Cassutt III-M Fast and Easy 176.382
4 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 173.454
5 8 Steve Temple Cassutt III-M Heat Stroke 173.287
6 72 Matt Moore Cassutt III-M The ACME Special 165.012
7 48 Matt Hughes Cassutt Racer Atomic Pumpkin 164.687
8 20 Robert Austen Cassutt III-M Hindsight is 20/20 164.618

2019 Formula One Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Steve Temple Cassutt III-M Heat Stroke 194.754
2 52 Steve Tumlin Cassutt III-M Fiesty 187.442
3 76 Tom Siegler Cassutt III-M Doghouse 186.082
4 26 Paul Newman Cassutt III-M Fast and Easy 181.376
5 9 Scott Holmes Cassutt III-M Outlaw 173.682
6 47 Chris Weaver Cassutt III-M Mach Chicken 173.206
7 72 Matt Moore Cassutt III-M The ACME Special 164.291
8 48 Blaire Hamilton Cassutt Racer Atomic Pumpkin 163.760

2019 Formula One Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 31 Lowell Slatter Gilbert DG2 Fraed Naught 243.442
2 34 Justin Meaders Snoshoo SR-1 Limitless 237.010
3 11 Steve Senegal Arnold AR-6 Endeavor 235.995
4 79 Justin Phillipson Shoestring No Strings Attached 225.047
5 4 Jerry Marshall Cassutt III-M Tumbleweed 219.675
6 12 Yingnan Zhou Cassutt III-M Outrageous 217.070
7 54 Jim Jordan Cassutt III-M Miss Min 216.846
8 81 Des Hart Cassutt III-M Sleeper 191.356

2019 Biplane Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Andrew Buehler Modified Mong Sport Phantom 245.009
2 18 John D'Alessandris Pitts S-1S RB Special 211.729
3 66 Jeff Rose Pitts S-1C Second Hand 205.544
4 27 Phillip Ensley Pitts S-1S Magic 204.794
5 17 Eric Zine Pitts S-1S Yellow Fever 198.271
6 3 Sam Swift Pitts S-LHN Smokin' Hot 197.918
7 7X Patrick McGarry Pitts S-1S Racer X 194.097
8 25 Tommy Suell Pitts S-1C Shake & Bake 189.585
9 32 Alan Hoover Pitts S-1 There Be Dragons 186.676
10 69 Kevin Harper Pitts S-1S The Yellow Bomber 183.608
11 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango Tango 182.989
12 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 180.009
13 84 Alan Hoover Pitts S-1E Panther 178.325
14 33 Anthony Oshinuga Pitts S-1S Black Hawk 175.119
15 76 Dave Holmgren Ultimate 10-200 Rudolf 166.592
16 247 Scott McDonald Christen Eagle II Slow Roll 157.569
17 314 Scott Prewitt Pitts S-1C Red Ryder 149.096
18 22 Nicholas Kellikidis Pitts S-1C Nice and EZ 138.121

2019 Biplane Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 32 Alan Hoover Pitts S-1 There Be Dragons 186.454
2 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango Tango 178.450
3 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 177.714
4 69 Kevin Harper Pitts S-1S The Yellow Bomber 176.749
5 33 Anthony Oshinuga Pitts S-1S Black Hawk 169.546
6 247 Scott McDonald Christen Eagle II Slow Roll 147.497
7 22 Nicholas Kellikidis Pitts S-1C Nice and EZ 146.697
8 314 Scott Prewitt Pitts S-1C Red Ryder 140.089
9 76 Dave Holmgren Ultimate 10-200 Rudolf 140.006
DNS 84 Alan Hoover Pitts S-1E Panther

2019 Biplane Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Andrew Buehler Modified Mong Sport Phantom 235.185
2 18 John D'Alessandris Pitts S-1S RB Special 208.818
3 66 Jeff Rose Pitts S-1C Second Hand 197.946
4 3 Sam Swift Pitts S-LHN Smokin' Hot 191.425
5 27 Phillip Ensley Pitts S-1S Magic 191.349
6 17 Eric Zine Pitts S-1S Yellow Fever 191.054
7 25 Tommy Suell Pitts S-1C Shake & Bake 190.915
8 7X Patrick McGarry Pitts S-1S Racer X 179.101

2019 Biplane Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 32 Alan Hoover Pitts S-1 There Be Dragons 184.733
2 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 178.353
3 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango Tango 176.962
4 69 Kevin Harper Pitts S-1S The Yellow Bomber 175.340
5 33 Anthony Oshinuga Pitts S-1S Black Hawk 169.511
6 22 Nicholas Kellikidis Pitts S-1C Nice and EZ 150.470
7 247 Scott McDonald Christen Eagle II Slow Roll 150.463
8 314 Scott Prewitt Pitts S-1C Red Ryder 142.231
9 76 Dave Holmgren Ultimate 10-200 Rudolf 141.448
DNS 84 Alan Hoover Pitts S-1E Panther

2019 Biplane Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Andrew Buehler Modified Mong Sport Phantom 227.876
2 66 Jeff Rose Pitts S-1C Second Hand 195.672
3 3 Sam Swift Pitts S-LHN Smokin' Hot 190.823
4 27 Phillip Ensley Pitts S-1S Magic 190.778
5 17 Eric Zine Pitts S-1S Yellow Fever 189.123
6 25 Tommy Suell Pitts S-1C Shake & Bake 189.001
7 7X Patrick McGarry Pitts S-1S Racer X 184.338
DNS 18 John D'Alessandris Pitts S-1S RB Special

2019 Biplane Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 32 Alan Hoover Pitts S-1 There Be Dragons 185.351
2 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango Tango 178.459
3 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 177.588
4 69 Kevin Harper Pitts S-1S The Yellow Bomber 177.128
5 33 Anthony Oshinuga Pitts S-1S Black Hawk 172.043
6 22 Nicholas Kellikidis Pitts S-1C Nice and EZ 152.597
7 247 Scott McDonald Christen Eagle II Slow Roll 151.509
8 314 Scott Prewitt Pitts S-1C Red Ryder 142.714
DNS 76 Dave Holmgren Ultimate 10-200 Rudolf
DNS 84 Alan Hoover Pitts S-1E Panther

2019 Biplane Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 62 Andrew Buehler Modified Mong Sport Phantom 227.755
2 27 Phillip Ensley Pitts S-1S Magic 197.517
3 66 Scott Thomson Pitts S-1C Second Hand 197.180
4 3 Sam Swift Pitts S-LHN Smokin' Hot 197.119
5 17 Eric Zine Pitts S-1S Yellow Fever 194.441
6 7X Patrick McGarry Pitts S-1S Racer X 188.328
DNS 18 John D'Alessandris Pitts S-1S RB Special
DQ 25 Tommy Suell Pitts S-1C Shake & Bake

2019 Biplane Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 32 Alan Hoover Pitts S-1 There Be Dragons 180.074
2 69 Kevin Harper Pitts S-1S The Yellow Bomber 178.014
3 6 Jeffrey Lo Pitts S-1S Miss Diane 177.786
4 33 Anthony Oshinuga Pitts S-1S Black Hawk 170.809
5 247 Scott McDonald Christen Eagle II Slow Roll 151.334
6 314 Scott Prewitt Pitts S-1C Red Ryder 141.849
7 76 Dave Holmgren Ultimate 10-200 Rudolf 141.788
DNS 84 Alan Hoover Pitts S-1E Panther
DQ 22 Nicholas Kellikidis Pitts S-1C Nice and EZ
DQ 31 Tony Higa Pitts S-1S Tango Tango

2019 Sport Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 30 Andrew Findlay Lancair Super Legacy One Moment 398.346
2 39 Jeff LaVelle Super Glasair III Race 39 396.886
3 24 Jim Rust Super Glasair III Race 24 379.577
4 44 Lynn Farnsworth Lancair Super Legacy Miss Karen II 358.821
5 47 Bob Mills Super Glasair III Mojo 353.340
6 3 Sean VanHatten Super Glasair III Havoc 345.739
7 67 Peter Balmer Thunder Mustang Swiss Thunder 341.252
8 151 Mathias Haid Thunder Mustang Clas Thunder I 328.844
9 42 Kevin Eldredge NXT Relentless 325.886
10 90 Conrad Huffstutler Lancair Legacy Breathless 307.670
11 15 Vicky Benzing Lancair Legacy Lucky Girl 299.286
12 181 Karl Grove Lancair Super Legacy GA1 297.699
13 2 Marion Stemmer Lancair Legacy Modo Mio 289.157
14 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 288.244
15 56 George Catalano Lancair Legacy Bad Dingo 282.519
16 34 John Flanagan Glasair III White Lightning 278.382
17 232 Todd Rudberg RV-8 Undaunted 276.899
18 611 Joe Coraggio Lancair Legacy Ramp Rat's Ride 274.386
19 91 Ryan Moran Glasair III Breaking Wind 273.144
20 888 Neil Wischer RV-8 Triple Eight 266.720
21 25 Kirk Murphy Glasair SH-2R Papa's Ride 260.327
22 68 Elliot Seguin SX-300 Wasabinought 260.320
23 270 Dan West RV-8 Whiskey Tango 259.084
24 99 Dave Morss Morse 320 Martin & Karens Legacy 257.077
25 22 Rick Vandam Glasair II-S Greenstreak 256.325
26 49 James Stringer Super RV-6 Rocket Six 253.363
27 101 Lee Ulrich RV-7 General Lee 249.921
28 31 Mark Frederickson Lancair 320 Tenacity 244.503
29 80 Skylor Piper RV-8 Miss Ruby S 242.364
30 61 Louis Gabriel Lancair 360 Blind Luck 241.104
31 130 Olivier Langeard TB 30 Epsilon Zebulon 238.145
32 314 Scott Prewitt F-1 Rocket Phantom Rocket 237.493
33 54 Steve Senegal Super RV-8 Navy 8 235.847
34 17 Chris Schaich Harmon Rocket II Calamity Jane 233.791
35 35 Shawn Jordan RV-4 Racing Rivets 229.801
36 744 Tommy Ishii RV-8 Millennial Falcon 204.878

2019 Sport Heat 1D
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 61 Miguel Carrera Lancair 360 Blind Luck 230.555
2 80 Skylor Piper RV-8 Miss Ruby S 229.480
3 130 Olivier Langeard TB 30 Epsilon Zebulon 228.394
4 314 Scott Prewitt F-1 Rocket Phantom Rocket 223.646
5 54 Steve Senegal Super RV-8 Navy 8 223.612
6 17 Chris Schaich Harmon Rocket II Calamity Jane 223.126
7 35 Shawn Jordan RV-4 Racing Rivets 199.053
8 744 Tommy Ishii RV-8 Millennial Falcon 198.128

2019 Sport Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 611 Joe Coraggio Lancair Legacy Ramp Rat's Ride 274.720
2 99 Dave Morss Morse 320 Martin & Karens Legacy 267.361
3 91 Ryan Moran Glasair III Breaking Wind 266.764
4 68 Elliot Seguin SX-300 Wasabinought 263.389
5 888 Neil Wischer RV-8 Triple Eight 255.886
6 25 Kirk Murphy Glasair SH-2R Papa's Ride 254.466
7 270 Dan West RV-8 Whiskey Tango 242.809
8 31 Mark Frederickson Lancair 320 Tenacity 241.110

2019 Sport Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 90 Conrad Huffstutler Lancair Legacy Breathless 292.925
2 15 Vicky Benzing Lancair Legacy Lucky Girl 292.244
3 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 291.658
4 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 279.892
5 56 George Catalano Lancair Legacy Bad Dingo 278.922
6 34 John Flanagan Glasair III White Lightning 272.533
7 232 Todd Rudberg RV-8 Undaunted 262.099
DNF 181 Karl Grove Lancair Super Legacy GA1

2019 Sport Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 30 Andrew Findlay Lancair Super Legacy One Moment 385.864
2 24 Jim Rust Super Glasair III Race 24 366.823
3 67 Peter Balmer Thunder Mustang Swiss Thunder 347.952
4 151 Mathias Haid Thunder Mustang Clas Thunder I 316.360
5 44 Lynn Farnsworth Lancair Super Legacy Miss Karen II 302.405
DNF 42 Kevin Eldredge NXT Relentless
DNF 39 Jeff LaVelle Super Glasair III Race 39
DNS 47 Bob Mills Super Glasair III Mojo

2019 Sport Heat 2D
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 270 Dan West RV-8 Whiskey Tango 240.857
2 101 Lee Ulrich RV-7 General Lee 240.815
3 130 Olivier Langeard TB 30 Epsilon Zebulon 229.463
4 314 Scott Prewitt F-1 Rocket Phantom Rocket 226.626
4 54 Steve Senegal Super RV-8 Navy 8 226.626
6 17 Chris Schaich Harmon Rocket II Calamity Jane 225.740
7 35 Shawn Jordan RV-4 Racing Rivets 222.769
8 744 Tommy Ishii RV-8 Millennial Falcon 200.792

2019 Sport Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Morse 320 Martin & Karens Legacy 270.393
2 91 Ryan Moran Glasair III Breaking Wind 265.346
3 68 Elliot Seguin SX-300 Wasabinought 264.852
4 25 Kirk Murphy Glasair SH-2R Papa's Ride 257.448
5 888 Neil Wischer RV-8 Triple Eight 256.711
6 22 Rick Vandam Glasair II-S Greenstreak 249.767
7 49 James Stringer Super RV-6 Rocket Six 249.254
DNF 232 Todd Rudberg RV-8 Undaunted

2019 Sport Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 181 Karl Grove Lancair Super Legacy GA1 306.929
2 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 299.616
3 90 Conrad Huffstutler Lancair Legacy Breathless 296.527
4 15 Vicky Benzing Lancair Legacy Lucky Girl 296.159
5 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 288.156
6 56 George Catalano Lancair Legacy Bad Dingo 282.549
7 611 Joe Coraggio Lancair Legacy Ramp Rat's Ride 276.552
DNS 34 John Flanagan Glasair III White Lightning

2019 Sport Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 30 Andrew Findlay Lancair Super Legacy One Moment 388.378
2 24 Jim Rust Super Glasair III Race 24 365.012
3 67 Peter Balmer Thunder Mustang Swiss Thunder 357.972
4 47 Bob Mills Super Glasair III Mojo 352.009
5 44 Lynn Farnsworth Lancair Super Legacy Miss Karen II 324.299
6 151 Mathias Haid Thunder Mustang Clas Thunder I 312.879
DNS 42 Kevin Eldredge NXT Relentless
DNS 39 Jeff LaVelle Super Glasair III Race 39

2019 Sport Heat 3D
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 101 Lee Ulrich RV-7 General Lee 240.711
2 270 Dan West RV-8 Whiskey Tango 236.852
3 31 Mark Frederickson Lancair 320 Tenacity 236.328
4 80 Skylor Piper RV-8 Miss Ruby S 228.460
5 17 Chris Schaich Harmon Rocket II Calamity Jane 224.485
6 35 Shawn Jordan RV-4 Racing Rivets 194.766
7 744 Tommy Ishii RV-8 Millennial Falcon 190.168
DNF 61 Louis Gabriel Lancair 360 Blind Luck

2019 Sport Heat 3C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 99 Dave Morss Morse 320 Martin & Karens Legacy 265.838
2 91 Ryan Moran Glasair III Breaking Wind 264.916
3 68 Elliot Seguin SX-300 Wasabinought 262.978
4 888 Neil Wischer RV-8 Triple Eight 259.195
5 25 Kirk Murphy Glasair SH-2R Papa's Ride 256.897
6 22 Rick Vandam Glasair II-S Greenstreak 247.928
7 49 James Stringer Super RV-6 Rocket Six 247.705
DNS 232 Todd Rudberg RV-8 Undaunted

2019 Sport Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 320.092
2 181 Karl Grove Lancair Super Legacy GA1 315.652
3 90 Conrad Huffstutler Lancair Legacy Breathless 303.735
4 15 Vicky Benzing Lancair Legacy Lucky Girl 299.729
5 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 292.109
6 56 George Catalano Lancair Legacy Bad Dingo 283.325
7 34 John Flanagan Glasair III White Lightning 281.281
8 611 Joe Coraggio Lancair Legacy Ramp Rat's Ride 280.718

2019 Sport Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 30 Andrew Findlay Lancair Super Legacy One Moment 397.647
2 39 Jeff LaVelle Super Glasair III Race 39 373.724
3 42 Kevin Eldredge NXT Relentless 350.784
4 44 Lynn Farnsworth Lancair Super Legacy Miss Karen II 340.625
5 47 Bob Mills Super Glasair III Mojo 333.526
6 151 Mathias Haid Thunder Mustang Clas Thunder I 312.383
DNF 67 Peter Balmer Thunder Mustang Swiss Thunder
DNF 24 Jim Rust Super Glasair III Race 24

2019 Sport Medallion
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 31 Mark Frederickson Lancair 320 Tenacity 241.469
2 130 Olivier Langeard TB 30 Epsilon Zebulon 234.438
3 314 Scott Prewitt F-1 Rocket Phantom Rocket 229.211
4 61 Miguel Carrera Lancair 360 Blind Luck 228.736
5 17 Chris Schaich Harmon Rocket II Calamity Jane 228.106
6 35 Shawn Jordan RV-4 Racing Rivets 224.128
7 80 Skylor Piper RV-8 Miss Ruby S 219.214
8 744 Tommy Ishii RV-8 Millennial Falcon 204.959

2019 Sport Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 68 Elliot Seguin SX-300 Wasabinought 273.836
2 888 Neil Wischer RV-8 Triple Eight 268.016
3 232 Todd Rudberg RV-8 Undaunted 265.446
4 25 Kirk Murphy Glasair SH-2R Papa's Ride 262.113
5 22 Rick Vandam Glasair II-S Greenstreak 254.569
6 49 James Stringer Super RV-6 Rocket Six 254.257
7 101 Lee Ulrich RV-7 General Lee 254.069
DNF 270 Dan West RV-8 Whiskey Tango

2019 Sport Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 90 Conrad Huffstutler Lancair Legacy Breathless 300.861
2 15 Vicky Benzing Lancair Legacy Lucky Girl 298.194
3 56 George Catalano Lancair Legacy Bad Dingo 281.919
4 66 Ernie Sutter Lancair Legacy Jus Pass'n Thru 281.874
5 34 John Flanagan Glasair III White Lightning 278.710
6 611 Joe Coraggio Lancair Legacy Ramp Rat's Ride 278.337
7 99 Dave Morss Morse 320 Martin & Karens Legacy 267.199
8 91 Ryan Moran Glasair III Breaking Wind 262.565

2019 Sport Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 30 Andrew Findlay Lancair Super Legacy One Moment 390.744
2 42 Kevin Eldredge NXT Relentless 358.740
3 47 Bob Mills Super Glasair III Mojo 344.257
4 181 Karl Grove Lancair Super Legacy GA1 312.225
5 2 Vince Walker Lancair Legacy Modo Mio 311.492
6 151 Mathias Haid Thunder Mustang Clas Thunder I 307.106
DNF 44 Lynn Farnsworth Lancair Super Legacy Miss Karen II
DNF 39 Jeff LaVelle Super Glasair III Race 39

2019 T-6 Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 14 Chris Rushing AT-6B Barons Revenge 233.706
2 43 Chris LeFave AT-6D Midnight Miss III 232.773
3 6 Nick Macy T-6G Six Cat 231.439
4 66 Vic McMann AT-6A Gunslinger 229.422
5 88 John Lohmar SNJ-5 Radial Velocity 229.189
6 5 Rick Siegfried SNJ-4 Big Red 221.258
7 90 Greg McNeely T-6G Undecided 220.688
8 50 Vitaly Pecherskyy AT-6C Abracadabra 219.358
9 89 Gene McNeely AT-6 Baby Boomer 218.042
10 2 Michael Pfleger Harvard Mk. IV Bare Essentials 217.605
11 49 Bill Muszala SNJ-5 Miss Ellaneous 195.190
12 69 Lee Oman AT-6D Eros 195.043
13 73 Ralph Rina T-6G Miss Humboldt Hunny 192.743
14 33 Dennis Buehn AT-6D Money Trap 192.636
DNQ 98 Greg McNeely T-6G Almost Perfect

2019 T-6 Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 49 Bill Muszala SNJ-5 Miss Ellaneous 200.921
2 69 Lee Oman AT-6D Eros 198.277
3 33 Dennis Buehn AT-6D Money Trap 195.837
4 73 Chris LeFave T-6G Miss Humboldt Hunny 195.748
5 98 Greg McNeely T-6G Almost Perfect 195.739

2019 T-6 Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 90 Greg McNeely T-6G Undecided 220.238
2 5 Rick Siegfried SNJ-4 Big Red 220.228
3 50 Vitaly Pecherskyy AT-6C Abracadabra 219.478
4 89 Gene McNeely AT-6 Baby Boomer 218.116
5 2 Michael Pfleger Harvard Mk. IV Bare Essentials 214.990

2019 T-6 Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 14 Chris Rushing AT-6B Barons Revenge 236.311
2 43 Chris LeFave AT-6D Midnight Miss III 230.195
3 66 Vic McMann AT-6A Gunslinger 225.465
4 88 John Lohmar SNJ-5 Radial Velocity 225.342
DNS 6 Nick Macy T-6G Six Cat

2019 T-6 Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 49 Bill Muszala SNJ-5 Miss Ellaneous 196.467
2 73 Ralph Rina T-6G Miss Humboldt Hunny 194.187
3 98 Greg McNeely T-6G Almost Perfect 194.130
4 69 Lee Oman AT-6D Eros 191.529
5 33 Dennis Buehn AT-6D Money Trap 191.164

2019 T-6 Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 90 Greg McNeely T-6G Undecided 217.023
2 5 Rick Siegfried SNJ-4 Big Red 216.672
3 50 Vitaly Pecherskyy AT-6C Abracadabra 216.671
4 2 Michael Pfleger Harvard Mk. IV Bare Essentials 216.583
5 89 Gene McNeely AT-6 Baby Boomer 216.329

2019 T-6 Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 14 Chris Rushing AT-6B Barons Revenge 235.390
2 43 Chris LeFave AT-6D Midnight Miss III 229.543
3 66 Vic McMann AT-6A Gunslinger 228.251
4 88 John Lohmar SNJ-5 Radial Velocity 228.128
5 6 Nick Macy T-6G Six Cat 220.751

2019 T-6 Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 73 Ralph Rina T-6G Miss Humboldt Hunny 194.115
2 98 Greg McNeely T-6G Almost Perfect 193.846
3 49 Bill Muszala SNJ-5 Miss Ellaneous 193.156
4 69 Lee Oman AT-6D Eros 185.438
5 33 Dennis Buehn AT-6D Money Trap 185.322

2019 T-6 Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 90 Greg McNeely T-6G Undecided 223.468
2 50 Vitaly Pecherskyy AT-6C Abracadabra 222.978
3 2 Michael Pfleger Harvard Mk. IV Bare Essentials 221.523
4 89 Gene McNeely AT-6 Baby Boomer 221.310
5 5 Rick Siegfried SNJ-4 Big Red 212.082

2019 T-6 Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 14 Chris Rushing AT-6B Barons Revenge 235.081
2 43 Chris LeFave AT-6D Midnight Miss III 233.067
3 88 John Lohmar SNJ-5 Radial Velocity 229.715
4 66 Vic McMann AT-6A Gunslinger 229.714
DNF 6 Nick Macy T-6G Six Cat

2019 Jet Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Jerry Kerby DeHavilland Vampire Dark Shadow 513.756
2 24 Pete Zaccagnino L-29 Delfin Just Lucky 510.304
3 5 Rick Vandam L-39 Albatros American Spirit 494.960
4 777 Alexandre Eckmann L-39 Albatros Red Thunder 466.349
5 38 Scott Farnsworth L-39GXT No Compromises 459.902
6 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 459.798
7 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 446.953
8 54 Phil Fogg L-39C Robin 1 446.876
9 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 443.418
10 84 Scott Gusakov L-39C Tumbling Goose 437.277
11 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 405.735
12 7 Larry Labriola L-39C Sarance 392.331
13 61 Craig Wilcockson L-29 Delfin Miss Independance 383.049
14 369 Nathan Harnagel Jet Provost MK5A Miss Piggy 370.178

2019 Jet Heat 1C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 424.016
2 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 383.676
3 61 Craig Wilcockson L-29 Delfin Miss Independance 380.333
4 84 Scott Gusakov L-39C Tumbling Goose 375.943
5 369 Nathan Harnagel Jet Provost MK5A Miss Piggy 362.035
DQ 7 Larry Labriola L-39C Sarance

2019 Jet Heat 1B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 434.080
2 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 429.533
3 54 Phil Fogg L-39C Robin 1 425.903
4 84 Scott Gusakov L-39C Tumbling Goose 410.667
5 7 Larry Labriola L-39C Sarance 381.184
6 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 379.458
7 61 Kevin Roll L-29 Delfin Miss Independance 378.958

2019 Jet Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 11 Jerry Kerby DeHavilland Vampire Dark Shadow 491.356
2 24 Pete Zaccagnino L-29 Delfin Just Lucky 486.439
3 5 Mike Steiger L-39 Albatros American Spirit 482.247
4 38 Scott Farnsworth L-39GXT No Compromises 433.256
5 54 Jeff Turney L-39C Robin 1 418.670
6 777 Alexandre Eckmann L-39 Albatros Red Thunder 408.443

2019 Jet Heat 2C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 422.784
2 84 Scott Gusakov L-39C Tumbling Goose 414.809
3 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 390.934
4 61 Craig Wilcockson L-29 Delfin Miss Independance 390.253
5 7 Larry Labriola L-39C Sarance 371.370
6 369 Nathan Harnagel Jet Provost MK5A Miss Piggy 364.681

2019 Jet Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 430.107
2 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 426.188
3 54 Jeff Turney L-39C Robin 1 418.914
4 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 377.735
5 84 Scott Gusakov L-39C Tumbling Goose 371.619
6 61 Craig Wilcockson L-29 Delfin Miss Independance 370.973

2019 Jet Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 24 Pete Zaccagnino L-29 Delfin Just Lucky 510.411
2 5 Mike Steiger L-39 Albatros American Spirit 503.629
3 38 Scott Farnsworth L-39GXT No Compromises 446.911
4 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 433.610
5 777 Alexandre Eckmann L-39 Albatros Red Thunder 430.752
DNS 11 Jerry Kerby DeHavilland Vampire Dark Shadow

2019 Jet Heat 3C
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 424.445
2 84 Scott Gusakov L-39C Tumbling Goose 420.111
3 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 396.011
4 61 Craig Wilcockson L-29 Delfin Miss Independance 395.684
5 7 Larry Labriola L-39C Sarance 385.657
6 369 Nathan Harnagel Jet Provost MK5A Miss Piggy 357.811

2019 Jet Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 430.106
2 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 425.735
3 54 Jeff Turney L-39C Robin 1 417.616
4 84 Scott Gusakov L-39C Tumbling Goose 412.775
5 7 Larry Labriola L-39C Sarance 387.668
DQ 61 Craig Wilcockson L-29 Delfin Miss Independance

2019 Jet Bronze
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 422.289
2 61 Craig Wilcockson L-29 Delfin Miss Independance 415.296
3 6 Joe Gano L-29 Delfin Sluggo 407.057
4 7 Larry Labriola L-39C Sarance 383.819
5 369 Nathan Harnagel Jet Provost MK5A Miss Piggy 375.924
DNF 84 Scott Gusakov L-39C Tumbling Goose

2019 Jet Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 436.522
2 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 431.396
3 54 Jeff Turney L-39C Robin 1 429.113
4 19 Charlie Camilleri L-39C Blue Ice 417.213
5 61 Craig Wilcockson L-29 Delfin Miss Independance 403.127
6 7 Larry Labriola L-39C Sarance 372.044
7 369 Nathan Harnagel Jet Provost MK5A Miss Piggy 362.389

2019 Jet Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 24 Pete Zaccagnino L-29 Delfin Just Lucky 495.106
2 5 Mike Steiger L-39 Albatros American Spirit 488.129
3 38 Scott Farnsworth L-39GXT No Compromises 437.130
4 777 Alexandre Eckmann L-39 Albatros Red Thunder 435.061
5 1 Bob McCormack L-39 Albatros Athena 428.593
6 69 Lachie Onslow L-39C Drop Bear 425.637
7 54 Phil Fogg L-39C Robin 1 415.344

2019 Unlimited Qualifying
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 417.868
2 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 414.131
3 114 Sherman Smoot MK 11 Sea Fury Argonaut 372.497
4 924 Joel Swager TMK 20 Sea Fury 924G 372.341
5 2 Mike Brown F-51D Mustang Goldfinger 353.661
6 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 348.012
7 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Blondie 342.772
8 0 Robbie Patterson F-51D Mustang Wee Willy II 322.886
9 63 Jim "JD" Dale P-63C Kingcobra Pretty Polly 309.364
10 41 Michael Pfleger P-51D Mustang Lady B 306.336
11 62 Tom Nightingale P-51D Mustang Bunny 299.638
DNQ 71 Curt Brown FB 11 Sea Fury Sawbones

2019 Unlimited Heat 1A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 2 Mike Brown F-51D Mustang Goldfinger 335.864
2 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 308.407
3 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Blondie 306.857
4 0 Robbie Patterson F-51D Mustang Wee Willy II 306.749
5 41 Michael Pfleger P-51D Mustang Lady B 305.906
6 62 Mark Moodie P-51D Mustang Bunny 305.614
7 63 Jim "JD" Dale P-63C Kingcobra Pretty Polly 276.207

2019 Unlimited Heat 2B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 315.562
2 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Blondie 314.701
3 0 Robbie Patterson F-51D Mustang Wee Willy II 314.469
4 41 Michael Pfleger P-51D Mustang Lady B 300.419
5 62 Tom Nightingale P-51D Mustang Bunny 296.638
6 63 Patrick Nightingale P-63C Kingcobra Pretty Polly 293.177

2019 Unlimited Heat 2A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 420.785
2 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 384.368
3 114 Sherman Smoot MK 11 Sea Fury Argonaut 365.730
4 924 Joel Swager TMK 20 Sea Fury 924G 364.348
5 2 Mike Brown F-51D Mustang Goldfinger 325.593

2019 Unlimited Heat 3B
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Blondie 321.644
2 0 Robbie Patterson F-51D Mustang Wee Willy II 318.368
3 41 Michael Pfleger P-51D Mustang Lady B 316.439
4 62 Mark Moodie P-51D Mustang Bunny 315.101
DNS 63 Jim "JD" Dale P-63C Kingcobra Pretty Polly

2019 Unlimited Heat 3A
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 418.770
2 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America 395.765
3 114 Sherman Smoot MK 11 Sea Fury Argonaut 362.554
4 924 Joel Swager TMK 20 Sea Fury 924G 360.415
5 2 Mike Brown F-51D Mustang Goldfinger 334.863
6 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 297.478

2019 Unlimited Silver
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 44 Brant Seghetti P-51D Mustang Blondie 330.231
2 0 Robbie Patterson F-51D Mustang Wee Willy II 330.056
3 41 Michael Pfleger P-51D Mustang Lady B 307.218
4 62 Tom Nightingale P-51D Mustang Bunny 302.268
5 63 Patrick Nightingale P-63C Kingcobra Pretty Polly 296.668

2019 Unlimited Gold
Place Race # Pilot AC Type AC Name Speed
1 8 Dennis Sanders TMK 20 Sea Fury Dreadnought 403.274
2 924 Joel Swager TMK 20 Sea Fury 924G 348.818
3 2 Mike Brown F-51D Mustang Goldfinger 300.640
4 31 Dan Vance P-51D Mustang Speedball Alice 239.332
DNF 11 Brent Hisey P-51D Mustang Miss America
DNF 114 Sherman Smoot MK 11 Sea Fury Argonaut